23 dní do volieb v USA. Biden vstupom do Harrisovej kampane znižuje jej náskok

Keďže ju môže poškodzovať verejné prelínanie úlohy ako súčasnej viceprezidentky a členky Bidenovej administratívy s inou úlohou, či súbežne a uveriteľne dokáže viesť volebný zápas o budúceho prezidenta ako kandidátka zmeny.

Poradcovia z jej tímu pre televíziu CNN vysvetlili, že stoja pred otázkou, ako predstaviť Harrisovú inak než ako súčasť aktuálneho Bieleho domu, teda administratívy prezidenta Joea Bidena. Hoci sa demokratická kandidátka najneskôr od svojej nominácie snaží „odstrihnúť“ od svojho nadriadeného, ten sa podľa poradcov „čoraz viac“ vkladá do kampane.

Asistenti kampane sa tak snažia predostierať viceprezidentku ako nezávislého činiteľa v Bidenovej administratíve, ktorá by priniesla zmenu. Nedávne vyhlásenia o zabezpečení južnej hranice, ktoré vyslovila v Arizone za účasti pohraničníkov, ju mali definovať podľa tohto návrhu.

Mohlo by Vás zaujímaťTisíce vrahov mimo záchytných centier. Trump kritizoval Harrisovej návštevu hranice

Od momentu, keď prezident Biden oznámil, že nebude kandidovať, sa dostal do ústrania, akoby sa ocitol na druhej koľaji, to sa však nedávno zmenilo. Bidenov „ťah“ k určitému spätnému návratu do súčasnej administratívy bol najviditeľnejší v piatok 4. septembra, keď sa novinári prezidenta pýtali, prečo má s Kamalou oddelený program návštevy oblastí zasiahnutých hurikánom Helene. Ten si v Severnej Karolíne vyžiadal vyše 220 obetí, ako aj masívne škody na majetku.

Biden reagoval slovami: „No, ona je…, som s ňou v neustálom kontakte. Je si vedomá, že všetci spievame z jedného notového zápisu. Ona pomohla prijať všetky zákony, ktoré sú dnes prijaté.“

Harrisová by chcela predstavovať zmenu, zároveň je hlboko zviazaná s Bidenovou administratívou

Kamala Harrisová a Joe Biden. Foto: TASR/AP

Práve takéto vyjadrenia, ktoré na jednej strane vyžadujú od Harrisovej lojalitu voči svojmu nadriadenému, na druhej strane motivujú a vedú republikánskeho kandidáta, exprezidenta Donalda Trumpa, aj jeho „spolubežca“, senátora za štát Ohio JD Vancea k tomu, aby poukazovali na zviazanosť a blízkosť „Bidenovej a Harrisovej“ administratívy.

Aj v poslednej debate, v ktorej sa stretli kandidáti na viceprezidenta, sa Vance niekoľkokrát „pomýlil“, keď hovoril o neúspechoch „Harrisovej administratívy“.

„Pre viceprezidentku je rovnováha vratká, keďže je stiesnená medzi ubitými voličmi túžiacimi po zmene, republikánmi – ktorí na každý jej návrh reagujú otázkou, prečo ho nezrealizovala za tri a pol roka v úrade – a prezidentom, ktorému stále vyjadrujú podporu isté kľúčové demografické skupiny,“ konštatuje CNN po rozhovore s poradcami Harrisovej kampane.

Biden sa tiež súkromne sťažoval svojim poradcom či asistentom, ako rýchlo sa jeho meno a jeho úspechy stratili z hľadáčika verejnosti prakticky hneď po jeho odstúpení z kandidatúry 21. júla. Televíziu NBC o tom informovalo šesť zdrojov z Bieleho domu.

Keď Harrisová rekapituluje „ekonomické úspechy tejto administratívy“, svojho nadriadeného vôbec nespomína, priblížili títo asistenti po rozhovoroch s prezidentom – hoci to bol práve on, ktorý presadil Zákon o redukcii inflácie (ktorý spôsobil nárast inflácie).

Čo vypovedajú prieskumy?

Na základe posledných prieskumov verejnej mienky možno konštatovať, že preferencie v jednotlivých štátoch sa ustálili na nerozhodnej úrovni. Štát Pensylvánia, jeden zo siedmich „swing states“, na ktorý sa Trump a jeho tím sústreďujú najviac, v prieskume Wall Street Journal z prelomu septembra a októbra zaznamenal republikánske prvenstvo – o jeden percentuálny bod. To je menej, ako je uvedená štatistická chyba.

V Nevade vedie Trump o celých päť percentuálnych bodov, všetky ostatné kľúčové (swing) štáty – Arizona, Georgia, Michigan, Severná Karolína a Wisconsin – zaznamenali rozdiel v preferenciách v pásme štatistickej chyby. Napriek tomu treba konštatovať Harrisovej úspech, keďže preferencie v štyroch zo siedmich štátov otočila vo svoj prospech – hoci len o jeden či dva body.

WSJ na základe váženého priemeru následne konštatoval, že vo všetkých siedmich štátoch všeobecne vedie Trump v pomere 46 percent hlasov voči Harrisovej 45 percentám respondentov. Americká redakcia týždenníka Politico preto priamo v nadpise konštatovala, že tieto prezidentské voľby sú nerozhodné (Toss-Up).

Medzi 17. a 21. septembrom tiež denník New York Times uskutočnil prieskum v Arizone, kde Trump tiež vedie o celých päť percentuálnych bodov, a to v pomere 47 ku 42 percentám opýtaných.

Republikáni Harrisovej kandidatúru zvýrazňujú ako ďalšie volebné obdobie Bidena

Bývalý prezident Donald Trump a kandidát na viceprezidenta, senátor JD Vance. Foto: Brazil Photo Press / Alamy / Alamy / Profimedia

Republikáni teda využívajú fakt, že môžu prezentovať Harrisovej kandidatúru ako „Bidenovo druhé volebné obdobie“, demokrati sa zase v poslednom mesiaci pred hlasovaním snažia poukázať na rozdiely v navrhovanej agende (policy) medzi viceprezidentkou a prezidentom.

Najvypuklejším prípadom je pritom marec 2021, keď Biden vyhlásil Harrisovú za riadiacu činiteľku v otázke južnej hranice USA. Všetka kritika nekontrolovanej migrácie, ktorú Biely dom dostáva z pravej strany spektra, je tak mierená na Harrisovú rovnako ako na Bidena.

Mohlo by Vás zaujímaťDolná komora Kongresu USA odsúdila nekonanie Kamaly Harrisovej v otázke južnej hranice