Českí hasiči pre vodu evakuovali 125 ľudí, Masarykova univerzita posiela študentov domov
Hoci meteorológovia už od stredy bijú na poplach, na území Slovenska sa zatiaľ nič vážne nedeje. Zmeniť sa to má nasledujúcich 24 hodín, počas ktorých spadne 50 až 110 milimetrov zrážok.
Prvé náznaky už dopoludnia vidieť v okrese Malacky a Senica. Tie sú spolu so Skalicou a Myjavou v skupine, pre ktorú vydal Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) výstrahy tretieho stupňa pred dažďom.
Popoludní nastane zhoršenie
Meteorológ Leopold Haimberger uviedol, že extrémne lejaky sú výsledkom mimoriadnej meteorologickej konštelácie, v ktorej strede je nezvyčajne teplé Stredozemné more.
„Zo severného Talianska sa do Poľska presúva tlaková níž. Je veľmi pomalá a pomerne veľká,“ hovorí. „Túto níž napájajú moria, ktoré sú teraz o tri až päť stupňov teplejšie ako zvyčajne. Vlhkosť čerpá nielen zo Stredozemného mora, ale aj z Čierneho a Baltského mora,“ vysvetľuje odborník.
Na Záhorí pôjde dopoludnia o mierny dážď. Portál imeteo.sk predpokladá, že po 13:00 h začnú kvapky naberať na intenzite. Lokálne môže spadnúť za hodinu až 10 litrov na štvorcový meter. Lejak najväčšmi pritiahnu Malé Karpaty.
Takto intenzívne by malo pršať zhruba do 18:00 h a následne by mali zrážky slabnúť.
„Vo večerných hodinách by zrážky dokonca na Slovensku mohli celkovo ustáť a prechodne si naše územie od dažďa oddýchne, no len dočasne. V sobotu ráno príde ďalšia, mimoriadne intenzívna vlna zrážok a tá už vyvolá povodne,“ píše imeteo.
Českí hasiči už evakuovali na Južnej Morave 125 osôb
Medzi evakuovanými sú študenti, ktorí sa spolu s vedúcimi nachádzali v chatovej oblasti Biskoupky pri Brne. „Prevážame ich na bezpečné miesto, odkiaľ už budú mať vlastný transport,“ uviedli juhomoravskí hasiči s tým, že nasadili šesť svojich jednotiek.
Evakuácia sa dotkla aj študentov Masarykovej univerzity v Brne. Hovorca univerzity Radim Sajbot v piatok informoval, že škola sa na základe predpovedí meteorológov rozhodla preventívne dočasne evakuovať už ubytovaných študentov z internátu Koleje Komárov Bří Žůrků a Sladkého.
Oblasť, kde sa internáty nachádzajú, by podľa vedenia univerzity mohla v nedeľu zasiahnuť storočná voda, ktorá by budovy mohla zaplaviť až do výšky pol metra. E-mailom aj SMS správou preto požiadali študentov o opustenie internátov.
„Zároveň sme sa rozhodli tiež pozastaviť nástup českých a slovenských študujúcich pred začiatkom nového akademického roka na všetkých zvyšných internátoch Masarykovej univerzity, a to až do odvolania,“ dodal zástupca rektora Masarykovej univerzity Radim Polčák. Všetkým študentom z Česka a Slovenska odporučil, aby išli na víkend domov.
Aktuálne údaje podľa českého premiéra Petra Fialu napovedajú, že Česko pred sebou nemá jednoduché dni: „Teraz prichádza prvá vlna vysokých úhrnov zrážok a predikcia, ktorú máme od Českého hydrometeorologického ústavu, sa, bohužiaľ, nemení. Bohužiaľ, musíme tiež na niektorých tokoch očakávať 50-ročnú, 100-ročnú a niekde aj viac ako 100-ročnú vodu.“
Po piatkovom preventívnom zasadnutí Ústredného krízového štábu uviedol, že je potrebné byť pripravený na najhoršie scenáre. Ľudí vyzval, aby sa správali maximálne zodpovedne. Vláda podľa českého predsedu vlády robí všetky potrebné opatrenia, aby predišla škodám na majetku a zdraviu ľudí. Na opatreniach podľa jeho slov pracuje od utorka, keď sa začala odpúšťať voda z vodných nádrží.
Najkritickejšie to bude pri Moravskom Svätom Jáne
Pre Slovensko sú aktuálne kľúčové dve rieky: Morava a Dunaj. Pri oboch sa očakáva, že dosiahnu nasledujúce dni stupne povodňovej aktivity (SPA).
Dunaj podľa predikcií ministerstva životného prostredia dosiahne maximálne 1. SPA, neočakáva sa jeho vyliatie.

Morava prechádza v Česku oblasťou, kde má byť lejak najintezívnejší, hladina jej stúpne po prechode Záhorím a pri Devíne sa vlieva do našej najširšej rieky. Podľa projekcií stúpne jej hladina v sobotu okolo 10:00 na päť metrov.
Očakáva sa, že Morava sa vyleje z koryta. „Možno hovoriť o storočnej vode,“ oznámil šéf envirorezortu Tomáš Taraba (nom. SNS). Podľa modelácií dosiahne Morava 6,39 metra – vylieva sa pri úrovni 6,1 metra. Či zasiahne aj obydlia na Záhorí, závisí od prítoku z Česka, lebo naši západní susedia začali vo väčšom vypúšťať nádrže.
Vodohospodárov a hasičov preto poverili určiť miesta, kde by mohlo prísť k regulovanému vypusteniu rieky mimo obývaných oblastí. „Ak dôjde k neriadenému otvoreniu koryta, Záhorie je ohrozené pozdĺž celého toku Moravy,“ povedal Taraba.
Najväčší tlak vlny by mal nastať pri obci Moravský Svätý Ján.

Bratislava už vyhlásila mimoriadnu situáciu
Mesto Bratislava vyhlásilo v piatok na základe stanovísk SHMÚ a vývoja meteorologickej situácie mimoriadnu situáciu. „V prípade potreby umožní operatívnejšie a efektívnejšie vykonať potrebné opatrenia a práce v nadväznosti na predchádzanie alebo aj prípadné odstránenie vzniknutých škôd spôsobených počasím,“ zdôvodnil hovorca Bratislavy Peter Bubla.
Hlavné mesto zároveň preventívne od poobedia uzatvorí parkovisko na Tyršovom nábreží (Lunapark). Uzatvorené bude postupne od poobedia. Obmedzenia na výjazde nebudú, noví návštevníci však do priestorov parkoviska púšťaní nebudú. „Situáciu priebežne monitorujeme, budeme ju vyhodnocovať a následne informovať o znovuobnovení prevádzky tohto parkoviska,“ doplnil Bubla.
Pripravené sú vrtuľníky aj vojaci
Slovenský vodohospodársky podnik zaobstaral podľa nariadenia envirorezortu viac ako 600 ton piesku, ktoré teraz hasiči rozvážajú na tri kontaktné miesta. „Ak by malo dôjsť k vyliatiu Moravy, žiaden piesok nepomôže,“ poznamenal Taraba.
Západnému Slovensku prišli na pomoc aj záchranné brigády zo Žiliny a Humenného. Do večera už by mali byť nainštalované niektoré mobilné hrádze.
V Malackách sa nachádza už 40 vojakov s dvomi kusmi techniky. Viac ako 320 vojakov je v pohotovosti do jednej hodiny a ďalších 834 s pohotovosťou do troch hodín. Nasadili aj štyri kusy vrtuľníkov s posádkou, ktorá je v prípade katastrofy pripravená evakuovať ľudí zo striech zaplavených domov.
V spolupráci so samosprávami sa podarilo identifikovať staršie a ZŤP osoby, ktoré žijú samy v domácnosti, aby záchranné zložky mohli pomôcť pri ich evakuácii z rizikových oblastí. Predbežnú evakuáciu zatiaľ ministri odmietajú.
„Našli sme vyvážený prístup v tom, že sme identifikovali všetky rizikové osoby. Myslíme si, že vieme ochrániť každého. Robíme všetko preto, aby sa Morava nevyliala, komunikujeme s českou aj rakúskou stranou,“ uzavrel Taraba.
(tasr, est)