Košický župan Rastislav Trnka si našiel novú záľubu. Vrty

Bolože to slávy, keď Košický samosprávny kraj (KSK) začal pred vyše dva a pol rokom s vrtom pri obci Čižatice v okrese Košice-okolie. Župan Rastislav Trnka vidí jeho využitie jasne. Plánuje tam výstavbu geotermálnej elektrárne aj akvaparku.

Ambiciózne ciele pribrzdila správa, že vo vode z vrtu je arzén. To by bol, paradoxne, ešte ten menší problém. Väčším sú Trnkove prehnané predstavy o využití vrtu. Myšlienka sama osebe nie je zlá, ale… Spomínaný akvapark aj geotermálna elektráreň si vyžadujú ťažké milióny. Tie kraj nemá. Natíska sa riešenie vo forme potenciálnych investorov. Lenže zatiaľ o žiadnych nevieme.

Nehovoriac o tom, že Trnka podobne ako košický primátor Jaroslav Polaček síce sníva o akvaparku, no aj napriek vrtu za približne dva milióny eur je zatiaľ všetko iba vízia. Polačekovi sa ani počas druhého volebného obdobia akosi nepodarilo zhmotniť predvolebný sľub o akvaparku v Košiciach. Trnka by ho rád tromfol, no zatiaľ ostalo len pri sľuboch.

Na druhej strane primátor Polaček vo februári tohto roka podpísal zmluvu so štátnou akciovkou MH Teplárenský holding o zriadení vecného bremena na pozemkoch, cez ktoré povedie budúci teplovod. Ten má do Košíc priviesť teplo z geotermálneho zdroja pri obci Ďurkov, ktorý bol dlhé roky nevyužitý. Metropola východu by tak v prvej fáze projektu mohla už o dva roky získavať 20 percent tepla zo spomínaných geotermálnych vrtov.

Vrt pri Čižaticiach má hĺbku zhruba 2700 metrov, voda v ňom má teplotu vyše 130 stupňov Celzia. Košický župan ešte v januári 2023 pre RTVS vyhlásil, že sa vraj už hlásia prví potenciálni investori, ktorí by chceli postaviť akvapark aj geotermálnu elektráreň. Kraj však zatiaľ nedal vedieť akí. „Presnejšie termíny ukážu štúdie realizovateľnosti k výstavbe samotného akvaparku, ktorých obsahom bude aj to, ako najhospodárnejšie a najefektívnejšie zrealizovať výstavbu. Samotná realizácia bude závisieť aj od výsledkov rokovaní s potenciálnymi investormi,“ upresnila pre Štandard hovorkyňa predsedu KSK Katarína Strojná.

Ba čo viac, župan už rozbehol aktivity, ktoré smerujú k vykonaniu ďalšieho vrtu do hĺbky 3-tisíc metrov. Tentoraz však náklady predstavujú sumu 4,5 milióna eur. Zámer predložila na posudzovanie EIA spoločnosť GeoSurvey, ktorá patrí pod KSK. Nový vrt má byť prieskumný. Navyše by mal po dokončení použitú termálnu vodu vrátiť späť do podložia.

V prípade už hotového vrtu pri Čižaticiach prebieha od apríla tohto roka posudzovanie vplyvov na životné prostredie EIA. Zámery sú teda jasné aj krásne. Otázkou však je, do akej miery sú reálne. Aby nešlo o drahý projekt s jasným začiatkom, ale nejasným koncom.