Jeden aprílový večer roku 2018 vyniesol nenápadný starý muž zo svojho domu odpadkový kôš. Nevedel, že je to príležitosť, na ktorú čakali iní nenápadní páni. Medzi odpadkami v koši bola použitá papierová vreckovka a na nej boli stopy DNA muža, ktorý sa do nej vysmrkal.

Laboratórna analýza ukázala zhodu so vzorkami odobratými pred desiatkami rokov na miestach brutálnych a stále nevyriešených zločinov. Nenápadný starý muž bol sériový vrah „na dôchodku“, páchateľ najmenej trinástich vrážd, päťdesiatich znásilnení a viac ako sto lúpeží. Kalifornská polícia ho dlhé roky poznala len ako Golden State Killer, aktívny bol v rokoch 1974 až 1986. Teraz sa teda volal Joseph James DeAngelo.

Výnimočnosť DeAngelovho zatknutia spočívala v spôsobe, akým bol vytipovaný ako podozrivý. Nie tak, že sa niekde inde našla jeho DNA, ale tak, že si nejaký vzdialený príbuzný vraha, ktorý sa s ním pravdepodobne nikdy osobne nestretol, nechal komerčnými službami otestovať svoju vlastnú DNA.

A nebol sám. Genealogická služba GEDMatch, ktorá zhromažďuje genetické údaje od viacerých spoločností, dokázala vo svojej databáze nájsť viac ako tucet ľudí, ktorí mali s vrahom spoločného aspoň jedného praprastarého otca, a to až do 19. storočia.

Okruh podozrivých sa zúžil

Vyšetrovatelia mali neľahkú úlohu zostaviť rodokmeň, ktorý zahŕňal viac ako tisíc osôb, z ktorých drvivá väčšina bola nevinná. Preosiať však iba tisíc ľudí je o niekoľko rádov ľahšia úloha, ako nájsť páchateľa medzi niekoľkými miliónmi mužov, ktorí v kritickom období žili v celej Kalifornii. Drvivú väčšinu osôb bolo možné vylúčiť na základe jednoduchých kritérií a nakoniec sa okruh podozrivých zúžil len na dve osoby.

Jednou z nich bol DeAngelo, ktorého po dobrých tridsiatich rokoch od spáchania série zločinov konečne dolapila justícia. V Spojených štátoch neexistuje premlčacia lehota pre vraždy. Málokto ľutuje viacnásobného vraha, dokonca aj takého, ktorého chytili až vo vyššom veku.

Ale nie všetky príbehy okolo vzoriek DNA musia byť také morálne čiernobiele. Genetické informácie sú svojou povahou široko zdieľaným zdrojom. Hoci každá konkrétna vzorka patrí len jednej osobe, z povahy dedičnosti vyplýva, že sa jej rôzne časti prekrývajú s genómom iných ľudí, od súrodencov a rodičov až po najrôznejších tajných ľavobočkov, ktorých po svete behá viac než dosť. A rozhodnutie jednej osoby nechať si odobrať vzorku môže v budúcnosti ovplyvniť životy úplne iných ľudí.

23andMe odkazuje na počet chromozómov

Vlajkovou loďou v mori genetických testov je americká spoločnosť 23andMe, ktorej názov odkazuje na počet ľudských chromozómov (23). Založili ju v roku 2006, no a kde inde ako v Kalifornii. Jej spoluzakladateľka Anne Wojcickiová, ktorá stále stojí na čele spoločnosti, je dcérou profesora fyziky zo Stanfordu. Bola vydatá za zakladateľa spoločnosti Google Sergeja Brina (2007 – 2015) a jej sestra Susan istý čas viedla YouTube. S trochou zveličenia by sa dalo povedať, že Anne Wojcickiová má vo svojej DNA veľmi zreteľné stopy Silicon Valley.

Spojenie biológie a technológie je futuristické a sexi a spoločnosť 23andMe, ktorá ponúka komerčné genetické testovanie každému, kto je ochotný napľuť do skúmavky a zaplatiť za vyhodnotenie vzorky zhruba sto dolárov, zozbierala počas svojej existencie údaje od niekoľkých miliónov ľudí. V roku 2006 bolo sekvenovanie DNA ešte podstatne drahšie ako dnes, ale odhad spomínanej spoluzakladateľky, že sa v blízkej budúcnosti radikálne zlacní, sa ukázala ako presná.

„Pľuvancová party“ v New Yorku v roku 2008. Uprostred stojí spoluzakladateľka spoločnosti 23andMe Anne Wojcickiová, ktorá je stále vo firmy vedení. Foto: MICHAEL NAGLE / New York Times / Profimedia

Spoločnosť 23andMe sa rýchlo stala všeobecne známym fenoménom, o ktorom s obdivom písali novinári v časopise Time a BBC. Dopyt po silných ženách vo veľkom biznise je medzi americkými progresívcami silný a podobne ako podvodníčka Elizabeth Holmesová, aj Anne Wojcickiová bola členkou veľmi úzkeho a exkluzívneho klubu matiek zakladateliek, ktoré boli výnimkami v prevažne mužskom svete startupov.

Na rozdiel od Holmesovej a jej úplne falošného projektu Theranos, ktorý sľuboval podrobnú analýzu zdravotného stavu pacienta z mikrokvapky krvi, je 23andMe solídna spoločnosť, aspoň v tom zmysle, že jej analýzy DNA sú skutočné a odrážajú skutočný stav zapísaný v našich bunkách.

Aká je hodnota pre budúci zdravotný stav

Čo sa týka užitočnosti týchto analýz pre samotného zákazníka, to je iná téma, v ktorej sa hodnota spoločnosti 23andMe nepríjemne približuje zaniknutej spoločnosti Theranos. Predpovedná hodnota DNA pre budúce zdravie alebo chorobu človeka je totiž – aspoň zatiaľ – všelijaká.

Samozrejme, existujú choroby, ktorých genetická príčina je taká jednoznačná, že ich identifikácia na základe vzorky DNA je „jasná ako facka“. Patria sem závažné dedičné ochorenia ako je Tay-Sachsova alebo Huntingtonova choroba, ako aj neslávne známe mutácie génov BRCA1 a BRCA2, ktoré s vysokou pravdepodobnosťou vedú k rakovine prsníka. Zistenie, že ste ich nositeľom (spôsobujú problémy aj mužom), vám môže skutočne zachrániť život. Prevažná väčšina bežných dedičných ochorení a predispozícií však nemá takú jednoznačnú stopu a je spôsobená súhrou desiatok génov, o ktorých zatiaľ nevieme.

Navyše genetická analýza čiastočne, a nie veľmi úspešne nahrádza skutočnosť, že drvivá väčšina ľudí vyrastá so svojimi rodičmi a starými rodičmi, a preto celkom dobre vie, čo sa v ich rodinách dedí a čo nie. Ak má dlhý rad vašich mužských predkov hlavu ako koleno, je dosť veľká šanca, že nebudete musieť veľa investovať ani do nákupu vlasových prípravkov, a niekoľko smrteľných prípadov rakoviny prsníka u pratiet a starých mám sa tiež nedá prehliadnuť.

Naozaj veľké prekvapenia môžu čakať len adoptovaných jedincov alebo potomkov tajných milencov, ktorí v skutočnosti nepoznajú aspoň niektorých svojich pokrvných príbuzných. To je však relatívne malá časť populácie a spoločnosti ako 23andMe na nej nemôžu založiť naozaj veľký biznis.

Trajektória 23andMe po vstupe spoločnosti na burzu tiež pripomína parabolu. V roku 2021 trhová kapitalizácia spoločnosti 23andMe prudko vzrástla a cena za akciu dosiahla vrchol na úrovni 17,65 dolára. V súčasnosti je na úrovni 0,37 dolára za akciu, čo predstavuje pokles o približne 98 percent oproti jej vrcholu. Samozrejme, akciový trh nie je vševedúci a v minulosti sa už stalo, že firmu hrubo podhodnotil.

Spoločnosť 23andMe však pri všetkom svojom know-how a vynikajúcich PR vzťahoch nikdy nedosiahla zisk a po takmer dvadsiatich rokoch na trhu investori túžia vidieť nejaké výsledky. No tých je málo a sú veľmi vzdialené.

Pre jednotlivcov, ktorí podstúpili testovanie, môže byť zábavné zistiť, že majú dve percentá aškenázskej a jedno percento apačskej krvi, veď taviaci kotol zvaný Amerika je plný takýchto zložitých miešancov. Ale pre klinickú prax je masová analýza DNA zatiaľ málo užitočná.

Hlavná hodnota: databáza

Reálne je 23andMe na pokraji krachu. Samotné komerčné testy DNA ako „tlačiareň peňazí“ zlyhali. Určitú nádej pre spoločnosť predstavuje spolupráca s britským farmaceutickým gigantom Glaxo SmithKline (GSK), ktorý dokáže na základe známej DNA identifikovať „sľubné“ molekuly pre budúci vývoj liekov.

Vzťahy medzi 23andMe a GSK sú zjavne produktívne, keďže farmaceutická spoločnosť so sídlom v Londýne opakovane predĺžila vzájomnú zmluvu s 23andMe. Naposledy tak urobila v októbri 2023, keď už boli zjavné slabé hospodárske výsledky spoločnosti 23andMe.

Dôsledok tejto skutočnosti je neblahý. Databáza zozbieranej cudzej DNA má v budúcnosti potenciálne vysokú hodnotu, aj keď nie z hľadiska jednotlivých zákazníkov, ktorí poslali svoje vzorky. Ak sa v spoločnosti 23andMe uskutoční niečo ako núdzový výpredaj, práve táto databáza bude najcennejšou súčasťou pomyselného vybavenia.

Genetika ešte zďaleka nepovedala posledné slovo a je možné, že v priebehu nasledujúcich desaťročí sa podarí identifikovať a rozlúštiť množstvo dnes záhadných interakcií medzi celými komplexmi génov. Praktický význam výslednej databázy by sa potom podstatne zvýšil.

Pre samotných darcov materiálu by to však mohol byť mimoriadne nežiaduci vývoj. Okrem personalizovaných liekov by sa mohli vytvárať aj jedy na mieru a poisťovne by mohli začať odmietať určitých klientov na základe zvýšenej pravdepodobnosti toho či onoho ochorenia.

Ktovie, možno sa jedného dňa budú dať zo vzoriek DNA vyčítať určité duševné vlastnosti: naivita, krutosť, spoľahlivosť. To, že to nedokážeme teraz, neznamená, že to nebude jednoduché o dvadsať rokov. A o takéto ľudské parametre by mali značný záujem zamestnávatelia, potenciálni partneri, susedia či totalitné vlády.

Malú predzvesť budúcich problémov sme videli minulý rok, keď z firmy 23andMe „unikli“ údaje niekoľkých miliónov zákazníkov a ponúkali ich na čiernom hekerskom trhu. Neboli ani veľmi drahé, ale na rozdiel od iných uniknutých údajov boli veľmi trvalé. Pretože na rozdiel od prístupového hesla svoju vlastnú DNA nikdy nemôžete zmeniť.

Text pôvodne publikovali na webe Echo24. Vychádza so súhlasom redakcie.