Draghiho perestrojka. Namiesto tristo strán jeho správy stačili štyri slová
John Collison bol nedávno na návšteve európskych úradníkov v Bruseli. Stretol sa aj s Mairead McGuinnessovou, európskou komisárkou pre finančnú stabilitu, finančné služby a úniu kapitálových trhov. Tá sa ním pochválila na svojom účte na X ako “Európskym úspechom v platobnom styku”.
Akurát, že Stripe je presný opak. Ilustrácia európskeho problému a ďalšej americkej výhry, keď Ír odišiel založiť svoju svetovú firmu do USA namiesto domácej EÚ.

Európska únia čoraz viac zaostáva za Spojenými štátmi, a to aj napriek vzletným cieľom z Lisabonskej zmluvy a iným päťročniciam. V USA prídu s pokrokom v umelej inteligencii a EÚ je prvá, ktorá to zabije reguláciou. Regulačná veľmoc už nevie inovovať, tak aspoň robí problémy.
Následkom toho nie je len absencia novovznikajúcich technologických firiem, ale už aj retardované verzie svetových produktov a služieb, určených na európsky trh, či už ide o nový iPhone alebo obmedzenie dostupných nových programov umelej inteligencie pre Európu.
Niektoré firmy, ktoré dnes zatvárajú fabriky v Nemecku, ich rovno otvárajú v USA. Utekajú z EÚ na západ. Ešte dekáda-dve takéhoto vývoja, a keď sa raz človek vráti spoza oceánu, bude sa v Európe cítiť ako kedysi, keď sa Slovák vrátil domov zo Západu.
Že niečo nie je v poriadku, to tušia už aj v Bruseli. Nedávno poverili Maria Draghiho, bývalého riaditeľa Goldman Sachs Europe a guvernéra ECB, ktorý sa preslávil najmä bezpodmienečnou garanciou európskych dlhov prostredníctvom tlačiarne eur, aby vypracoval materiál – ako zvýšiť konkurencieschopnosť Európskej únie.
Draghi prišiel s vyše 300-stranovou správou. Znižovanie cien energií, dekarbonizácia, väčšia bezpečnosť a nezávislosť Európy vo vzácnych zdrojoch a dôležitých technológiách. Okrem toho volá po novom spoločnom európskom dlhu a ďalších 800 miliardách investícií do projektov v infraštruktúre. Akoby nevidel, čo sa práve deje s 800 miliardami eur budúcich daní a inflácie v Pláne obnovy a odolnosti pre Európu. Tisíc otázok a stále rovnaká odpoveď. Minúť viac peňazí daňových poplatníkov.

Namiesto tristo strán pritom stačili štyri slová – deregulácia, dane, privatizácia a obrana. Robiť v Bruseli menej (problémov). Také jednoduché, no v EÚ také ťažké.

Neviem, na základe čoho vybrali pre návrh zlepšenia konkurencieschopnosti EÚ práve talianskeho bankára Draghiho a aká je jeho kvalifikácia v tejto oblasti. Vybrali ho asi tak, ako sa vybavujú v EÚ aj iné pozície alebo priority. Po známosti.
Aj zníženie úrovne ochrany vlkov v Únii sa momentálne rieši hlavne preto, lebo jeden zožral šéfke Európskej komisie Ursule von der Leyenovej jej obľubeného poníka.
Lacnejšie a hlavne lepšie by bolo zobrať Johna Collisona v tom Bruseli na pivo a spísať desať dôvodov, prečo išiel firmu zakladať do USA namiesto toho, aby ju založil doma. A na to pivo treba pozvať aj pár výkonných šéfov firiem, ktorí momentálne presúvajú výrobu z Nemecka do USA. Spísaný zoznam treba potom použiť ako kostru pre Perestrojku Únie v nasledujúcej „päťročnici“.
