Ako nemecká vláda priťahuje drogovú mafiu

Stovky ľudí oslavovali legalizáciu tejto drogy počas organizovanej marihuanovej párty pri Brandenburskej bráne v Berlíne. Konečne môžete fajčiť trávu až do omdletia, hovoria si všetci tí, ktorí dávajú prednosť fajčeniu pred nemeckým vínom a pivom, ktoré sa pritom dokonale hodia na solídny rauš.

Fajčenie trávy je teda konečne legálne! Jediným problémom je, že neexistuje legálny trh, ktorý by uspokojil dopyt po marihuane. Podľa spolkovej vlády to však ešte len príde, pretože v súčasnosti je možné pestovať konope súkromne, hoci si to vyžaduje čas a peniaze, kým budete môcť niečo z vypestovaného fajčiť.

Okrem toho existuje približne dvesto odrôd – ako si z nich vybrať a odkiaľ pochádzajú semená? Takisto nestačí len nasypať semená do kvetináčov a dať ich na parapet alebo do záhradnej pôdy. Na ich pestovanie potrebujete vhodné vybavenie.

Priaznivci legalizácie konope si to však jednoducho vymysleli: mali vzniknúť „kluby“, v ktorých by sa táto rastlina pestovala len pre členov klubu. Aká to idylka: vo vrelej atmosfére ľudia spoločne pestujú krásne tvarované rastliny konope a pritom, ako si navzájom posúvajú joint, diskutujú o klimatických zmenách alebo biologických mužoch, ktorí sa cítia ako ženy a súťažia v ženských športoch.

Nič z toho však zatiaľ neexistuje alebo nie v potrebnom rozsahu. Kde teda môžeme získať konope, ktoré sa dá legálne fajčiť? Odpoveď je už dávno jasná. Treba sa obrátiť na spriatelenú drogovú mafiu. A tá už v spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko (NRW) vyslala jasné signály.

V poslednom čase došlo v Severnom Porýní-Vestfálsku k viacerým bombovým útokom, napríklad v Kolíne nad Rýnom, Duisburgu a Engelskirchene, vrátane únosov a brania rukojemníkov. Policajní vyšetrovatelia potom objavili v istom bungalove mučiareň. Muž a žena v nej sedeli zviazaní, nahí a krvácajúci.

Vyšetrovatelia majú podozrenie, že zodpovedným páchateľom je mafia Mocro z Holandska, ktorá je známa svojou brutalitou a v súčasnosti vedie s kriminálnymi klanmi pôsobiacimi v Nemecku vojnu o nový trh s marihuanou. („Mocro“ odkazuje na skutočnosť, že gang pôvodne ovládali Maročania. V súčasnosti má medzinárodný charakter.)

Ľudia v Nemecku na to (zatiaľ) neboli zvyknutí. Alebo o tom nechcú vedieť, ako napríklad minister vnútra zodpovedný za Severné Porýnie-Vestfálsko Herbert Reul (CDU). Markus Wagner, hovorca AfD pre bezpečnostnú politiku v krajinskom parlamente Severného Porýnia-Vestfálska, poukázal na to, že mafiáni prenikajú do krajiny z Holandska cez západnú hranicu (Nordrhein-Westfalen, NRW), „ale CDU nechce primeranú ochranu hraníc. Veď to sa javí takmer ako zámer“!

Dalo sa predpokladať, že tento mafiánsky problém vznikne, keďže bezpečnostní experti a opoziční politici opakovane varovali spolkovú vládu pred legalizáciou, skôr ako vznikne legálny trh, na ktorom budú môcť spotrebitelia skutočne legálne nakupovať. Zdá sa však, že tí, ktorí sú vo vláde, považovali legalizáciu za prestížny projekt, ktorý chceli presadiť prv, než táto vláda veľmi pravdepodobne na jeseň 2025 skončí. Koniec koncov, legalizácia marihuany bola obľúbeným projektom Zelených už desaťročia.

Názorné lekcie v zahraničí

Zdá sa, že v Nemecku si ešte plne neuvedomili skutočnosť, že vojna proti drogám je medzinárodná a nekončí sa na hraniciach. Stačí sa pozrieť k susedom, aby sme si urobili predstavu o tom, čo by nás mohlo čakať aj v Nemecku – alebo skôr o tom, čo je v tejto krajine pravdepodobne už dávno realitou.

Holandsko už dlho trpí mimoriadne brutálnou Mocro-mafiou a jej obdobami. Likvidácie s plne automatickými zbraňami priamo na ulici sú na vzostupe. Ale ľudia v Nemecku o tom nechceli ani počuť. Ani o vojnách gangov vo Francúzsku, v Toulouse alebo Lyone a Marseille, aj keď tam sa niekedy používa „metóda barbecue“: 

Najskôr sa obeti strelí guľka do hlavy, potom sa telo naloží do kufra auta, ktoré sa zapáli, aby sa sťažila identifikácia obete. Páchatelia a obete sú čoraz mladší, ľudia vyrastali s násilím v predmestských panelákoch zo 60. rokov, takže mnohí mladí muži nemajú žiadne zábrany. Ak je jeden z nich zatknutý, hneď nastupuje ďalší.

Polícia toleruje samoreguláciu gangov

Francúzska polícia sa roky spoliehala na to, že gangy budú kontrolovať svoju oblasť pôsobenia a udržiavať ju „čistú“. „Paralelná ekonomika“ obchodu s drogami sa do istej miery vnímala ako stabilizačný faktor v getách a ako protijed proti triednym bojom a vzburám, keďže gangy nepotrebovali vo svojich štvrtiach vznik nekontrolovaných akcií, ktoré by priťahovali políciu.

Táto politika tolerancie bola osudovou chybou. Medzitým nepomáha ani to, keď vláda nasadzuje elitnú jednotku CRS 8, ktorá funguje od roku 2021. Pretože len čo jednotky opäť odídu, všetko pokračuje ako predtým. Zločinecké gangy majú predsa dlhoročné skúsenosti, stabilné siete, spoľahlivé štruktúry a najmodernejšiu techniku.

Takže sme sa z toho mohli poučiť. Pikantné na nemeckej naivite je však to, že do Nemecka bola Mocro-mafia doslova pozvaná. Dobre organizovaná mafia bleskovo rozpoznala svoju príležitosť po zlegalizovaní marihuany a teraz do krajiny dodáva nielen kokaín, ale aj množstvo marihuany. Legalizácia vytvorila dopyt, ktorý sa nedá uspokojiť z legálnych zdrojov.

A samozrejme, hranice nemožno zatvoriť, ako je nemecká vláda skalopevne presvedčená. Nanajvýš počas majstrovstiev Európy vo futbale, a to celkom úspešne: vykonalo sa tisíc zatykačov. Zatklo sa viac ako 230 pašerákov ľudí a zabránilo sa tisíckam neoprávnených vstupov. Príkladné. Ľudia však pevne veria, že sloboda potrebuje otvorené hranice, hoci v skutočnosti prisťahovalectvo mladých mužov napríklad zo Sýrie alebo Afganistanu výrazne obmedzuje slobodu nemeckých občanov – dramaticky sa zvýšila kriminalita páchaná nožmi.

Nemecký štát je terčom posmechu

Ale takí sú Nemci. Druhý krok urobia skôr ako prvý. Koho zaujímajú následky! Týmto spôsobom sa krajina čoraz viac vymyká z koľají. Chcú byť tí bezchybne dobrí a morálni, a pritom do krajiny vnášajú nielen sociálnu núdzu v podobe nelegálneho prisťahovalectva, ale aj násilné excesy, ako napríklad ten nedávny na festivale v Solingene, kde Sýrčan s nožom zabil troch ľudí a osem vážne zranil.

Vláda opakovane vysiela signál, že štát už nie je schopný plniť svoju najzákladnejšiu úlohu, a to chrániť svojich občanov. Tí prisťahovalci, ktorým veríme, že by sa im mala poskytnúť ochrana, sa vysmievajú krajine, ktorá sa necháva využívať a podvádzať.

Drogové gangy tiež prejavujú nové sebavedomie: chcú „vyslať signál“, a to, že sa nemusia báť štátu. Majú moc. Napríklad v Kolíne nad Rýnom sa polícii podarilo oslobodiť rukojemníkov, ale únoscov musela polícia nechať uniknúť: boli tak dobre vyzbrojení, že sa polícia počas operácie stiahla, pretože nechcela ohroziť nevinných. S dobrým úmyslom, ale aj to je „signálom“ – signálom slabosti. Chcieť konať dobro a nebrať do úvahy zlo: to je nová nemecká megalománia.