Prehľad trhov: Akcie Netflixu rastú, ľudia sú ochotní platiť za zábavu aj v ťažších časoch
Izraelská odveta sa opäť neuskutočnila, čo prinieslo úľavu na trhu s ropou. Barel ropy Brent sa predával za 73 dolárov. Cena môže ďalej klesať, ak sa ukáže, že stimuly čínskej centrálnej banky sú nedostatočné.
Mimochodom, Čína zverejnila medziročný rast HDP za tretí štvrťrok 2024, ktorý dosiahol 4,6 percenta. Tento výsledok by mnohé európske krajiny mohli závidieť, ale čínska komunistická strana určite s týmto rastom nie je spokojná. Posledná ekonomická päťročnica počíta s cieľom 5 percent.
Pokiaľ bude Čína chcieť splniť tento záväzok, bude musieť rozšíriť svoje ekonomické stimuly. Nesplnenie ekonomického plánu by znamenalo nižší dopyt po rope. Najväčšie riziko pre centrálne banky západného sveta v podobe drahej ropy je tak aspoň na chvíľu zažehnané.

Jediná komodita, ktorá pripomína, že riziká vo svete rastú, je zlato. Zlato prekonalo psychologickú hranicu 2 700 dolárov a už mu chýba len niekoľko desiatok dolárov, aby sa stalo najdrahšie v novodobej histórii.
Nominálne zlato túto hodnotu už prekonalo, ale po započítaní inflácie bolo najdrahšie v roku 1980, keď USA bojovali s infláciou. Zlato funguje ako bezpečný prístav, a vzhľadom na jeho vysokú súčasnú cenu to znamená, že na trhoch je mnoho veľkých investorov, ktorí sú ochotní zaplatiť vysokú cenu, aby sa poistili. Tento jednoduchý fakt by nás mal ochrániť pred ilúziou historických maxím na amerických burzách.

ECB podľa očakávania znížila svoje sadzby
Európskym akciovým trhom na konci týždňa pomohlo rozhodnutie Európskej centrálnej banky znížiť svoje sadzby o 25 bázických bodov na 3,25 percenta. Toto rozhodnutie nebolo prekvapujúce, pretože správy z veľkých európskych firiem nie sú príliš pozitívne. Problémy Nemecka a Francúzska sú značné.
V tejto súvislosti by nebolo prekvapujúce, keby sa celá eurozóna v roku 2025 ocitla v recesii. Tento názor zatiaľ nezdieľa šéfka ECB Christine Lagardová, ktorá verí, že sa podarí dosiahnuť „mäkké pristátie“. V USA má debata o mäkkom pristátí ešte nejaký zmysel, ale v Európe je to zrejme veľmi nepravdepodobné.

Problém Európy je zrejmý z vývoja inflácie. Vedenie ECB sa pochválilo, že boj s infláciou sa vyvíja dobre. V septembri však inflácia v eurozóne dosiahla len 1,7 percenta, zatiaľ čo podľa prognózy centrálnej banky mala inflácia ešte len smerovať k dvojpercentnému inflačnému cieľu. Podľa Eurostatu inflácia služieb výrazne klesla na 4 percentá.
Možno vám, rovnako ako šéfke ECB, pripadá, že rýchle zrazenie inflácie je úspech, ale opak je pravdou. Zvlášť pokiaľ inflácia začne rýchlo klesať. Pokles inflácie je totiž spôsobený znížením ekonomickej aktivity. Ak ceny budú takto rýchlo padať až do konca roka, môže to byť signál, že európska ekonomika smeruje do deflácie.
Deflácia je ešte horšia ako inflácia. Na riziko veľkého poklesu cien upozornil guvernér francúzskej centrálnej banky François Villeroy de Galhau. ECB by musela začať tento problém riešiť, ak by inflácia klesla pod 1,5 percenta.
Celú situáciu však komplikuje americký Fed. Spread alebo rozdiel medzi americkými a európskymi sadzbami sa začína výrazne zväčšovať. Ak bude musieť centrálna banka pre defláciu znižovať sadzby rýchlejšie, než bolo pôvodne plánované, dôsledkom bude ešte väčšie oslabenie eura voči doláru. Euro už začalo pomaly oslabovať, a ak by Fed ponechal svoje sadzby v novembri bez zmeny, parita medzi eurom a dolárom by bola na dosah.

Akcie TSMC sú na rekordných hodnotách
Začiatok týždňa bol pre technologický sektor náročný, pretože európsky výrobca strojov na lisovanie čipov ASML zverejnil výrazný pokles nových objednávok v treťom štvrťroku tohto roku. Dodávateľ strojov na lisovanie čipov je síce prvým článkom vo výrobnom reťazci, ale nie tým najdôležitejším. Omnoho vplyvnejším hráčom je spoločnosť Taiwan Semiconductor Manufacturing (TSMC), ktorá čipy vyrába a dodáva firmám ako Apple alebo Nvidia.
V treťom štvrťroku sa spoločnosti TSMC darilo veľmi dobre. Spoločnosť dosiahla čistý zisk na úrovni 325,3 miliardy taiwanských dolárov, čo zodpovedá zhruba 10,1 miliardám dolárov. Tým prekonala odhady analytikov, ktorí predpokladali zisk iba vo výške 300,2 miliardy taiwanských dolárov. Tržby spoločnosti vzrástli na 23,5 miliardy amerických dolárov, čo predstavuje viac ako 54-percentný medziročný rast.

Vedenie spoločnosti oznámilo, že rozhodne nepočíta s poklesom dopytu po čipoch vyrábaných pre umelú inteligenciu. Tržby by mali rásť aj v ďalších rokoch, pričom v nasledujúcich piatich rokoch možno očakávať ďalší výrazný nárast. Nie je preto div, že po tomto uistení od výkonného šéfa spoločnosti C.C. Weia dosiahli akcie TSMC svoju historickú hodnotu. Samozrejme, dobré výsledky tejto firmy pomohli aj ďalším akciám v polovodičovom sektore vrátane akcií spoločnosti Nvidia.
Akcie Netflixu sú na historických hodnotách
Nielen sektor polovodičov mal minulý týždeň dôležité výsledky. Investori s napätím čakali na hospodárske výsledky Netflixu. Výsledky tejto spoločnosti sú zaujímavým ukazovateľom stavu bežných spotrebiteľov, pretože vypovedajú o ich správaní v čase vysokej inflácie a nárastu cien.
Zatiaľ čo spoločnosti ako McDonald’s upozorňujú na to, že nižšie triedy už pociťujú citeľný pokles kúpnej sily, niektorí analytici predpokladali, že ľudia budú šetriť aj na streamingových platformách. Tento predpoklad sa však ukázal ako mylný – ľudia sú ochotní platiť za zábavu aj v ťažších ekonomických časoch.
Netflixu sa teda darí. Tržby dosiahli 9,8 miliardy dolárov, čo predstavuje medziročný nárast o 15 percent. Zisk vzrástol medziročne dokonca o ťažko uveriteľných 52 percent na 2,9 miliardy dolárov. Investorov potešil aj nárast nových predplatiteľov, ktorých bolo 5,1 milióna oproti očakávaným 4 miliónom. Spoločnosť však oznámila, že od nového roku už nebude zverejňovať počet nových predplatiteľov – namiesto toho bude klásť dôraz na počet hodín strávených sledovaním ich služieb.
Dôvodom tohto kroku môže byť fakt, že rast počtu predplatiteľov v Severnej Amerike, kde má Netflix už 84,8 milióna účtov, dosiahol svoj vrchol. Tento trend sa časom prejaví aj na iných trhoch. Netflix sa preto viac zameria na zvyšovanie príjmov z reklám. Plánuje tiež rozšíriť ponuku športových prenosov vrátane boxu a amerického futbalu, čím sa stane konkurenciou klasickým televíznym kanálom.

Jediným sklamaním pre investorov bolo, že spoločnosť zatiaľ neoznámila plány na zvýšenie cien predplatného. Vzhľadom na silný zisk si však môže dovoliť ceny držať na existujúcich úrovniach, čo ešte viac posilní jej konkurencieschopnosť.
Záver: Čo treba sledovať
Z makroekonomického hľadiska by mal byť tento týždeň relatívne pokojný. V stredu zasadá kanadská centrálna banka, ktorá by mala rozhodnúť o ďalšom znižovaní úrokových sadzieb. Analytici očakávajú zníženie sadzieb o 50 bázických bodov na 3,75 percenta, čo by sadzby na kanadskom dolári umiestnilo medzi hodnoty sadzieb v eurozóne a v USA.
Hlavnou udalosťou týždňa však bude pokračujúca výsledková sezóna, pričom za zmienku stoja predovšetkým očakávané výsledky spoločnosti Tesla, ktoré budú zverejnené v stredu 23. októbra. Počet vyrobených a dodaných elektroáut už bol zverejnený, a preto investorov skôr než samotné výsledky zaujíma tlačová konferencia Elona Muska. Miliardár bude musieť presvedčiť investorov, že v jeho nabitom programe, kde sa venuje aj politike, sociálnym sieťam a kozmickému výskumu, má stále dostatok času na riešenie problémov spoločnosti Tesla.
S ohľadom na stagnujúce predaje by bolo vhodné, aby Musk poskytol konkrétne dáta a časový plán pre uvedenie nových technologických noviniek na trh. Podarí sa Muskovi opäť získať dôveru investorov, alebo sa budúci týždeň akcie Tesly prepadnú? V súčasnosti sú na úrovni zhruba 220 dolárov za akciu.