Výsledky biomonitoringu, ktorý dal vypracovať Košický samosprávny kraj (KSK) v okolí cementárne v Turni nad Bodvou v okrese Košice-okolie poukázali na neutešenú situáciu. Niektoré merania zistili vysoké koncentrácie dioxínov.

Košický samosprávny kraj preto požaduje ďalšie opatrenia, okrem iného aj sprísnenie emisných limitov pre znečisťovateľov ovzdušia. Problém sa netýka len 13 obcí z okolia cementárne, ale aj širšieho regiónu.

Firma Ekolive, ktorá vykonávala merania, analyzovala vzorky sedimentov, pôdy, ale aj živé organizmy či živočíšne produkty.

„V okolí cementárne sme odobrali 92 vzoriek, ktoré boli analyzované v akreditovanom laboratóriu. Pokiaľ ide o pôdy a sedimenty, našli sme podlimitné koncentrácie toxických prvkov. Pozreli sme sa aj na organické znečistenie, na dioxíny, ktoré sú spojené so spaľovaním odpadu. V pôde a sedimentoch boli opäť v podlimitných koncentráciách, čo je dobrá správa, keďže ešte nie sú kontaminované,“ vysvetlila Darina Štyriaková z Ekolive.

Inak však výsledky dopadli v prípade biologického materiálu. „Majú schopnosť akumulovať kontaminanty z ovzdušia. Pričom dioxíny a im podobné zlúčeniny sa ukladajú v tukových tkanivách. Najprv sme sa zamerali na mach. Dioxíny z prírodných lokalít na západe, severe a juhu v okolí cementárne boli dvojnásobne prekročené,“ podotkla Štyriaková.

Analyzovali aj kôru stromov. V prípade výsledkov zo západu koncentrácia dioxínov presahovala limity, z juhu možno hovoriť o miernom prekročení. „V prípade PCB6, čiže dioxínom nepodobných látok, došlo vo vzorkách zo severu k presiahnutiu limitov, z východu dokonca k dvojnásobnému,“ dodala Štyriaková.

Mohlo by Vás zaujímaťCementáreň v Turni chce spaľovať viac odpadu. Obyvatelia sú proti, rozhodnú merania

V prípade živočíšnych produktov boli zistenia alarmujúce. Mlieko síce malo koncentrácie dioxínov pod limitom, no v prípade slepačích vajec to však bolo horšie. „Vajíčka z obce Hosťovce síce dosahovali našťastie podlimitné koncentrácie. No keď sme sa zamerali na vajcia zo Zádielu, tak tie mali dioxíny podľa limitov Európskej únie päťnásobne prekročené. PCB6 boli presiahnuté trojnásobne,“ spresnila Štyriaková.

Názorne ilustrovala, ako môže dopadnúť konzumácia kontaminovaných vajec v praxi. „U dospelého človeka, ktorý váži v priemere 70 kilogramov, by bol limit prekročený, ak by zjedol jedno vajíčko za týždeň. V prípade dieťaťa, ktoré váži 12 kilogramov, by boli tieto hodnoty oveľa horšie. Preto si myslím, že tomuto problému treba venovať zvýšenú pozornosť.“

Cementáreň je vzdialená približne 500 metrov od južnej časti obce Dvorníky Včeláre. Foto: Boris Macko

Predseda Košického samosprávneho kraja na margo výsledkov meraní uviedol, že kraj bude požadovať prijatie opatrení. Či už pôjde o inštalovanie špecifických koncových zariadení na meranie emisií alebo prehodnotenie kvality používaných alternatívnych palív.

„Mala by sa upraviť aj výška sankcií za znehodnotenie ovzdušia tak, aby zohľadňovala spoločenskú hodnotu znečisteného životného prostredia. Rovnako by pomohla aj výsadba stromov, zeleného pásu pri cementárni,“ povedal Trnka.

Mohlo by Vás zaujímaťTip na výlet: Turniansky hrad sa vracia do života, nadšenci pracujú na jeho záchrane

Firma Danucem, ktorá prevádzkuje cementáreň v Turni nad Bodvou, tvrdí, že s výsledkami štúdie Košického samosprávneho kraja ju neoboznámili.

„Avšak už v uplynulých mesiacoch sme v reakcii na sporné tvrdenia proti cementárni o tom, že je zdrojom škodlivých látok v regióne, investovali do ďalších meraní takmer 60-tisíc eur, a to aj nad rámec našich legislatívnych povinností,“ reagovala firma s tým, že podľa nej štúdia nezávislého akreditovaného laboratória vyvrátila informácie vytrhnuté z kontextu a komunikované treťou stranou.

Navyše zdôrazňuje, že s meraním škodlivých látok na vlastné náklady pokračuje, aby na základe faktov dokázala vyvracať nesprávne tvrdenia.

Cementáreň je vzdialená zhruba 500 metrov od južnej časti obce Dvorníky. Aj miestne ihrisko je veľmi blízko. Foto: Boris Macko

Podnik sa bráni, že táto štúdia nepreukázala vplyv cementárne na okolie v rámci produkcie škodlivých látok. Výsledky odborného posudku akreditovaného laboratória podľa firmy však ukazujú na bodové niekoľkonásobné prekročenie limitov znečisťujúcich látok.

„To znamená, že zamorenie sa nevzťahuje na okolie cementárne, ale na dve konkrétne obce, v rámci ktorých sa pravdepodobne v minulosti manipulovalo s PCB látkami, prípadne došlo a dochádza k negatívnemu vplyvu domáceho spaľovania. Dôležité je podotknúť, že tieto škodlivé látky zostávajú v pôde, machoch či iných vzorkách desiatky rokov. Dlhodobé merania cementárne potvrdili dodržiavanie limitov pre znečisťujúce látky a dioxíny aj furány alebo ťažké kovy,“ argumentovala firma Danucem. 

Mohlo by Vás zaujímaťVýskum šikovných Prešovčanov môže prispieť k likvidácii PCB látok z pôdy v Strážskom

Predsedníčka občianskeho združenia Zelený živel a obyvateľka obce Dvorníky Lenka Šingovská, ktorá sa nachádza len niekoľko stoviek metrov od podniku, tvrdí, že ľudia vnímajú znečistenie vyše desať rokov.

„Cementáreň funguje od roku 1974. Všetko sa zmenilo v roku 2006, keď dostala povolenie na spaľovanie odpadu. Kým dovtedy sme tu mali svetlý prach, ktorý sa dal ľahko pozametať, od spomínaného obdobia sa objavil tmavý mazľavý prach, ktorý sa dá len ťažko odstrániť,“ priblížila Šingovská.

Dodala, že nejde len o estetický problém. „To by bolo najmenej. Ale spomínaný prach je aj na plodinách a ovocí v záhradách. Navyše často nemôžeme pre výrazný zápach ani vetrať,“ uzavrela Šingovská.