Do projektu je zapojených desať talentovaných účastníkov, z toho traja vozičkári s rôznymi poruchami mobility. Od štvorročnej Saskie, ktorá už prekonala mnoho diagnóz, cez 21-ročnú Janku Mošťkovú – bývalú folkloristku, ktorá ochrnula po prechodenej chrípke, 34-ročného Mareka Kujana, ktorému sa život navždy zmenil po autonehode, až po 41-ročného moderátora Borisa Pršu, ktorý pred rokmi prekonal mŕtvicu. Vyberali ich spoločne na základe kastingu a zaslaných videí.
„Oslovila nás ponuka, ktorá prišla od Nadácie ADELI prostredníctvom ADELI Medical Center. Keď sme videli, ako sa ich pacienti nevzdávajú a bojujú so svojím hendikepom a snažia sa zapojiť do úplne bežných aktivít v rátane pohybu, veľmi nás to inšpirovalo vytvoriť niečo spoločné,“ povedal pre Štandard riaditeľ umeleckej prevádzky Maroš Červenák.

Tak vznikol nápad na benefičný koncert a inkluzívne tanečné predstavenie, z ktorého výťažok pôjde na jeho realizáciu, náročnú prípravu a logistiku pacientov. „Veríme, že im tak splníme ich veľký sen,“ spresnil.
Podujatie sa uskutoční 29. októbra o 19:00 v Dome Umenia v Piešťanoch. Umelecký vedúci Stanislav Marišler nevylučuje, že budú aj reprízy. Do budúcnosti rozmýšľajú aj nad vystúpeniami v Bratislave.
Výber choreografie
SĽUK sa zameriava v rámci prípravy na výber vhodných častí svojich choreografií, do ktorých plánuje zapojiť krátke interakcie medzi účastníkmi projektu a umelcami. Pôjde o štandardné predstavenie súboru, kde sa v niektorých častiach objavia pacienti z ADELI Medical Center.
„Cieľom preto nie je vytvoriť dlhé tanečné kreácie, ale prispôsobiť choreografiu ich pohybovým možnostiam. Namiesto náročných tanečných prvkov sa bude pracovať s tým, čo pacienti dokážu, čím sa choreografia prispôsobí ich potrebám,“ povedal pre náš denník Marišler.
Krátka ukážka z prvej skúšky tanečníkov zo SĽUK-u a klientov ADELI. Video: Petra GálikováMetaforicky povedané, pôjde o „návštevy“ pacientov s pohybovým obmedzením v choreografiách SĽUK-u. „Pokúsime sa program vystavať tak, aby inklúzia rezonovala po celý čas predstavenia,“ dodal.
„Tento krok je dôležitý pre inklúziu v umení a kultúre, pretože môže otvoriť cestu pre ďalšie podobné projekty. Myslíme si, že tento krok môže inšpirovať ďalšie umelecké súbory či kultúrnu scénu na Slovensku, čo je jeden z hlavných dôvodov, prečo sme išli do tohto projektu,“ vysvetlil Červenák.

Radosť aj obavy
Tanečníci by prostredníctvom svojho vystúpenia mohli publiku odovzdať odkaz, že prekonávanie vlastných limitov má hlboký zmysel. „Zapojením účastníkov s pohybovými obmedzeniami do choreografií SĽUK-u chceme ukázať, ako umenie a tanec môžu spájať ľudí bez ohľadu na ich fyzické možnosti,“ podotkla pre našu redakciu výkonná riaditeľka a správkyňa Nadácie ADELI Radka Šulovská.
Prezradila, že klienti centra boli nadšení, keď sa dozvedeli, že vystúpia so SĽUK-om. Neskôr, prirodzene, prišli aj obavy, či to zvládnu. Teraz však s radosťou a veľkým nasadením trénujú.

Marek Kujan, ktorý je už 13 rokov po autonehode pripútaný na vozík pre poškodenie miechy, prijal pozvanie do projektu s veľkým nadšením. Ako aktívny človek aj po úraze vnímal túto príležitosť veľmi pozitívne a s radosťou. Hoci si na rozhodnutie vzal chvíľku času na premyslenie, netrvalo dlho a napokon potvrdil svoju účasť. „Som veľmi rád, že sa ukáže verejnosti, že aj ľudia na vozíku dokážu veľa,“ vyjadril sa pre denník Štandard.
Pred tromi rokmi Jana Moštková z Moravy prekonala bežné prechladnutie a kašeľ, ktoré však viedli k infekcii pľúc a neskôr k vážnemu autoimunitnému ochoreniu známemu ako Guillain-Barré syndróm. Toto ochorenie poškodilo jej nervy a obaly nervov, no postupne sa začína zotavovať a nervy sa pomaly regenerujú.
Ako mladšia tancovala v súbore, takže má k tancu blízko. Keď ju oslovili, bola prekvapená, nesmierne šťastná a bez váhania súhlasila. „Veľmi sa mi páči, že prišli s myšlienkou zapojiť ľudí s hendikepom do spoločenského diania. Verím, že to bude mať pozitívny vplyv na ostatných a ukáže, že aj ľudia s postihnutím môžu športovať alebo tancovať,“ povedala pre redakciu.

Robia skvelú prácu
SĽUK už v minulosti uskutočnil projekty na podporu hendikepovaných ľudí. „Máme napríklad v aktuálnom repertoári detské predstavenie Gašparko vo verzii s tlmočením do posunkového jazyka,“ uviedol umelecký vedúci.
Umelci aj preto informáciu o spoločnom účinkovaní s pacientami centra prijali bez problémov a pri doterajších stretnutiach sa snažili byť maximálne nápomocní.
Kristián Sorokáč, sólista SĽUK-u, si nevedel na začiatku predstaviť, ako by ľudia s pohybovými obmedzeniami zvládli náročné kroky tradičných slovenských tancov, ktoré vyžadujú veľkú zručnosť a tréning.
Postupne však videl, že aj napriek náročnosti tancov to účastníci zvládajú veľmi dobre. „Vieme kroky aj o polnoci, ale oni sa snažia a robia skvelú prácu,“ vyjadril sa pre Štandard.
„Veríme, že diváci budú nadšení z toho, ako pacienti v rámci predstavenia prekonávajú samých seba. Lebo ani pre úplne zdravého človeka nie je jednoduché ‚ísť s kožou na trh‘ pred desiatkami divákov,“ spresnil Červenák. Veria, že tento zážitok ovplyvní divákov, aby vnímali ľudí s postihnutím a ich schopnosti empatickejšie.

SĽUK si v tomto roku pripomína 75. výročie svojho vzniku. Pri tejto príležitosti divákom pripravili galaprogram, ktorý reprezentuje tradíciu i súčasnosť umeleckej tvorby súboru. Premiéru mal 30. augusta 2024 na Zvolenskom zámku.
Teda takmer na rovnakom mieste, na ktorom sa SĽUK pred 75 rokmi prvýkrát predstavil verejnosti. Vtedy to bolo pod Zvolenským zámkom. V Bratislave sa s výročným programom predstavia 29. a 30. novembra v Divadle P. O. Hviezdoslava.


