Záložňa láka drogovo závislých. Obyvatelia spisujú petíciu na jej zrušenie
Problém s narkomanmi, ktorí majú ťažkosti so závislosťou, trvá v Mestskej časti (MČ) Bratislava-Ružinov v blízkosti Autobusovej stanice Nivy už dlhšie. Vo väčšej miere naň pravidelne upozorňovali obyvatelia v lokalite 500 bytov počas letných mesiacov.
Denne tak pribúdali príspevky od ľudí, ktorí na detských ihriskách, v parku či priamo pred vchodmi bytov nachádzali injekčné striekačky a ihly pre drogovo závislých. Stávalo sa takmer pravidelnosťou, že sa im takíto ľudia vlámali aj do vchodov bytov alebo do áut, v ktorých aj prespali.


Starosta MČ Ružinov Martin Chren sa pri zvýšenej frekvencii šťažností na alkoholikov a „feťákov“ od obyvateľov na sociálnej sieti vyjadril, že sú v intenzívnej komunikácii s políciou, ktorá situáciu monitoruje. „Robíme viac, než môžeme. Po zhruba mesiaci, čo tam síce hliadky posilnili, ale stále to nestačí, sme dokonca objednali súkromnú SBS,“ spresňuje starosta.
Situácia s narastajúcim počtom drogovo závislých, ktorí sa ale naďalej potulujú v blízkosti inkriminovanej prevádzky, je neúnosná. Podľa obyvateľov títo asociálni jedinci aktívne vyhľadávajú záložňu, v ktorej majú z predaja odcudzenej veci z vedľajšieho nákupného centra čistý zisk.

Miestni Ružinovčania tak žiadajú starostu nekompromisne o odstránenie záložne. „Keby sme mali tú právomoc, už tam nie je,“ reaguje Chren na margo zrušenia prevádzky na Páričkovej ulici.
Petícia je na svete
Obyvatelia mestskej časti Ružinov začali riešiť veci po svojom. Spisujú petíciu.
„My, občania Bratislavy, časti 500 bytov, Nivy, týmto žiadame kompetentné orgány o zrušenie záložne nachádzajúcej sa na Páričkovej ulici, ktorá prispieva k zvýšenému výskytu drogovej závislosti, kriminality a asociálneho správania v jej okolí,“ píše sa v písomnej žiadosti, ktorú vytvorili občania pre svoj lepší život.
Záložňa je zároveň aj miesto, kde je možné stretnúť i dílera drog. „Táto situácia negatívne ovplyvňuje kvalitu života, znižuje bezpečnosť verejného priestoru a vyvoláva pocit ohrozenia medzi obyvateľmi,“ uvádza organizátor petície a dodáva, že na tomto mieste dochádza často k vandalizmu, porušovaniu verejného poriadku a obťažovaniu ľudí.
V petícii, ktorú po potrebnom množstve podpisov obyvatelia posunú kompetentným orgánom, požadujú zrušenie záložne a zvýšenie bezpečnostných opatrení v danej lokalite. Žiadajú častejšie policajné hliadky a kamerový systém na monitorovanie verejného poriadku.
Ako sa na situáciu pozerá záložňa
Na ulici Páričkova sú záložne dve, sídliace hneď vedľa seba. Patria rôznym majiteľom. Zatiaľ čo v jednej ponúkajú a vykupujú elektroniku a mobilné telefóny, druhá sa zaoberá šperkami. Obe majú vchody zabezpečené kamerami.

Pre Štandard sa priamo na mieste vyjadrili pracovníčky jednej zo záložní, ktoré túto lokalitu dobre poznajú. Potvrdzujú zvýšený počet ľudí bez domova, drogovo závislých a dílerov. „My ich poznáme už aj z videnia. Hlavne večer sa tu zgrupujú. Keď sa zotmie, vtedy začnú žiť,“ reaguje predávajúca.
Okrem zákazníkov, ktorí u nich nakupujú a svoje veci občas aj založia, sa sporadicky stáva, že k nim príde osoba, ktorá na prvý pohľad vyzerá, že šperky niekde odcudzila. S takými ľuďmi ale nemajú záujem uzatvárať obchod. „Príde mi sem špinavý, nafetovaný chlap a vytiahne dámske náušnice, tak viem, že to ukradol, a pošlem ho preč,“ uvádza.
„Takéto nadrogované indivíduá chodia vedľa do druhej záložne. Ukradnú bicykel, obraz, počítač, telefón, čokoľvek a idú ich založiť alebo predať,“ vraví pracovníčka prevádzky.
Ako tvrdí, polícia ich už v tejto súvislosti navštívila, aby si na takýchto ľudí dávali pozor. „Už majú vlastne aj zákaz do záložní chodiť,“ informuje predávajúca o skutočnosti, na ktorej sa s príslušníkmi polície dohodli.
O petícii, ktorú podpisujú obyvatelia, vôbec nič nevedeli. „To sa mi zdá zase prehnané. Zbytočne nás ľudia obviňujú,“ tvrdí predavačka a myslí si, že by sa mali viac sprísniť policajné hliadky a samotné záložne by od drogovo závislých nemali vôbec nič brať.
Podľa nej situácia so zrušením nič nerieši. „Drogovo závislí sa potom presunú inam, k iným prevádzkam v meste,“ konštatuje.

Oslovili sme aj pracovníčky druhého zariadenia, aby poskytli stanovisko ohľadom narkomanov predávajúcich zadovážené veci do záložne. Predavačky však svorne tvrdili, že nemôžu dávať kontakt na majiteľa a nič o danej situácii nevedia.
Polícia situáciu rieši už dlhodobo
„Polícia tento problém vo vami uvedenej lokalite eviduje, pričom v oblasti majú hliadky plánované úseky hliadkovej služby,“ uvádza redakciu do problematiky hovorca Krajského riaditeľstva PZ v Bratislave Michal Szeiff.
Podľa ich najnovších štatistík prišlo na linku 158 v období od 13. 09. 2024 do 04. 10. 2024 celkovo 20 telefonických oznámení v súvislosti so situáciou na uliciach Páričkova, Budovateľská, Súťažná, Skladištná a ich okolia.
„Oznámenia sa najčastejšie týkali podozrenia z užívania, prípadne predávania omamných a psychotropných látok, majetkovej trestnej činnosti, prípadne priestupkov proti verejnému poriadku v blízkosti miesta s vysokou intenzitou pohybu osôb,“ konštatuje hovorca Szeiff a zároveň dodáva, že polícia momentálne na ďalších opatreniach v tejto lokalite pracuje.

Aj mestská polícia eviduje priestupky a oznamy od občanov súvisiace s požívaním alkoholu na verejnosti, rušením nočného pokoja alebo iného správania, ktorým dotyčné osoby narúšajú verejný poriadok.
Hliadky Okresného veliteľstva Bratislava II majú už dlhodobo zavedené pravidelné kontrolné body, ktoré navštevujú priebežne počas dňa a v nočných hodinách. Dôraz kladú na detské ihriská či parky. „Lokalitu prekontrolujú a ak zistia akékoľvek porušenie, riešia ho zákonným spôsobom,“ reaguje na otázky Štandardu vedúci oddelenia komunikácie Mestskej polície hlavného mesta SR Bratislavy Peter Borko.

Podľa jeho slov by nainštalovanie monitorovacieho kamerového systému, ktorý požadujú obyvatelia v petícii, situáciu úplne nevyriešilo. „Kamery majú odstrašujúci a preventívny význam. Taktiež zábery z nich môžu slúžiť ako dôkaz pred súdom. Avšak nie sú všemocné,“ tvrdí Borko.
Ako príklad uvádza ďalšiu inkriminovanú ulicu – Stavbársku, kde pomohla až neustála prítomnosť mestských policajtov a policajtiek.
„Máme za to, že drogovú problematiku treba riešiť komplexnejšie ako iba zásahmi policajtov voči koncovým užívateľom na ulici. Tí sa v konečnom dôsledku len presunú do inej oblasti,“ ozrejmuje.
Vo svojom stanovisku pre redakciu tiež vyzdvihuje dôležitú prácu štátnych orgánov, sociálnych pracovníkov a neziskových organizácií, ktoré v práci s ľuďmi bojujúcimi so závislosťou častokrát nahrádzajú štát.
Na záver ešte Peter Borko dodáva, že v poslednom období prišlo v lokalite Mlynské nivy k posilneniu hliadok na základe komunikácie a úzkej spolupráce s Policajným zborom SR. „Predchádzali tomu napríklad aj stretnutia so starostom a poslancami mestskej časti,“ uzavrel.
Ružinov na čele s Martinom Chrenom žiada peniaze
Kvôli ďalším krokom sa Štandard obrátil aj na starostu MČ Ružinov Martina Chrena. „Riešenie tejto kritickej situácie je pre nás jednou z priorít. Po rokovaniach s mestskou a štátnou políciou sa zvýšila frekvencia hliadok nielen počas dňa, ale aj vo večerných a nočných hodinách,“ informuje riaditeľka komunikačného oddelenia Táňa Tóthová.
Ako uvádza, disponujú informáciami o pokusoch o vlámanie, bitkách aj obchodovaní s drogami. „Aj preto sme iniciovali zmenu rozpočtu, aby sme mohli uvoľniť 50-tisíc eur na asistentov verejného poriadku,“ dopĺňa.
O striekačkách a ihlách na detskom ihrisku vie aj Matúš Vallo
Podľa primátora Bratislavy Matúša Valla štát nezvláda riešiť kriminalitu. Polícia sa podľa neho zaoberá miestami a podnikmi v Bratislave, kde v poslednom období vykonali príslušníci Útvaru osobitného určenia Prezídia policajného zboru (kukláči) akcie zamerané na násilnú a drogovú trestnú činnosť.
Tieto policajné razie, ktoré v ľuďoch vyvolali strach, primátorovi prekážajú. Podľa neho by sa bezpečnostné orgány mali zamerať na iné časti v Bratislave.
„Myslím, že každý obyvateľ nášho mesta by bol schopný nasmerovať policajtov na iné miesta, kde už dlhé mesiace a niekde dokonca roky, dochádza k predaju drog a k drogovej kriminalite vo veľkom a kde použité striekačky musia mamičky denne vyhadzovať z detských ihrísk,“ uvádza vo svojom medializovanom vyjadrení Vallo, ktorý by veľmi ocenil, keby sa už tento problém v lokalite Mlynské nivy konečne vyriešil.