Zbrojovka v Strážskom rozdelila miestnych na dva tábory
Primátor Strážskeho Patrik Magdoško predpokladá, že výroba v novom závode sa začne v prvom polroku 2027. Výstavba továrne by mala odštartovať v roku 2026, pričom príprava areálu a búracie práce sú naplánované na druhý polrok 2025.
Slovenský obranný priemysel bude sebestačný
Závod v areáli Chemka Strážske bude slúžiť predovšetkým na výrobu bimodulárnych náplní pre 155-milimetrovú delostreleckú muníciu, ktorá je potrebná na vojenské operácie. Slovenský obranný priemysel sa vďaka investícii, na ktorej sa okrem štátu podieľa aj česká rodina Strnadovcov, čoskoro stane nezávislým v celom výrobnom cykle delostreleckej munície.
Podľa ministra obrany Roberta Kaliňáka je daná investícia dôležitá nielen pre ekonomický rozvoj regiónu, ale aj pre bezpečnosť krajiny. „Sebestačnosť vo výrobe munície a náhradných dielov je pre Slovensko nevyhnutná,“ zdôraznil Kaliňák počas slávnostného otvorenia obnovy areálu Chemka Strážske.
„Vybudovaním tejto fabriky sa dostaneme k úplnej sebestačnosti vo výrobe delostreleckého kompletu ako takého, to znamená, že ho budeme vedieť zhotoviť zo všetkých štyroch komponentov,“ dodal na tlačovej konferencii v Strážskom Pavol Čahoj, predseda predstavenstva spoločnosti ZVS Holding, ktorá má na východe Slovenska linku na výrobu delostreleckej munície.
Investícia do výroby bimodulárnych náplní v Strážskom podľa holdingu výrazne zvýši celoeurópsku kapacitu na výrobu týchto muničných súčiastok.

Miestni obyvatelia sú rozdelení na dva tábory
Názory obyvateľov Strážskeho na plánovanú výstavbu novej zbrojovky sú rôznorodé. Zatiaľ čo niektorí o projekte ešte nepočuli, iní sú nadšení z prísľubu nových pracovných miest. Viacerí obyvatelia však vyjadrujú obavy, najmä v súvislosti s bezpečnosťou a rizikom výbuchov.
„Výbušniny sa tu vyrábali už dávnejšie, necítim sa ohrozená ani nič podobné. K explózii pri takejto výrobe, samozrejme, niekedy dochádza, ale neviem o tom, že by bežne vybuchovala,“ uviedla pre Štandard obyvateľka Marta.
Ďalej poznamenala, že je rada, že v regióne vzniknú nové pracovné miesta, ktoré budú dobre finančne ohodnotené, keďže pri pozíciách s vyšším rizikom sú zvyčajne aj vyššie mzdy. Zmeny, ktoré nastanú, víta.
Investícia do továrne predstavuje viac než len ďalšie pracovné miesta. U obyvateľov vyvoláva aj otázky týkajúce sa bezpečnosti.
„Osobne sa cítim ohrozená, pretože nepriateľ by ako prvú napadol takúto fabriku. Je ako terč. Keby nebol konflikt na Ukrajine, ktorý je tak blízko, bolo by to úplne iné,“ zdieľala svoj názor Mária.
Dodala tiež, že ľudia v regióne boli zvyknutí na výrobu výbušnín, ktorá tu prebiehala neustále. Spomenula, že pred rokmi zaznamenali výbuch, pri ktorom pravdepodobne došlo aj k obetiam, hoci si nebola istá počtom.
Zdôraznila však, že situácia vtedy nebola taká ako teraz. Ľudia mali prácu, a preto to vnímali pozitívne – výbušniny sa vyrábali, ale ich osobne sa to netýkalo, najmä nie v kontexte súčasnej situácie na Ukrajine.
K novému závodu sa vyjadril aj Ladislav s manželkou, ktorí bývajú neďaleko: „Sme určite za to, aby sa náš kraj trochu rozvíjal, chceme, aby tu boli nové pracovné príležitosti. Detonácie sa neobávame, takáto produkcia v Strážskom už kedysi bola, asi pred 20 až 30 rokmi. Nebojíme sa, aj tak je to tu už dosť zamorené, takže zbrojovku vítame.“
Primátor Strážskeho na otázku týkajúcu sa bezpečnosti uisťuje, že mesto urobí všetko pre to, aby bola dodržaná najvyššia miera bezpečnosti s čo najmenším dopadom na životné prostredie.
Zlepšenie životnej úrovne obyvateľov
Mesto Strážske plánuje aktívnu spoluprácu na novom projekte. Už teraz boli samospráva a Mestský podnik služieb nápomocní pri prvotnom čistení vonkajších priestorov vrátane príjazdových ciest.
„V prípade potreby bude táto súčinnosť pokračovať počas celej realizácie zámeru. O ďalších možnostiach spolupráce je ešte predčasné hovoriť, keďže nie sú známe detaily,“ dodal Magdoško.
Hlava mesta redakciu informovala, že v regióne už dlhé roky existovala podobná špeciálna výroba. Areál, v ktorom sa plánuje nový projekt, bol prispôsobený na tento účel a bude využívať najnovšie technológie.
K rozvoju regiónu zároveň primátor dodal, že samospráva víta možnosť, ktorá prispeje k zlepšeniu životnej úrovne obyvateľov prostredníctvom pracovných príležitostí pre približne 150 ľudí.
„Dúfame, že toto číslo nie je konečné a že budú vybraní prioritne zamestnanci z nášho mesta a jeho okolia, ktorí o prácu prejavia skutočný záujem. Veríme tiež, že už pri výstavbe dostanú príležitosť na realizáciu miestne firmy a živnostníci.“
Každá chémia potrebuje vodu, tvrdí odborník
S návratom chemickej výroby do regiónu, ktorý trpí znečistením, sa objavujú aj otázky súvisiace s ďalšími environmentálnymi nebezpečenstvami. Čo sa týka rizík spojených s novou zbrojovkou, Štandard sa obrátil na chemika Ladislava Štibrányiho, ktorý má viac ako 60 rokov skúseností s výbušninami.
Štibrányi zdôraznil, že ekologické hľadisko je v Strážskom veľmi dôležité, pretože tam vznikajú kvapalné odpady: „Každá chémia potrebuje vodu, a tá sa do okolia nesmie dostať nevyčistená. V Strážskom však momentálne prebieha projekt výstavby novej čističky, ktorá by mala stáť približne tri milióny eur. Toto zariadenie bude súčasťou areálu Chemka, ktoré prenajíma priestory a zabezpečuje aj čistenie odpadových vôd.“
Čahoj zo spoločnosti ZVS Holding tiež na tlačovej konferencii vysvetlil, že: „Nová prevádzka bude pracovať s menej nebezpečnými látkami, než to bolo v prípade bývalej špecializovanej výroby v Chemku, čím chceme hlavne upokojiť občanov mesta Strážske.“

Výroba je navrhnutá tak, aby bola bezpečná
Štibrányi k rizikám ďalej uviedol, že pri výrobe tritolu, ktorý sa bude v Strážskom produkovať, sú už zavedené prepracované technológie, ktoré fungujú. Pri dodržiavaní predpisov zo strany zamestnancov nikoho neohrozujú.
Tritol je známy po celom svete a je jednou z najbežnejšie používaných výbušnín v rôznych priemyselných aplikáciách, ako aj v armáde. Vzhľadom na jeho stabilitu a efektívnosť sa zvyčajne používa na výrobu rôznych druhov munície a pri stavebných prácach, pri ktorých je potrebná sledovaná explózia.
„Všetko je chránené, riadené na diaľku a kontrolované. Moderné technológie umožňujú zjednodušenie mnohých procesov, čím sa znižuje riziko ľudského faktora. To znamená, že väčšina operácií je monitorovaná počítačmi, ktoré zaručujú efektivitu a bezpečnosť pri manipulácii s citlivými látkami,“ ubezpečil chemik. Na záver zdôraznil, že bežne sa nestáva, aby zbrojovka, ktorá vyrába tritol, vyletela do vzduchu.

Hoci výroba tritolu prináša niektoré riziká, nový závod v Strážskom ponúka šancu na ekonomický rast a nové pracovné miesta. Vďaka moderným technológiám a dodržiavaniu ekologických noriem môže región rásť a prosperovať cez zbrojársky priemysel.