Kežmarskí poslanci sa schádzajú, no nestretnú. Podľa primátora tak blokujú rozvoj mesta
Už prvé rokovanie naplánované 16. septembra sa im podarilo dokončiť až 23. septembra. Hneď po skončení zasadnutia 23. septembra sa mali poslanci zísť na ďalšej schôdzke. Tej sa však nezúčastnila nadpolovičná väčšina, keďže prevažná časť zákonodarcov odišla zo sály. Primátor tak určil ďalší termín stretnutia na sobotu 28. septembra dopoludnia.
Ani na tomto mestskom zastupiteľstve sa nezišiel dostatočný počet poslancov. Hlavný predstaviteľ mesta Ján Ferenčák tak zasadnutie presunul na pondelok 30. septembra dopoludnia, a keďže ani vtedy neprišlo do rokovacej sály dosť zvolených funkcionárov, posunul schôdzu na večer. Scenár sa zopakoval a na zhromaždení nebola ani polovica zákonodarcov. Chýbali zástupcovia KDH a klubu nezávislých poslancov.
Už na prvom rokovaní v septembri väčšina poslancov zamietla prijatie investičného úveru vo výške 5,5 milióna eur. Na tomto zastupiteľstve tiež väčšina schválila úpravy v rozpočte na tento rok.
Okrem potrebného presunu peňazí pre financovanie škôl, odobrili aj pozmeňovací návrh. Tým z kapitoly určenej na financovanie televízie premiestnili peniaze na dotácie pre športové kluby či na údržbu mesta.
Pozmeňovacím návrhom tiež poslanci odobrali primátorovi kompetenciu vykonávať zmeny v rozpočte do výšky 30 000 eur mesačne. Tú mu schválili v decembri 2022. Hlava mesta už pred hlasovaním avizovala, že úpravu rozpočtu s týmito zmenami nepodpíše.
Práve schválenie peňazí pre školy bolo podľa Ferenčáka hlavným dôvodom stretnutí poslancov 28. a 30. decembra. Na tieto zasadnutia primátor opätovne predložil aj schválenie investičného úveru a tiež úpravu rozpočtu bez časti, ktorou by prišiel o kompetenciu robiť v ňom zmeny.
Viacerí poslanci však namietali, že takéto zvolávanie zasadnutia nemá oporu nielen v rokovacom poriadku, ale ani v zákone. Podľa stanov musí primátor zvolať stretnutie zastupiteľstva písomne päť dní pred jeho konaním, zo zákona je daná minimálne trojdňová lehota.
Poslanci tiež odmietli názory vedenia mesta, že oni sú zodpovední za to, že školy nebudú mať peniaze na svoj chod. Podľa opozičných funkcionárov, stačilo podpísať prijaté uznesenie o zmene rozpočtu, ktorú schválili už 16. septembra.
„To je vyhýbanie sa svojmu poslaneckému mandátu. Nútia mňa, ako primátora, a nútia riaditeľov škôl, aby porušili zákon. Dnešnou ignoranciou, až štyrikrát ste odignorovali prácu v prospech občanov, prácu v prospech škôl a mesto ste priviedli do problémov. Je to zásluha týchto desiatich poslancov,“ povedal v priamom prenose 30. septembra primátor Ján Ferenčák.
V závere približne osemminútového monológu na pondelkovom večernom stretnutí, ktoré malo byť pôvodne zasadnutím mestského zastupiteľstva, primátor Kežmarku povedal: „Čím viac niekto rozpráva, ešte neznamená, že má aj pravdu.“
Obe strany – Ferenčák a poslanci za KDH a z klubu nezávislých poslancov – sa vzájomne obviňujú z politikárčenia. Túto skupinu tvorí desať z celkového počtu 18 volených zástupcov mesta.
Podľa jedného z opozičných funkcionárov Tomáša Šimoňáka, poslanci nemajú prístup do mestských médií ani na sociálne siete spravované radnicou, preto majú len malú možnosť prezentovať svoje postoje a dôvody svojho konania.
V zmysle zákona o obecnom zriadení má primátor právo pozastaviť výkon uznesenia schváleného mestským zastupiteľstvom, ak sa domnieva, že odporuje zákonu alebo je pre mesto zjavne nevýhodné.
„Primátor nepodpísal predmetné uznesenie z dôvodu, že sa domnieva, že by po schválenom doplňujúcom návrhu uškodilo mestu a mestským organizáciám. V čase hlasovania o pozmeňujúcom návrhu tento nebol aktuálny, keďže z položky, z ktorej pozmeňujúci návrh premiestňoval prostriedky, bolo presunuté viac, ako bol zostatok tejto sumy. Takouto zmenou rozpočtu by zároveň došlo k tomu, že by sa obmedzilo vysielanie mestskej televízie, na ktorom sa už pracuje,“ uviedla v stanovisku mesta hovorkyňa Elena Smrigová.
Zvolanie rokovania poslancov na sobotu a následne prerušenie a pokračovanie v pondelok dopoludnia a tiež v pondelok popoludní nebolo podľa samosprávy v rozpore so zákonom.
„Novelou platnou od 1. apríla 2018 vypadla zo zákona povinnosť primátora zvolať do 14 dní nové zasadnutie v prípade, ak nie je zastupiteľstvo spôsobilé rokovať a uznášať sa. V legislatíve chýba úprava, ako postupovať v prípade nespôsobilosti na jednanie,“ uvádza sa v stanovisku mesta.
V takomto prípade je podľa samosprávy potrebné aplikovať pravidlá určené v rokovacom poriadku, ktorý upravuje podrobné pravidlá o diskusii zastupiteľstva. V platných stanovách je uvedené, že v prípade, ak zastupiteľstvo nie je spôsobilé rokovať a uznášať sa nepretržite po dobu 30 minút, predsedajúci rokovanie preruší a zvolá do 14 dní.
„Primátor teda preložením začiatku zasadnutia postupoval podľa rokovacieho poriadku, ktorý bol schválený mestským zastupiteľstvom. Zároveň považujeme za potrebné uviesť, že rovnako predstaviteľ mesta postupoval aj pri iných schôdzach a zo strany poslancov neboli vznesené žiadne námietky k postupu,“ uvádza sa v stanovisku samosprávy.
Podľa opozičnej poslankyne Kataríny Šiškovej je otázne, či bolo vôbec možné prerušiť rokovanie a presunúť ho na iný termín, keďže poslanci sa nezišli v dostatočnom počte, takže nemohol byť schválený program schôdze.
Najbližšie sa má Mestské zastupiteľstvo v Kežmarku zísť v pondelok 7. októbra ráno o 8.00 h.