Američania hrajú s Indiou veľkú euroázijskú hru, zmyslom ktorej je navzájom rozoštvávať kontinentálne veľmoci. O tom, prečo India americkým vazalom nie je a nebude, píše profesor Petr Drulák.
Koncom septembra vycestuje indický premiér Módí do USA na samit krajín Štvorky (Quad), ktorá združuje jeho krajinu, USA, Austráliu a Japonsko. Americko-indické vzťahy prechádzajú v poslednej dobe najhlbšou krízou od konca deväťdesiatych rokov, keď sa India proti vôli Washingtonu stala oficiálnou jadrovou veľmocou. Ale ani vláda v Dillí, ani Bidenova administratíva nemá záujem o ich úplný rozvrat. Rovnako ako Čína, ani India sa necíti pripravená na otvorenú konfrontáciu s upadajúcim globálnym hegemónom. Pre USA je India nenahraditeľnou súčasťou širšej stratégie na udržanie amerického vplyvu v Eurázii.
Naréndra Módí nie je premiérom podľa amerického gusta. Keď bol opozičným politikom, mal dokonca zakázaný vstup do USA, pretože v liberálno-progresivistickom Washingtone považovali tohto národného konzervatívca, ktorý zdôrazňuje indické záujmy, za hinduistického nacionalistu. Okrem iného mu bola pripisovaná politická zodpovednosť za násilnosti, ktorým padli za obeť stovky moslimov. Napriek tomu vo chvíli, keď sa stal premiérom „najväčšej svetovej demokracie“, začali ho vo Washingtone brať na milosť. Oficiálne to zdôvodňovali rečami o partnerstve medzi demokraciami, v skutočnosti išlo o vyvažovanie Číny a Ruska.