Kežmarskí učitelia napokon dostanú výplatu. Na omši sa ich zastal aj miestny farár

Aj tentoraz predchádzala odobreniu rozpočtu búrlivá rozprava poslancov aj primátora Kežmarku Jána Ferenčáka.

Už pri prvom pokuse o schválenie zmeny doplnili zástupcovia KDH a z klubu nezávislých poslancov do uznesenia návrh na zrušenie rozhodnutia z roku 2022, ktorým umožnili hlave mesta vykonávať zásahy v rozpočte. Hoci zákonodarcovia toto ustanovenie schválili už 16. septembra, primátor takto doplnené uznesenie nepodpísal.

Keďže Ferenčák dokument nepodpísal, mesto nemohlo poslať vzdelávacím inštitúciám peniaze určené na mzdy pracovníkov. Tí tak ostali bez výplat. Na neúnosnú situáciu s platmi zamestnancov škôl upozornil v závere nedeľnej omše aj kežmarský farár-dekan Martin Majda.

„Neviem sa vyjadriť k politickým záležitostiam, ale k morálnym veciam mám povinnosť prehovoriť. Ak vedia niektorí, že klamú, zavádzajú, intrigujú, krútia a motajú a sú si vedomí vo svojom svedomí, že robia zle, mojou úlohou kňaza bolo ich povzbudiť, aby sme zlo nepáchali.“

Varoval, že je do neba volajúcim hriechom, rovným vražde, ak ktosi zadržiava zárobok.

„Ak niekto má možnosť a neurobí to, aby sa vyplatila poctivo zarobená mzda, to je veľmi ťažký, do neba volajúci hriech. Prehováram k nim a pozývam k pokániu. To sú smrteľne ťažké hriechy. Až ma zlosť chytá z toho, hnev nad zatupenosťou svedomia človeka alebo ľudí, ktorí toto dokážu. Ťažko sa mi o tom rozpráva,“ povedal Majda.

Mohlo by Vás zaujímaťKežmarskí poslanci sa schádzajú, no nestretnú. Podľa primátora tak blokujú rozvoj mesta

Ešte pred začiatkom rokovania vystúpili pred poslancami správcovia oboch škôl.

Riaditeľ Spojenej školy Grundschule na Hradnom námestí Miroslav Beňko potvrdil, že zamestnanci stále nedostali výplaty a požiadal poslancov, aby schválili zmenu rozpočtu, ktorá to umožní. Uviedol, že je vo veľmi ťažkej pozícii, pretože ak by podpísal vyplatenie miezd, poruší zákon o rozpočtových pravidlách, keď nepodpíše vyplatenie platov, poruší zákonník práce. „Rozhodujúce je, aby učitelia dostali výplaty,“ konštatoval Beňko.

Riaditeľka Spojenej školy Daniela Fischera Zlatica Scherfelová poznamenala, že všetky rodiny, zamestnanci a deti sú rukojemníkmi.

„Pnutie v škole je neznesiteľné. V sobotu bol posledný termín na poslanie výplat. Hrozia nám sankcie, aj žaloby,“ informovala Scherfelová. Volených zástupcov so slzami v očiach požiadala, aby k navrhnutému uzneseniu nevkladali žiaden iný návrh, ktorý by znemožnil vyplatenie miezd a aby zo zamestnancov škôl nerobili rukojemníkov.

Aj po týchto emotívnych vystúpeniach a po dlhej diskusii prišiel klub funkcionárov za KDH a klub nezávislých poslancov s doplňujúcim návrhom, ktorým chceli odňať primátorovi kompetenciu presúvať v rozpočte finančné prostriedky do 30-tisíc eur mesačne. Ferenčák už dopredu avizoval, že takto pozmenený dokument nepodpíše a stiahne celý bod programu z rokovania.

Pred hlasovaním si poslanci vyžiadali päťminútovú prestávku, ktorá sa natiahla asi na 45 minút. Počas nej došlo k všeobecnej dohode všetkých prítomných volených funkcionárov.

Mohlo by Vás zaujímaťKežmarský farár to už nevydržal. Mestským poslancom prehovoril do duše

Návrh na odobratie kompetencie primátorovi opoziční poslanci stiahli. Urobil tak Miroslav Perignáth, ktorý bol predkladateľom zámeru. Podmienkou zástupcov za KDH a nezávislých bolo, že o ňom budú všetci poslanci spoločne rokovať a predložia ho na najbližšie zasadnutie mestského zastupiteľstva.

Následne funkcionári z klubu Spoločne za Kežmarok a jeden nezaradený poslanec, ktorí podporujú primátora, deklarovali, že budú o tomto návrhu rokovať, prípadne podporia zámer na zrušenie prepožičanej kompetencie primátorovi.

Poslanci za KDH a nezávislí deklarovali, že sťahujú svoj doplnok k návrhu na uznesenie. V následnom hlasovaní všetci poslanci podporili zmenu rozpočtu v podobe, v akej bol predložený. Zamestnanci oboch škôl tak budú môcť dostať výplaty.

Následne poslanci ešte bez diskusie schválili predĺženie platnosti Programu hospodárskeho a sociálneho rozvoja. Po hlasovaní primátor po takmer trojhodinovom rokovaní ukončil zasadnutie zastupiteľstva.

Zástupcovia za KDH a klub nezávislých poslancov majú v kežmarskom zastupiteľstve väčšinu – desať z 18 funkcionárov. Zvyšných sedem je v klube Spoločne za Kežmarok a jeden poslanec je nezaradený. Na prelomenie veta primátora v prípade nepodpísania uznesenia Ferenčákom je potrebná trojpätinová väčšina všetkých zákonodarcov, čo je 11 z 18.