Prehľad trhov: Reakcia na stupňovanie konfliktu na Blízkom východe bola mierna
Reakcia trhov bola pochopiteľne negatívna, ale nešlo o žiadne veľké výpredaje ani panické reakcie. Investori skôr dopady rakiet na Svätú zem brali ako zámienku na vyberanie ziskov, čo je logické, pretože september bol prekvapivo veľmi dobrým mesiacom pre akciové trhy. To sa historicky často nestáva.
Reakcia akciových trhov bola veľmi mierna v porovnaní s inými historickými udalosťami. Útok na Pearl Harbor oslabil americké trhy o 19,8 percenta, iracká invázia do Kuvajtu priniesla pokles o 16,9 percenta a po 11. septembri stratili trhy 11,6 percenta. Posledné dva konflikty mali tiež výraznejší vplyv – ruská invázia na Ukrajinu spôsobila pokles o 6,8 percenta a útok Hamasu minulý rok viedol k výpredajom vo výške 4,5 percenta.

Väčší negatívny vplyv ako iránske rakety malo údajne začatie časovo neobmedzeného štrajku amerických dokárov na východnom pobreží USA. Takto rozsiahly štrajk v tomto sektore sa naposledy odohral pred viac ako 50 rokmi. Viac ako 36 prístavov prestalo prijímať tovar.
Ekonómovia odhadujú, že každý deň štrajku spôsobí americkej ekonomike straty vo výške tri až štyri miliardy dolárov. Dokári odmietli návrh na 50-percentné zvýšenie miezd počas nasledujúcich štyroch rokov a odbory považujú za rozumnú požiadavku zvýšenie o 77 percent spolu so zavedením ochranných opatrení proti automatizácii prístavov, ktoré by viedli k zníženiu počtu pracovných miest.
Výraznejšiu reakciu sme zaznamenali pri rope, ale aj tu pri pohľade s odstupom zistíme, že ropa Brent za posledný týždeň posilnila síce o 3,7 percenta, ale z pohľadu začiatku roka je jej cena takmer stabilná. Ročná zmena ceny ropy je dokonca záporná, konkrétne -1,82 percenta. Nedá sa teda povedať, že by investori na takej citlivej komodite, ako je ropa, prepadli panike. Zatiaľ to stále vyzerá, že investori si nelámu hlavu s tým, čo by sa stalo, keby vypukla skutočná vojna medzi Iránom a Izraelom.

Samozrejme, teraz bude záležať na tom, akú formu odplaty zvolí Izrael. Podľa vyhlásenia izraelských politikov by mala byť veľmi tvrdá. Dúfajme, že nebude. Trhy zatiaľ stále nezapočítavajú riziko skutočného vojnového konfliktu, aj keď sa objavujú hlasy, že odveta príde v piatok po uzavretí trhov.
Vojna je veľmi nákladná záležitosť. Vzhľadom na to, že už je to viac ako rok, čo Izrael vedie vojenské operácie v Gaze a teraz aj na juhu Libanonu, zhoršuje sa jeho fiškálna situácia. To sa prejavilo znížením úverového ratingu Izraela o jeden stupeň agentúrou S&P Global.
Teraz má izraelský štátny dlh hodnotenie A, čo je rovnaké, ako má Slovensko alebo Estónsko. Vzhľadom na to, že toto hodnotenie ešte nezohľadňuje posledný iránsky útok, je pravdepodobné, že agentúry rating Izraela do konca roka ešte znížia. Pre úplnosť dodajme, že izraelské desaťročné dlhopisy sa teraz ponúkajú s úrokom 4,8 percenta.
Čínske trhy pokračovali v spanilej jazde
Ani štátny sviatok založenia komunistickej Číny (1. októbra 1949) neprerušil spanilú jazdu čínskych akcií. Predstavitelia režimu, naopak, využili túto príležitosť, aby počas osláv zdôraznili dôležitosť novej ekonomickej transformácie. To je veľmi dôležitý bod, ktorý väčšina západných investorov prehliada. Burza v Šanghaji za posledných päť dní pridala 15,20 percenta.
Hongkonský index Hang Seng bol ešte výkonnejší a pridal 17,33 percenta. Tento index priniesol investorom zhodnotenie 31,6 percenta od začiatku tohto roka. Investori sú uchvátení týmito veľkými ziskami, najmä tí, ktorí boli zvyknutí, že čínske akcie svojim investorom dlhodobo prinášali len sklamanie. Pri takom dlhom čakaní môžu títo investori stratiť súdnosť.

Veľmi zaujímavý komentár k tejto situácii mal Ray Dalio. Tento investor uprednostňuje dlhodobý prístup a dôkladné štúdium makroekonómie a histórie. Podľa Dalia je krok čínskej centrálnej banky, ktorá podporuje čínsku ekonomiku uvoľnenú menovou politikou a masívnymi intervenciami, podobný kroku Maria Draghiho, keď vyhlásil, že urobí čokoľvek, aby zachránil euro.
Čína podľa Dalia stojí na rázcestí: buď uvoľnená menová politika pomôže vyriešiť dlhovú krízu, alebo ju čaká osud Japonska, kde ani uvoľnená menová politika nedokázala ekonomiku pozdvihnúť, ale, naopak, uvrhla ju do niekoľkých desaťročí stagnácia, z ktorej sa nemôže vymaniť.
Podľa Dalia je hlavným kritériom rýchlosť ozdravného procesu. Čína musí veľmi rýchlo reštrukturalizovať svoje dlhy a zbaviť sa tých zlých. Následne musí nájsť strednú cestu, aby menové zásahy neviedli ani k deflácii, ani k vysokej inflácii. Nájsť túto rovnováhu je nesmierne náročné.
Nepriateľmi tohto procesu budú, samozrejme, firmy, ktoré sa budú musieť vysporiadať s odpísaním dlhov. Ďalším problémom je zle nastavená fiškálna politika. A posledné riziko predstavuje nepriaznivý demografický vývoj. Čína bude musieť riešiť podobné problémy, akým dnes čelí Japonsko.
Z tohto zoznamu problémov je zrejmé, že Čína nemá pred sebou ľahkú cestu. Nie je vôbec isté, že sa jej táto ekonomická transformácia podarí. Z krátkodobej perspektívy dáva zmysel skúsiť využiť túto eufóriu na čínskych trhoch, ale z dlhodobej perspektívy existuje stále veľké riziko. Iný známy investor Stanley Druckenmiller celú situáciu komentoval s tým, že pokiaľ bude pri moci komunistická strana, do Číny investovať nebude. Takýto režim zostáva významným investičným rizikom.
Európa v problémoch: Nemecko
Tento týždeň sme sa dozvedeli čísla inflácie za mesiac september v Európe. Celková inflácia v eurozóne dosiahla 1,8 percenta, čo je výrazný pokles oproti predchádzajúcim 2,2 percentám. Taký veľký pokles inflácie automaticky vyvolal dožadovanie sa ďalšieho zníženia sadzieb na nadchádzajúcom zasadnutí ECB.
Hoci to môže v kontexte posledných rokov znieť absurdne, je pokles inflácie v Nemecku skutočnosťou. V septembri tu inflácia dosiahla iba 1,6 percenta. Pokiaľ bude tento pokles pokračovať alebo sa dokonca v ďalších mesiacoch zrýchli, Nemecku hrozí deflácia, čo sa z moderného pohľadu považuje za horšie ako inflácia.

Dôvodom poklesu cien v Nemecku môže byť fakt, že krajina sa nachádza v recesii. Problémy automobilového priemyslu sú už dobre známe. Pokles cien môže spôsobiť aj rast nezamestnanosti alebo obavy o pracovné miesta. V tlači sa už objavujú správy o prepúšťaní v Nemecku. Napríklad Coca-Cola sa rozhodla prepustiť päťsto zamestnancov z celkového počtu 6 500. Spoločnosť má v Nemecku 27 tovární.
Európa v problémoch: Francúzsko
Stav verejných financií vo Francúzsku sa nelepší. Už teraz je jasné, že francúzska vláda pravdepodobne nedodrží zhoršený výhľad na deficit vo výške 5,6 percenta HDP. Hovorí sa o tom, že výsledný deficit za rok 2024 by mohol začínať číslom šesť.
Aj v roku 2025 bude ťažké konsolidovať štátny rozpočet, pretože väčšina opatrení začne byť účinná až v roku 2026. Nový kabinet už rozhodol, že penzie sa tento rok nebudú valorizovať 1. januára, ako býva zvykom, ale až 1. júla. Dôchodky sa majú valorizovať o 1,8 percenta. Francúzske ministerstvo financií si od tohto kroku sľubuje úsporu až tri miliardy eur. Bohužiaľ, hypotetické tri miliardy sú len kvapka v mori, pretože Francúzsko potrebuje nájsť minimálne 30 miliárd eur, aby sa situácia skonsolidovala.

Pod tlakom nie je len nemecký automobilový priemysel. Tento týždeň sa výrazne prepadli akcie francúzskeho výrobcu Stellantis. Pod túto spoločnosť spadajú značky ako Jeep, Chrysler, Fiat, Citroën, Peugeot, Opel, Alfa Romeo a Maserati. Stellantis oznámil, že tento rok očakáva pokles marže medzi piatimi a 7,5 percentami.
Od fúzie medzi Peugeotom a Fiatom v roku 2021 bola marža vždy vyššia ako desať percent. Analytici očakávali pokles maximálne na osem percent. Ďalšou ranou bola strata voľného cash-flow, ktorá sa pohybuje medzi piatimi a desiatimi miliardami eur. Spoločnosti zatiaľ krach nehrozí, pretože disponuje slušnou hotovosťou vo výške 54 miliárd eur, ale pokiaľ sa situácia v budúcom roku nezlepší, môže sa dostať do problémov. Cena akcií Stellantis sa na burze od začiatku roka prepadla o viac ako 50 percent.
Záver: Aká bude nezamestnanosť v USA?
Tento týždeň sme sa dozvedeli počet novootvorených pracovných miest v USA. Údaj bol skutočne prekvapivý. Počet voľných pracovných ponúk v auguste 2024 vzrástol zo 7,711 milióna na 8,040 milióna. To bolo prekvapujúce, pretože to naznačuje, že americký pracovný trh nespomaľuje, ale, naopak, je v dobrej kondícii. Niektorí analytici to vysvetľovali tým, že v reálnom živote je rozdiel medzi vypísanou pracovnou pozíciou a uzavretím pracovnej zmluvy. Ako na tom pracovný trh v USA skutočne je, sa dozvieme v piatok.