Hajlovanie rovno na Facebooku. Prečo Zelenskyj odovzdal byt zdarma nacistickej rodine

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odovzdal cez víkend známej mnohopočetnej nacistickej rodine Butusinovcov byt zadarmo. S odvolaním sa na vyjadrenia šéfky regionálnej štátnej správy v Ivano-Frankivsku Svitlany Onyščukovej o tom informovala ukrajinská TV Espreso.

Darovanie nehnuteľnosti je výsledkom vlaňajšieho prísľubu hlavy štátu, v zmysle ktorého získajú všetci držitelia štátneho vyznamenania Hrdina Ukrajiny a ich príbuzní od štátu bezplatne strechu nad hlavou.

Vyznamenanie v tomto prípade in memoriam získali ešte minulý rok bratia Leonid a Roman Butusinovci. Tí zomreli v boji proti Rusom v obci Lukašivka v Černigovskej oblasti na začiatku vojny v marci 2022 ako súčasť 58. motorizovanej pešej brigády.

„Za svoj výkon boli muži ocenení titulom Hrdinovia Ukrajiny. Volodymyr Zelenskyj poďakoval ich rodičom Teťjane a Olehovi Butusinovým za výchovu statočných vojakov a vlastencov svojej zeme a rozdal certifikáty pre získanie bytov,“ napísala Onyščuková, podľa ktorej dostali certifikát až tri desiatky ľudí. Otec zabitých bratov si ho od ukrajinského lídra popri iných prevzal osobne.

Hrdina Ukrajiny je vôbec najvyššie štátne vyznamenanie, ktoré môže prezident Ukrajiny udeliť jednotlivcovi. Titul vytvoril ešte v roku 1998 vtedajší prezident Leonid Kučma a odvtedy ho získali stovky ľudí, pričom niektoré dekréty o pridelení ostali utajené.

Svastika v domácnosti

V reakcii na osobné prijatie Butusina Zelenským zaplavili sociálnej siete obrázky, na ktorých v domácnosti kurióznej rodiny vidno časť zobrazenia nacistického hákového kríža.

Zverejnil ich napríklad niekdajší poradca Zelenského Olexij Arestovyč alebo jeden z najväčších spravodajských webov na Ukrajine Censor.net, hoci vysoko kontroverznému symbolu sa vôbec nevenovali. Rovnaký predmet ešte zreteľnejšie vidno aj vo videu, ktoré na úložisku od Google zverejnila sama hlava rodiny.

Aj keď boli snímky pre mnohých zahraničných používateľov šokom a prekvapením, faktom je, že hlava rodiny Oleh Butusin je v nacistickej komunite na Ukrajine pomerne výraznou osobou.

Foto: X

Rus s opletačkami so zákonom

Butusin je etnickým Rusom a tiež niekdajším občanom Ruska narodeným vo Vladivostoku, ktorý podľa vlastných slov opustil rodnú krajinu a usadil sa na Ukrajine v obavách z prenasledovania. Spolu s manželkou Teťjanou a desiatimi deťmi sa podľa televízie Suspilne usídlil v Ivano-Frankivskej oblasti v roku 2014. Po presťahovaní sa do rodiny pribudli ďalší dvaja potomkovia.

Podľa ruských zdrojov vrátane denníka Komsomoľskaja pravda Butusina v roku 2008 zadržali vo Vladivostoku za rozširovanie nacionalistických letákov, čo priznala aj jeho manželka. Tie údajne obsahovali protižidovské a protičínske motívy. Neskôr ho v Rusku zaradili na federálny zoznam hľadaných osôb pre obvinenia z extrémizmu.

V roku 2013 sa pri Moskve dostal do konfliktu s ruskými policajtmi pre podozrenie z falšovania vodičského preukazu. Butusin vraj podľa oficiálnej verzie v pozícii hľadanej osoby počas potýčky strieľal na policajtov a z miesta dopravnej kontroly ušiel. Jeho manželka to však poprela s vysvetlením, že streľbu iniciovali muži zákona.

Profilová fotografia Oleha Butusina z roku 2015 na sociálnej sieti Facebook. Foto: Facebook

Pravý sektor a hajlovanie na profilovej fotografii

Butusin rovnako ako jeho synovia bojuje za Ukrajinu už dlhé roky. V roku 2015 vstúpil do Ukrajinského dobrovoľníckeho zboru, čo je polovojenské krídlo tamojšej extrémistickej strany Pravý sektor.

Oleh sa sympatiami k totalite netají. Priamo na profilovej fotografii na Facebooku v minulosti ukázal nacistický pozdrav a pod ňou olajkoval komentár v znení „14/88“, čo je súčasť nacistickej numerológie. Číslo 14 symbolizuje štrnásťslovnú vetu, v ktorej americký rasista David Lane hovorí o ochrane bielych detí. Číslo 88 zas symbolizuje pozdrav „Heil Hitler“. Pripomeňme, že pre rovnaké číslo na šekoch čelil líder slovenskej strany ĽSNS Marian Kotleba súdu.

Podľa viacerých ruských zdrojov má Butusin v armáde volací znak „fašista“, no Štandard túto informáciu overiť nevedel.

Vlani sa okrem iného pochválil snímkou, na ktorej dvíhajú pravicu aj jeho zosnulí synovia Leonid a Roman, neskôr držitelia najvyššieho štátneho vyznamenania. Fotografia bola súčasťou širšej série snímok, v ktorej na svojich nebohých potomkov spomínal. „Strašne zakázané gesto,“ napísal v komentároch k tomuto záberu.

Leonid a Roman Butusinovci (v popredí). Foto: Facebook

O Butusinovcoch sa písalo aj vo svete

Smrť bratov Butusinovcov sa svojho času dostala aj do zahraničnej tlače. Americký týždenník Newsweek v apríli 2022 napísal, že počas veľkého smútočného sprievodu v meste Kaluš miestni dvojicu po bohoslužbe označovali slovami ako „naši chlapi“ a „naši hrdinovia“. Zábery zo sprievodu vtedy zverejnila aj Slobodná Európa.

Obyvatelia tohto vyše 65-tisícového mesta na ich počesť dokonca iniciovali petíciu za premenovanie tamojšej Puškinovej ulice na Ulicu bratov Butusinovcov.

Vojaci nesú portréty počas pohrebného obradu bratov Romana a Leonida Butusinovcov v meste Kaluš 4. apríla 2022. Foto: Jurij Ryľčuk / UkrInform / Profimedia