Bavorská princezná a americký sudca. Ako ich zblížil katolicizmus

Princezná meškala na omšu.

Princezná Gloria z Thurnu a Taxisu si cez hodvábny šál a náhrdelník z perál natiahla dlhý tmavý kabát a ponáhľala sa cez stredoveký kláštor, ktorý je súčasťou jej paláca s 500 izbami. Keď prišla do kaplnky, aby sa pomodlila, vonku pršalo a bola chladná jesenná noc v Bavorsku.

Miestnosť žiarila červenou farbou z osvetlenia krypty pod ňou, kde v rakvách ležali jej manžel a ďalší členovia rodiny. Princezná si kľakla a ozvali sa tiché zvony. Jej hostia na večeri, britská barónka a jej manžel, sa k nej pridali, kým kňaz viedol modlitby.

Šesťdesiatštyriročná princezná Gloria, ktorá sa na medzinárodnej scéne objavila v 80. rokoch minulého storočia v drahokamami zdobených diadémoch a s pestrofarebným účesom na kohúta, sa odvtedy zmenila na konzervatívnu katolíčku s väzbami na európsku tvrdú pravicu. V rodnom Nemecku bola protipotratovou a protiimigračnou provokatérkou a do svojho kruhu privítala nováčika ako hrdinu: Sudcu Alita mladšieho, ktorý bol v lete 2023 jej hosťom na každoročnom hudobnom festivale.

Princezná Gloria v kaplnke v krypte svojho paláca. Po tom, čo ovdovela a bojovala za záchranu rodinného majetku, sa vrátila ku konzervatívnemu katolicizmu. Foto: Ingmar Nolting/New York Times

Táto návšteva sudcovi otvorila svet európskej šľachty a princeznej pomohla propagovať jej ciele a festival. Vníma to ako prirodzené priateľstvo.

„Stretla som ho ako katolíka a uvedomila som si, že je to sudca, ktorý je pro-life,“ povedala v rozhovore vo svojom paláci v Regensburgu, kde sídli hudobný festival. „Takže pre mňa to bola skvelá vec, pretože len veľmi málo ľudí, ktorých poznám, je pro-life.“

Toto priateľstvo vyšlo na svetlo sveta minulý mesiac po tom, čo sudca uviedol kuriózny darček vo svojom ročnom finančnom výkaze: „Gloria z Thurnu a Taxisu. Vstupenky na koncert. 900 dolárov.“ Najvyšší súd bol okamžite zasypaný otázkami novinárov, ale sudca Alito sa k tomu bližšie nevyjadril a ani nereagoval na žiadosti o komentár.

Princezná, ktorá sa kedysi zabávala s Mickom Jaggerom a Andym Warholom, bola otvorenejšia. Spočiatku sa otázkam bránila, potom začala sporadicky odpovedať na textové správy a nakoniec súhlasila s rozhovorom vo svojom paláci.

Zámok princeznej Glorie s 500 izbami v nemeckom Regensburgu, v ktorom sa každoročne koná hudobný festival. Foto: Ingmar Nolting/New York Times

„Jediné, čo ma v politike zaujíma, je, aby niekto bojoval proti potratom a pomáhal zvyšovať mieru reprodukcie,“ povedala v rozhovore. „Myslím si, že zabíjaním vlastného potomstva a znižovaním miery reprodukcie nakoniec zabijeme svoj vlastný druh.“

Po prehliadke paláca s freskami, obrovskými lustrami a knihami z čias Svätej ríše rímskej prehovorila v súkromných priestoroch plných moderného umenia vrátane obrazov Keitha Haringa a Kehinde Wileyho.

Princezná povedala, že nepatrí k žiadnej politickej strane, ale obdivne sa vyjadrila o maďarskom premiérovi Viktorovi Orbánovi a pozvala krajne pravicového nemeckého politika Maximiliana Kraha, aby s ňou sedel v prvom rade na predstavení „Carmen“ na letnom hudobnom festivale.

Je dlhoročnou priateľkou Trumpovho spojenca Stephena K. Bannona, ktorý si odpykáva trest vo väzení za vzdorovanie predvolaniu pred Kongres. Princezná ho nazvala „zlým chlapcom“ a vysmievala sa plánu, ktorý jej raz predložil, aby sa jej palác použil ako „gladiátorská škola“ na výcvik konzervatívnych nacionalistických vodcov v Európe.

Povedala, že pán Bannon bol len „obchodník“.

„Je to tak ďaleko od reality, že je smiešne o tom vôbec premýšľať,“ povedala.

Na vysvetlenie toho, ako sa prvýkrát stretla so sudcom Alitom, pomôže začať od začiatku.

Princezná TNT

Princezná Gloria vyrastala v šľachtickom prostredí, ale jej rodičia mali len malý rodinný majetok. Jej otec bol pridelený na nemecké ministerstvo zahraničných vecí, aby vybudoval rozhlasové stanice v Togu a Somálsku, a princezná strávila väčšinu svojho detstva v Afrike.

Ako 19-ročná sa zoznámila s 11. princom z Thurnu a Taxisu, Johannesom, excentrickým bankárom a priemyselníkom, ktorý bol v tom čase jedným z najbohatších mužov v Európe. Vzali sa v roku 1980, keď mala ona 20 a on 53 rokov.

K ich bohatstvu patril palác, ktorý bol taký veľký, že princezná Gloria povedala, že stále nachádza nové izby. Po pozemku jazdí na golfovom vozíku.

Spolu s manželom precestovali celý svet. Magazín Vanity Fair ju pokrstil titulom „Princezná TNT“ pre jej výbušnú osobnosť a nazval ju „divokou verziou“ jej priateľky princeznej Diany. Priatelila sa s Michaelom Jacksonom, jazdila na Harley-Davidsone a mala tri deti.

Princezná Gloria často jazdí po veľkom pozemku na golfovom vozíku. Foto: Ingmar Nolting/New York Times

V roku 1990 princ zomrel na komplikácie po transplantácii srdca a zanechal po sebe dlhy vo výške stoviek miliónov dolárov. Gloria rozpredala rodinné šperky, 75-tisíc fliaš vína, striebro a umelecké predmety a palác otvorila verejnosti v rámci letného hudobného festivalu.

Párty pokračovala aj s Billom a Hillary Clintonovými, ktorí sa s princeznou spriatelili v New Yorku a zúčastnili sa s ňou na Oktoberfeste a na narodeninovej oslave s Clintonovou tesne pred voľbami v roku 2016.

Keď však ovdovela a bojovala o záchranu rodinného majetku, vrátila sa ku katolicizmu svojho detstva. Bol to konzervatívny katolicizmus, ktorý sa viac zhodoval s pápežom Benediktom ako s liberálnejšími názormi pápeža Františka. To ju priviedlo do kruhu sudcu Alita.

Obrat doprava v Ríme

Princezná Gloria často uteká z pochmúrnych bavorských zím do Ríma, kde trávi mesiace vo svojom paláci s výhľadom na Forum Romanum. Práve v Ríme sa stretla so sudcom Alitom na katolíckej konferencii. Pri drinku ich zoznámil spoločný známy, otec Thomas Joseph White, americký konvertita na katolicizmus a zanietený bluegrassový bendžista. Princeznin syn bol jeho študentom.

Wilhelm Imkamp, konzervatívny prelát, v dvornej knižnici paláca. V objekte sa nachádzajú knihy z obdobia Svätej ríše rímskej. Foto: Ingmar Nolting/New York Times

Princezná povedala, že si na dátum nepamätá, len že to bolo niekedy po roku 2016 a pred rokom 2019. Finančné výkazy sudcu Alita uvádzajú len jednu konferenciu v Ríme v tomto období, a to podujatie v roku 2018, ktoré sponzorovala univerzita St. John‘s University School of Law v New Yorku, ktorá má program v Taliansku. Sudca predniesol hlavný prejav s názvom „Hodnota tradície v globálnom kontexte“.

Princezná Gloria, ktorá vždy hľadá vplyvných ľudí, ktorých by pozvala do svojho paláca, povedala, že sudcu Alita spočiatku nepoznala. Ale okamžite si ho obľúbila a najmä jeho manželku Marthu-Ann, ktorú opísala ako „veľmi zábavnú, veselú“. Rýchlo ich pozvala na svoj festival.

„Ak stretnem ľudí a sú mi sympatickí, hneď ich pozvem,“ povedala. „Mám obdiv a veľkú úctu k sudcovi a mám úctu k jeho manželke, ktorá je jeho manažérkou.“

So sudcom zostala v kontakte. V roku 2019 si princezná Gloria spolu s Brianom S. Brownom, prezidentom neziskovej organizácie National Organization for Marriage, ktorá bojuje proti legalizácii manželstiev osôb rovnakého pohlavia, a Gerhardom Ludwigom Müllerom, pravicovým nemeckým kardinálom, prezreli Najvyšší súd, kde zapózovali na fotografii so sudcami Alitom a Brettom M. Kavanaughom.

Nemecká dovolenka

V júli 2023 sudca Alito a Martha-Ann prijali princeznino pozvanie. Podľa princeznej si zabezpečili vlastnú dopravu do Regensburgu a prišli za ochrankou sudcu.

Kamenný most cez Dunaj v Regensburgu. Foto: Ingmar Nolting/New York Times

Rovnako ako približne 20 ďalších hostí sa ubytovali v palácových izbách vyzdobených originálnymi dielami moderného umenia s výhľadom do záhrad a na nádvorie. Stravu a ubytovanie v paláci hradila princezná. Podľa pravidiel o zverejňovaní finančných výkazov nie sú sudcovia povinní uvádzať stravu a ubytovanie, ktoré sa považujú za osobnú pohostinnosť, ako napríklad pobyt u priateľa. Nie je jasné, ako dlho Alitovci pobudli v paláci.

„Bolo pre nás veľkou cťou, že prijal pozvanie,“ povedala princezná Gloria. „Samozrejme, že som mu neúčtovala žiadne výdavky. To je neslušné.“

Hostia si pozreli „Čarovnú flautu“, ako aj vystúpenie skupiny vzdávajúcej hold Michaelovi Jacksonovi. Vstupenky sa pohybovali od 100 do 150 dolárov. Podobne ako v predchádzajúcich letách festival prilákal pred areál paláca viac ako sto nemeckých demonštrantov, ktorí protestovali proti princezniným postojom k potratom a migrácii.

Miestnosť v paláci plná umenia a starožitností. Foto: Ingmar Nolting/New York Times

Jej súkromní hostia sa medzi jednotlivými vystúpeniami zhovárali pri stoloch na nádvorí. Práve tam redaktor miestnych novín Christian Eckl spoznal sudcu Alita zo správ o väčšinovom stanovisku, ktoré napísal v roku 2022 pri rozhodnutí Najvyššieho súdu, ktorým sa zrušil rozsudok Roe vs. Wade a odstránilo ústavné právo na umelé ukončenie tehotenstva v Spojených štátoch.

Eckl opísal sudcu Alita ako osamoteného, stojaceho trochu bokom od ostatných hostí. Pristúpil k sudcovi a začal mu klásť otázky, pričom si stretnutie nahrával na svoj telefón.

Eckl v rozhovore uviedol, že sudca Alito sa nezdal byť ochotný odpovedať. Sudca však povedal, že si prezrel mesto a rozžiaril sa, keď hovoril o svojej ďalšej destinácii, hudobnom festivale v Bayreuthe, ktorý oslavuje diela Richarda Wagnera. Vstupenky na festival stoja približne 500 dolárov za prémiové miesta a sú veľmi žiadané fanúšikmi opery na celom svete. Ľudia čakajú roky, aby si zabezpečili miesto.

Princezná zariadila, aby sa Alitovci zúčastnili 25. júla na otvorení festivalu v Bayreuthe ako jej hostia. Keď nemecká vláda dostala správu o ich návšteve, všetci traja sa podľa jej slov presunuli do vládnej lóže, kde si pozreli novú inscenáciu „Parsifala“.

Späť domov

Sudca Alito odišiel na návštevu v roku 2023 po odhalení, že neoznámil výlet súkromným lietadlom na Aljašku s republikánskym darcom, ktorý mal opakovane prípady na Najvyššom súde.

Tanečná sála paláca. Foto: Ingmar Nolting/New York Times

Odhalenia sa v priebehu funkčného obdobia len stupňovali, vrátane toho, že pred domom sudcu vo Virgínii v týždňoch po útokoch na Kapitol 6. januára viala prevrátená americká vlajka. Vlajka s nápisom „Výzva do neba“ – symbol snahy o pretvorenie americkej vlády v kresťanskom duchu – bola v júli, auguste a septembri 2023 spozorovaná aj pri jeho dome na pláži.

Princezná Gloria teraz cestuje po Európe s nabitým programom a pripravuje sa na vianočnú sezónu v paláci.

Ako povedala, v poslednom čase s Alitovcami nehovorila, ale rada by ich videla, keď bude nabudúce na Východnom pobreží USA. Princezná tiež povedala, že by sa veľmi rada spriatelila s ostatnými sudcami.

Vie, kto je na vrchole jej zoznamu.

„Sudca Thomas,“ povedala s úsmevom. „Pretože vyzerá tak milo.“

Článok pôvodne vyšiel v denníku New York Times. Všetky práva vyhradené.