Thiago Motta a nový silný Juventus
Brazílsky rodák a bývalý taliansky reprezentant má len 42 rokov. Na trénerskú dráhu sa vydal hneď po skončení hráčskej kariéry. Vysokého defenzívneho záložníka, patrolujúceho v strede poľa, zlákala Barcelona, za ktorú odohral šesť sezón, bol pri zisku dvoch majstrovských titulov, aj pri triumfe v Lige majstrov v Rijkaardovej ére.
Základom Barca a Internazionale
Po jednej sezóne plnej zranení ho prepustili z Atletica Madrid, ale keď absolvoval ďalšiu v FC Janov, vyhliadol si ho José Mourinho. Vzal ho do Interu Miláno a výrazne pomohol k historickému zisku treble, prvému v talianskom futbale. Madridské finále Ligy majstrov proti Bayernu však sledoval len z tribúny – po vylúčení v semifinálovej odvete v Barcelone.
Barca a Inter, to boli dva rozdielne svety: jeden hravý, druhý snažiaci sa o víťazstvá za každú cenu. „Mourinho žije len pre víťazstvá. Aj keď hrá zle, chce vyhrať. Nehľadá krásu, ale nepriateľa, ktorého je potrebné zdolať,“ povedal o úspešnom portugalskom koučovi. Naučil sa pri ňom, čo všetko sa môže vo futbale podariť s tvrdou a dobre organizovanou obranou.
Motta absolvoval ešte šesť sezón v parížskom St. Germain. Viedli ho Carlo Ancelotti, Laurent Blanc aj Unai Emery. Pre každého bol predĺženou rukou, usmerňujúceho spoluhráčov. Na trénerstvo bol po takýchto dlhoročných úlohách predurčený.
Začal pri parížskej mládeži. Starším dorastencom na prvom tréningu zadefinoval základný princíp: „Nenahneváte ma, ak stratíte loptu. Nahneváte ma, ak ju stratíte, zastavíte pohyb a nepomôžete spoluhráčovi!“

Na jeseň 2021 neuspel na prvej seniorskej štácii v Janove. Prebral ho na predposlednom mieste, z desiatich zápasov päťkrát prehral a skončil. Viac sa mu darilo na lavičke odpisovanej Spezie, ktorú nečakane zachránil v Serie A, aj s útočníkom Davidom Strelcom. Napriek spokojnosti klubu sa Motta rozhodol odísť.
Raketový let v Bologni
V septembri 2022, po rozbehu sezóny, dostal ponuku z Bologne a skvelo sa uchytil. Mužstvo malo po šiestich kolách len tri body, ale na konci sezóny 54, pre klub najviac od zavedenia trojbodového systému, a bolo na deviatom mieste. Progres pod Mottom sa nezastavil. Napredovalo mužstvo aj hráči.
Exemplárnym príkladom je obranca Riccardo Calafiori, azda najlepší hráč Talianska na ME, ktorý nemal ešte v máji ani jeden reprezentačný štart a ktorý po Eure prestúpil do Arsenalu. V minulej sezóne získala Bologna o štrnásť bodov viac ako vlani a z 5. miesta prenikla do Ligy majstrov! Po 24 rokoch sa klub vrátil do Európy a hneď naskočil do najprestížnejšej súťaže.
Motta vždy dbal na taktickú neortodoxnosť. Jeho mantrou je pohyb, s loptou aj bez nej. Napádanie a po zisku ponuka, aby si hráč s loptou mohol vyberať z troch či štyroch alternatív. Nasiaknutý barcelonskou skúsenosťou však chce, aby mužstvo vedelo tvoriť hru a stavať akcie od prvého hráča – a tým je brankár. Má rád celistvosť tímu, hráči nesmú byť roztrúsení po ihrisku. Krátkymi kombináciami a konštruktívnym prístupom si otvárajú priestory na súperovej polovici. Dlhšie držanie lopty udržiava kompaktnosť tímu.
Dôležitý preňho nie je nakreslený systém hry, ale obsah v ňom. Volí zväčša rozostavenie 4-2-3-1, ale v pamätnom rozhovore pre La Gazzetta dello Sport filozofoval aj o systéme 2-7-2. „Nie je to stolný futbal. Nepočítajú sa čísla, ale pohyb hráčov. Môžete hrať ofenzívne s piatimi obrancami a ultradefenzívne s tromi útočníkmi,“ povedal Motta.
Keď hral v Janove, vstrebával princípy práce Gian Piera Gasperiniho, ktorý sa v ostatných rokoch preslávil v Atalante Bergamo a doviedol ju k zisku trofeje v Európskej lige. Obdivoval jeho schopnosť presviedčať hráčov o kontinuálnom zvyšovaní úsilia a budovať klubovú kultúru na enormnej pracovitosti.

„Thiago k nám prišiel potom, čo ho takmer dva roky kvárili zranenia. Neveril si. Štyridsať dní pracoval individuálne s osobným trénerom, ale keď som sa ho pýtal, či ho môžem zaradiť do nominácie na zápas, vždy sa vyhováral. Potom som ho presvedčil, že si sadne na lavičku proti Siene. Vravel som mu, že už musí vidieť zápas aj z iného miesta, ako z tribúny. Počas zápasu sa zranil Omar Milanetto. Tri minúty som sa pozeral Thiagovi do očí a to ho presvedčilo. Vybehol na ihrisko a hral skvelo, nepokazil jedinú prihrávku. Nikto z divákov nechápal, ako môže hrať tak dobre po toľkých starostiach,“ povedal o Mottovi Gasperini.
Renesancia starej dámy
Juventus potreboval novú krv, nové myšlienky. Zdá sa, že po strnulom období s inak mimoriadne úspešným trénerom Massimilianom Allegrim prichádza žiadané obrodenie. Gasperiniho učenie o sile spoločného úsilia a maximálneho nasadenia chce Motta prepojiť s Mourinhovým majstrovstvom práce tímu bez lopty a guardiolovskou prácou s ňou, prinášajúcou dominanciu a kontrolu nad zápasom.
Na týchto náročných princípoch stavia nový Juventus. A vklad je okamžitý. V šiestich kolách Serie A Turínčania nielenže neprehrali, ale neinkasovali gól, čo sa im v minulosti nepodarilo s niekoľkými legendárnymi obrannými valmi, a v Lige majstrov majú z dvoch zápasov plný počet bodov. Po domácej výhre 3:1 nad Eindhovenom dosiahli tri body aj v Lipsku, hoci po vylúčení brankára Di Gregoria inkasovali gól na 1:2.
Juventus a Lipsko mali najlepšie defenzívne bilancie z piatich najsilnejších európskych líg a aj tak sa hral dynamický, otvorený futbal, ktorý majú oba tímy v krvi. Juventus v oslabení otočil skóre na 3:2 a podal dôkaz o zrode nového tímu, ktorý sa rýchlo vyformoval na začiatku Mottovho pôsobenia. Kompliment mu zložil aj trénerský doyen Fabio Capello. V La Gazzetta dello Sport napísal: „Ak vám za stavu 1:1 vylúčia brankára, drvivá väčšina trénerov by vystriedala tak, aby mala na ihrisku o jedného obrancu viac. Mnohí by sa držali zubami nechtami remízy. Bol to Thiagov silný odkaz pre všetkých.“
Motta tvrdí, že stavia len „hráčov, ktorí najlepšie pracovali v tréningovom procese“. Neuznáva privilégiá. Nerozdeľuje hráčov na starých a mladých, nemá vodcov senátorov, ako to bolo u starej dámy tradíciou. Stačí spomenúť obdobie Buffona s Chiellinim a Bonuccim. Juventus nemá po dlhých rokoch v zostave tridsiatnika. V Lipsku v nej boli šiesti hráči do 25 rokov: srbský útočník Dušan Vlahovič, obrancovia Pierre Kalulu s Andreom Cambiasom a Nicolom Savonom, stredopoliar Nicolo Fagioli a turecký krídelný supertalent, 19-ročný Kenan Yildiz.
„Vo futbale sa nepočíta, či máte na ihrisku 11 fenoménov. Počíta sa myšlienka, s ktorou vstupujete do zápasu a ktorú hráči zrealizujú svojimi schopnosťami a výkonom. Ak to dokážete, skvelú šou urobíte aj s hráčmi, ktorí nemusia byť považovaní za špičkových,“ hovorí mladý tréner, ktorý má našliapnuté hrať vo veľkom európskom futbale poprednú úlohu. Oprášenie slávy Juventusu by bolo pre Thiaga Mottu ďalším skokom vpred.
Autor je športovým komentátorom STVR.