Prehľad trhov: Nvidia už v trhovej kapitalizácii predbehla Microsoft. A naháňa Apple
Trhy znovu poháňala hore tematika umelej inteligencie. Vedenie spoločnosti Nvidia oznámilo vysoký dopyt po nových procesoroch Blackwell určených pre umelú inteligenciu. Spoločnosť by mala začať dodávať tieto procesory čo nevidieť, a pozitívny vplyv na predaje sa očakáva už v poslednom štvrťroku 2024.
Záujem je obrovský, pričom vedenie odhaduje, že výrobné kapacity sú vypredané na dvanásť mesiacov dopredu. Jeden procesor Blackwell by sa mal predávať za 30- až 40-tisíc dolárov za kus. Najväčšie objednávky už urobili veľké spoločnosti, ako sú OpenAI, Microsoft a Meta. Procesory budú použité na rozvoj služieb umelej inteligencie, ako sú ChatGPT a Copilot.

Vďaka pondelkovému rastu sa trhová kapitalizácia spoločnosti Nvidia prvýkrát dostala nad hranicu 3,4 bilióna dolárov. Nvidia tak predbehla spoločnosť Microsoft a bola veľmi blízko k tomu, aby zosadila z prvého miesta spoločnosť Apple, ktorej trhová kapitalizácia dosahuje 3,55 bilióna dolárov. Cesta k tomu, aby sa Nvidia stala najhodnotnejšou spoločnosťou, bola otvorená. To sa však napokon nestalo. Dve udalosti zmarili Nvidii šancu stať sa najhodnotnejšou spoločnosťou na svetových trhoch.
Biden zvažuje rozšírenie zákazu exportu pokročilých technológií
Agentúra Bloomberg priniesla správu, že americká administratíva pod vedením dosluhujúceho prezidenta Joea Bidena chce ešte pred koncom jeho mandátu rozšíriť zákaz exportu vyspelých technológií do ďalších krajín. Konkrétne by malo ísť o produkty spoločností Nvidia a AMD, ktoré sa používajú na rozvoj umelej inteligencie.
Podľa tlačovej agentúry by sa úplný zákaz alebo obmedzenie množstva importovaných čipov mal týkať bohatých petromonarchií v Perzskom zálive a Saudskej Arábie. Práve tieto krajiny údajne fungujú ako tranzitné štáty, cez ktoré sa Rusko dostáva k týmto pokročilým technológiám.
Táto správa okamžite vyvolala negatívny sentiment u akcií spoločností Nvidia a AMD. Zatiaľ ide síce len o diskusiu a žiadny konkrétny zákaz alebo nariadenie zatiaľ nepadlo, ale Bidenovej administratíve sa čas kráti. Na druhej strane je jasné, že pokiaľ budú chcieť Spojené štáty uvaliť prísnejšie sankcie na Rusko alebo Čínu, nebude váhať a obmedzí exporty vyspelých technológií do štátov, ktoré majú priateľské vzťahy s týmito režimami.
Tieto štáty však si zatiaľ vždy našli spôsob, ako sankcie obísť, aj keď platia za tieto produkty oveľa vyššie ceny ako konkurencia, ktorá ich môže nakúpiť priamo od amerických firiem. Polovodičový sektor sa tak pre Bidenovu administratívu ocitol pod tlakom.
Európska technologická perla ASML oslabila
Pre holandskú firmu ASML sa utorok 15. októbra 2024 zapíše ako čierny deň v jej histórii. Táto spoločnosť je svetový líder v navrhovaní strojov na výrobu čipov. Je to vlastne prvá firma, ktorá stojí na začiatku celého výrobného reťazca v oblasti polovodičov, a teda aj umelej inteligencie. Bez jej strojov by firmy ako TSMC, Samsung alebo Intel nemohli vyrábať čipy podľa návrhov Nvidie alebo AMD.
ASML je tak jediná technologická firma, ktorá je nenahraditeľná v celom procese, a zároveň sídli v Európe. Ak by táto firma zmizla z technologickej mapy, Európa by nemala žiadnu úspešnú spoločnosť v polovodičovom sektore ani v oblasti umelej inteligencie. ASML tak drží nad vodou európsku technologickú produkciu.
Deň pre ASML začal veľmi smoliarsky. Vedenie spoločnosti omylom zverejnilo svoje výsledky na webových stránkach už o pol štvrtej popoludní, pričom oficiálne zverejnenie malo prísť až po uzavretí trhov. Keď si ASML svoju chybu uvedomila a stiahla hospodárske výsledky zo stránok, bolo už neskoro. Na sociálnych sieťach sa už šírili uložené snímky obrazoviek s publikovanými výsledkami. Vedenie spoločnosti sa preto rozhodlo výsledky znova zverejniť a nečakať na koniec obchodnej seansy.
Chyba, ktorá sa občas stáva, nebola hlavným problémom. Výsledky spoločnosti totiž nedopadli dobre. Konkrétne čísla za tretí štvrťrok ešte prekonali očakávania analytikov. Zisk na akciu bol 5,28 eura oproti očakávaným 4,9 eura a tržby dosiahli 7,47 miliardy dolárov oproti očakávaným 7,17 miliardy. Tu problém nebol.
Ten sa objavil vo výhľade do budúcnosti. Korporácia ASML v treťom štvrťroku dostala nové objednávky za 2,6 miliardy eur, pričom priemerný odhad analytikov bol na úrovni 5,4 miliardy eur. Vzhľadom na to, že výrobný proces strojov na výrobu čipov je dlhý, nemožno presne stanoviť, aký to bude mať vplyv na budúce výsledky hospodárenia. Spoločnosť ASML znížila výhľad tržieb na rok 2025 na rozpätie medzi 30 až 35 miliárd eur. Naznačuje to, že na budúci rok jej tržby porastú iba o desatinu, čo je pre dynamický polovodičový sektor veľmi slabý rast.

Cena akcií ASML sa za deň prepadla o 15 percent, čo bol najhorší jednodňový pokles v jej burzovej histórii, konkrétne za posledných 26 rokov. Ešte v polovici tohto roka sa jej akcie obchodovali takmer za tisíc eur za kus. ASML tak tento rok utrpela druhú ranu, keď sa cena prepadla až na 633 eur. To znamená, že pokiaľ ste akcie firmy kúpili na začiatku roka, dostali sa teraz do straty.
Prvý tohtoročný pád ASML bol spojený so špekuláciami ohľadom reštrikcií predaja do Číny. Až 47 percent klientov tejto spoločnosti totiž pochádza z Číny. Ak by došlo k eskalácii konfliktu medzi Čínou a USA, možno si byť istý, že Spojené štáty a Európa by v prvých chvíľach siahli po ekonomických sankciách. Je logické, že by sa európska spoločnosť ocitla na prvom mieste.
Aj napriek veľkému poklesu ceny akcií si ASML udržala priazeň analytikov. Väčšina z nich stále odporúča akcie na nákup, najmä ak ich investori chcú držať dlhodobo. Osobne by som taký veľký optimista nebol a počkal, ako sa situácia vyvinie.
Tento týždeň sa uskutočňuje čínske vojenské cvičenie okolo ostrova Taiwan, takže prakticky kedykoľvek môžeme byť svedkami eskalácie americko-čínskych vzťahov.

Ani tieto dve rany však nezastavili akcie Nvidie. Aj keď spočiatku oslabili, investori následne využili prepad k ďalším nákupom, čo je mechanizmus, ktorý podporuje rast amerických indexov.
Záver: Americké banky a slabé čísla LVMH
Dianie okolo Nvidie, ASML a celého polovodičového sektora zatienilo ostatné burzové udalosti. Výsledková sezóna pokračovala zverejnením výsledkov amerických bánk. Goldman Sachs predstavil solídne výsledky hlavne vďaka svojmu investičnému poradenstvu. O niečo horšie dopadli výsledky banky Citigroup, ktorej čistý zisk medziročne klesol o 11 percent, ale aj tak dosiahol 5,1 miliardy dolárov.
Americké banky sa aj napriek začiatku cyklu uvoľňovania menovej politiky držia dobre, čo trhy ocenili už minulý piatok pri zverejnení výsledkov najväčšej banky JP Morgan. Najväčší nárast cien akcií amerických bánk bol minulý týždeň a teraz akcie korigujú.

Druhou európskou akciou, ktorá sa dostala pod tlak, bol predajca luxusného tovaru LVMH. Obavy z toho, že čínsky trh ešte nefunguje optimálne, sa prejavili na konkrétnych číslach. Tržby spoločnosti za tretí štvrťrok dosiahli 19,08 miliardy eur, čo je pokles oproti minuloročným 19,96 miliardy eur.
Pokles tržieb je viditeľný vo svete, kde stále pretrváva vysoká inflácia. Veľkým rizikom pre spoločnosť je čínska odveta za zavedenie cla na čínske elektromobily. Čína totiž uvalila likvidačné clá na tvrdý alkohol vyrábaný v Európe, čo prakticky znamená zákaz jeho distribúcie. Dotkne sa to aj firmy LVMH, ktorej divízia luxusného alkoholu generuje štvrťročný obrat 1,39 miliardy eur, čo je oveľa menej ako divízia módneho tovaru. Akcie LVMH sa dostali pod symbolickú hranicu 600 eur, čo znamená, že od začiatku roka stratili 17 percent hodnoty.

Aby toho nebolo málo, ak prejde nový francúzsky rozpočet na rok 2025, ktorý má za cieľ zdaniť najväčšie francúzske spoločnosti, LVMH by mala teoreticky zaplatiť do štátnej kasy navyše 800 miliónov eur. Keďže majiteľ firmy Bernard Arnault patrí medzi Macronových podporovateľov, môže sa stať, že v nasledujúcich voľbách staví na iného kandidáta než na toho z Macronovho okruhu.