Prípad spolupráce Zuckerberga s vládou USA ukazuje, prečo je zákaz cenzúry dôležitý

Pomerne značný rozruch vyvolalo priznanie šéfa Facebooku o cenzúre jeho užívateľov zo strany vlády USA. Zákaz cenzúry ako ústavný princíp v tomto prípade plne ukazuje dôvody na svoju existenciu.

Mark Zuckerberg. Foto: TASR/AP

Cenzurovanie obsahu používateľov sociálnych sietí pre politické či ideologické ciele bolo dlho predmetom diskusií, no nikdy v nich nebol prítomný jasný a hmatateľný dôkaz o tom, že sa tak deje. Zverejnený list Marka Zuckerberga, zakladateľa Facebooku, adresovaný americkému Kongresu ukázal, že cenzúra bola nielen prítomná a tvrdo potláčala nepohodlné názory, ale diala sa na príkaz samotnej vlády. Tento masívny a utajovaný zásah vládnej moci s cieľom manipulovať verejnou mienkou ukázal, prečo je v demokratickej spoločnosti cenzúra neprípustná.

Zuckerberg v liste priznal opakovaný tlak Bidenovej administratívy na blokovanie príspevkov, ktoré spochybňovali pandemické opatrenia. Tie sa netýkali iba faktických konštatovaní, ale aj satirických alebo humorných príspevkov. Cenzúra a označovanie príspevkov za dezinformácie sa týkala aj tých opatrení, ktoré sa neskôr ukázali ako absolútne vymyslené a bez vedeckých základov, ako napríklad nosenie rúšok či dodržiavanie odstupov.

Korupcia ako motív cenzúry


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Po kliknutí na tlačidlo Registrovať sa Vám bude na uvedenú e-mailovú adresu doručená správa s odkazom pre dokončenie procesu registrácie. Kliknutím na odkaz v zaslanej správe vyjadríte súhlas so Všeobecnými obchodnými podmienkami Prémiového Obsahu a potvrdíte, oboznámenie sa s Podmienkami k ochrane súkromia.