Najväčšia udalosť na novom Tehelnom poli

Oba kluby sú spoločne vedľa seba zapísané v listine držiteľov Pohára víťaza pohárov. Slovan ho vyhral v roku 1969, City o rok neskôr. Až do vlaňajška to bola jediná európska trofej klubu z Manchestru. Dnes nepatrí len medzi vládcov európskeho futbalu, podarilo sa mu vybudovať trendové, priam kultové mužstvo. 

Ak je pre Slovan účasť v Lige majstrov zreálneným snom, to isté platí o ostatných rokoch Manchestru City. Ani jeho bohatí majitelia zrejme nedúfali, že v obrovskej konkurencii anglickej Premier League bude schopný takej dominancie. 

Je to výsledok práce dvoch trénerov. Pep Guardiola je uznávaný na najvyššom fóre už vyše pätnásť rokov. Keď si sadal v lete 2008 po Frankovi Rijkaardovi na lavičku Barcelony, Vlado Weiss prichádzal ku kormidlu slovenskej reprezentácie pred historickou kvalifikáciou MS 2010. 

Obdivovatelia Cruyffa a Bielsu 

Spoločného majú Johana Cruyffa. Guardiola ho vníma ako futbalového otca. Ako 19-ročného ho vytiahol do prvého mužstva Barcelony, v ktorom ho viedol šesť sezón a ako neskôr Guardiola priznal: „Kým som nestretol Cruyffa, netušil som, ako málo toho o futbale viem.“

Pred pätnástimi rokmi pred rímskym finále Ligy majstrov medzi Barcelonou a Manchestrom United Guardiola jasne definoval, v čom spočíva jeho vzťah ku Cruyffovi ako k tvorcovi veľkej futbalovej kultúry: „Cruyff postavil chrám. Ako Michelangelo v Ríme, aj on tento chrám vyzdobil krásnymi freskami. Pre nás, jeho nástupcov, zostáva jediné: starať sa, aby chrám nespadol a aby fresky bolo stále vidieť.“ 

Pre Weissa bol Cruyff ikonou v detstve. Keď mal tréner Slovana desať rokov, Holandsko očarilo svet totálnym futbalom na svetovom šampionáte vo vtedajšej NSR. „Učaroval mi spôsobom hry, správaním na ihrisku, líderstvom. Bol geniálnym futbalistom, ktorého sme sa snažili napodobňovať. Od útleho veku pre mňa vo futbale veľa znamenal, a preto som si aj vybral číslo 14, keď som hral za Česko-Slovensko na MS v Taliansku,“ spomenul v jednom z našich rozhovorov.

Johan Cruyff ako tréner FC Barcelona diskutuje s Pepom Guardiolom. Foto: Profimedia.sk

„Guardiola? S Kloppom a Ancelottim sú v popredí, pričom Pep je z nich najmladší. Kráčal v kariére s Cruyffovými myšlienkami a ešte k nim niečo pridal. Keď som videl netflixový seriál o treblovej sezóne City, je tam jasný rukopis. V práci s hráčmi vie byť tvrdý aj láskavý. Rozumie im, pretože sám bol veľký hráč,“ povedal Weiss o trénerovi, ktorého považuje za najlepšieho na svete. Prirovnal ho k slávnemu barcelonskému architektovi Antonimu Gaudímu: „Postavil niečo, čomu mnohí nerozumeli. Je to génius, ktorý zmenil súčasný futbal najviac. Navyše s prístupom plným kreativity.“ 

Guardiola sa v Bratislave poďakoval za kompliment. „Strávil som vo futbale neuveriteľných 30 či 40 rokov. Ak by som hneď teraz skončil, môžem byť spokojný. Pomohlo mi však, že som viedol skvelé mužstvá,“ povedal na tlačovej konferencii na Tehelnom poli. 

Spája ich ešte jedno trénerské meno. Obaja sú obdivovateľmi Marcela Bielsu. Weiss sa s ním skontaktoval ešte koncom roka 2009 po postupe na majstrovstvá sveta v Južnej Afrike, keď sme hrali proti Čile priateľský zápas v Žiline a keď bol Slovan na jeseň 2011 súperom Athletica Bilbao v Európskej lige, absolvoval s ním v Baskicku niekoľko rozhovorov. 

Guardiola sa nikdy netajil, že Bielsova vízia futbalu, v ktorej dominovala neustála práca, aktivita a pohyb, mu učarovala. V októbri 2006, keď mal 35 rokov a končil hráčsku kariéru v mexickom klube Dorados de Sinaola, dohodol si s Bielsom stretnutie. Neváhal cestovať do Buenos Aires. 

„Nevedel som, o čom z futbalu budeme diskutovať a ako dlho to bude trvať,“ spomínal v dokumentárnom filme. Predebatovali jedenásť hodín! „Začali a zdalo sa mi, že nikdy neskončia,“ povedal režisér David Trueba, ktorý Guardiolu sprevádzal. Bielsa dodal Guardiolovi odvahu, aby sa nebál okúsiť trénerské remeslo. O osem mesiacov neskôr sa stal koučom barcelonskej rezervy, o ďalší rok prevzal áčko a zvyšok je história.

Na prvom mieste túžba napredovať

Patrí do nej aj City. Možno vyčnieva ešte viac ako štyri roky v Barcelone, ktoré mnohým zmenili pohľad na futbal. Za posledných 80 rokov v ňom nebolo až tak veľa revolúcií, ale Guardiolova na Nou Campe je neodškriepiteľná. Robil ju s hráčmi, ktorí väčšinou vyrastali tak ako on v akadémii La Masia a ktorí sa stali fenoménmi na čele so „svätou trojicou“ Xavi, Iniesta, Messi. 

Po ročnej trénerskej odmlke prikývol Bayernu Mníchov. Lámal s ním bundesligové rekordy, zažil rekordne rýchlo získané tri tituly, ale aj smolu v Lige majstrov – trikrát v nej skončil v semifinále na štíte španielskych klubov (Real Madrid, Barcelona, Atletico Madrid). 

Pred ôsmimi rokmi zamieril do Manchestru City. Na Eastlands vybudoval bledomodrú dynastiu. Za sedem sezón dosiahla šesť titulov v Premier League, ostatné štyri v sérii a v sezóne 2022/23 vybojovala treble. Stala sa konečne víťazom Ligy majstrov. Guardiola vždy prízvukoval, že „Premier League je najťažšia liga na svete, ale súťažou, ktorú je najťažšie vyhrať, je Liga majstrov“. 

Španielsky tréner Manchestru City Pep Guardiola počas tlačovej konferencie pred zápasom Ligy majstrov v Bratislave. Foto: Pavel Neubauer/TASR

Má k nej veľký rešpekt. Podobne aj k práci, v ktorej sa podľa mnohých stal akýmsi zlatým štandardom. „Futbal je vždy o výkone a o túžbe napredovať. Na trénerstve mám rád celkový koncept i hru s malými detailmi, pretože vždy je priestor, aby ste hrali lepšie,“ povedal v Bratislave. Vždy vedel, že čo vo futbale stačí dnes, nebude stačiť zajtra. 

Najväčší tím v Bratislave od jesene 1992 

K Dunaju priviedol klubový tím, aký sme tu nevideli vyše tri desaťročia. Capellov AC Miláno s van Bastenom bol na Tehelnom poli v stredu 21. októbra 1992. Rossoneri počas celého kalendárneho roka prehrali jediný zápas (v domácom pohári), v Serie A boli nezdolaní takmer dva roky: od mája 1991 do marca 1993 v neuveriteľných 58 zápasoch! Galisov Slovan s Dubovským, len so slovenskými hráčmi v zostave a s jediným legionárom (Haraouim) na lavičke, nebol v prvom súboji 2. kola Ligy majstrov, v ktorom sa bojovalo o miesto v skupinovej časti, ďaleko od pekného výsledku. 

Nevyužil však 50-minútovú presilovku po červenej karte mladého defenzívneho záložníka Demetria Albertiniho a pocítil, ako funguje najobdivovanejšia obrana na svete: Tassotti, Baresi, Costacurta, Maldini. Práve jej člen Paolo Maldini bol nečakaným strelcom jediného gólu. Za Miláno odohral v európskych súťažiach 161 zápasov a dal len tri góly. Jeden z nich na starom Tehelnom poli. Ak by existoval VAR, zápas by sa neskončil 0:1, pretože dánski rozhodcovia odmávali Jaroslavovi Timkovi pri presnej koncovke neexistujúci ofsajd. 

Rossoneri boli vtedy na európskom vrchole. V troch sezónach za sebou sa dostali do finále Ligy majstrov, Berlusconiho predstava o supersilnom tíme, v ktorom je každý hráčsky post kvalitatívne zdvojený, sa zhmotnila do mimoriadne úspešného projektu. Bol to práve tento veľkoklub, ktorý zmenil v 90. rokoch tvár klubového futbalu. 

Čo vtedy platilo pre AC Miláno, platí dnes pre Manchester City. Jeho slávny tréner si zaspomínal na Petra Dubovského, na to, ako si poplakal, keď sa koncom júna 2000 dozvedel o jeho tragickom úmrtí. Nezapieral, že by mal množstvo informácií o slovenskej lige.

„Na Slovane sa mi páči guráž. Ukázal ju aj v Glasgowe, hoci prehral. Videl som vlaňajší zápas proti Lille, v ktorom výborne bránil. Tak ako všetci naši súperi bude aj Slovan skúšať všeličo. Pred každým zápasom v Lige majstrov mám rešpekt, najmä ak hráme vonku, ale tak ako vždy: dúfam, že sa presadíme,“ povedal Guardiola.

Vlado Weiss na otázku, čo bude hlavným cieľom proti obrovskému favoritovi, povedal s úsmevom na tvári: „Prežiť!“ Jeho zverencov čaká najväčší zápas v drese Slovana. Zápas, aký je u nás výnimočnou udalosťou. Azda ani najväčší optimisti neočakávajú zázrak a mnohí sa pýtajú, čo bude dobrým výsledkom.

Weissova belasá partia si vybojovala miesto na slnku. A aj keď sa na ňom možno opäť popáli, pretože súper preukáže silu, kvalitu a veľa z toho, čo ho robí jedným z najlepších na svete, stále to bude zápas v snemovni lordov, o akej sa Slovanu mohlo roky iba snívať.

Belasí hrajú proti tímu, ktorého odhadovaná hodnota je vyššia o miliardu a 170 miliónov eur! O to väčšie musí byť odhodlanie, túžba drieť, bojovať, hrať na hranici vlastných možností a pokúsiť sa vyvrátiť všetky rovnice, dáta a prognózy odpisujúce ho pred týmto zápasom. Väčšia výzva, než je Manchester City, pred súčasnou garnitúrou Slovana nikdy nebola.