Budúcnosť podľa BRICS: pragmatická evolúcia či skrytá revolúcia?

Zmeny, na ktoré sa pripravujú krajiny BRICS, zjavne presahujú reformy existujúceho medzinárodného poriadku a smerujú skôr k jeho zásadnej transformácii.

Kazan, Russia. 24th Oct, 2024. Russian President Vladimir Putin, right, greets United Nations Secretary General Antonio Guterres, left, before a bilateral meeting on the sidelines of the 16th BRICS summit, October 24, 2024 in Kazan, Tatarstan, Russia. Cre Ruský prezident Vladimir Putin víta generálneho tajomníka OSN Antonia Guterresa v širšom kontexte 16. samitu BRICS, 24. októbra 2024 v Kazani, Tatarstan, Rusko. Zdroj: Brics-Russia2024.Ru / Alamy / Profimedia

Samit krajín BRICS v ruskej Kazani potvrdil ich rastúcu rolu v medzinárodnom poriadku, ale aj to, že ich schopnosť spoločne konať zostáva v zárodku. Rusko tiež ukázalo, že úspešne čelí západným pokusom o izoláciu. Prejavili sa tiež hlboké rozpory vo vnútri skupiny nezápadných mocností, ale aj to, že niektoré dokážu prekonávať, najmä ak vedia vzdorovať americkému vplyvu.

Napriek umiernenej rétorike predstaviteľov BRICS je pravdepodobné, že zmeny, na ktoré sa pripravujú, presahujú reformy existujúceho medzinárodného poriadku a smerujú k jeho zásadnej transformácii smerom od americkej hegemónie.

Putinov úspech u krajín „globálnej väčšiny“


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.