Každý kandidát má k dispozícii početné tímy zložené z najlepších a najtalentovanejších odborníkov z USA. Pre nich to nie je len práca, ale beh o prežitie. Amerika má rada víťazov a byť v tíme víťaza znamená vykročiť k naozaj hviezdnej kariére. Naopak, byť v tíme porazeného znamená celoživotný čierny fľak v životopise. Kto toto pochopí, uvedomí si, aké ťažké je niečo priamo ovplyvniť v takýchto voľbách.

Nehovoriac o tom, že volebné kampane stoja stovky miliónov dolárov a vôbec nie sú lacnou záležitosťou. Veľké množstvo peňazí použitých vo volebnej kampani býva často dôvodom diskusií o demokratickom systéme v USA. Dokonca ani taký bohatý muž ako Donald Trump si nemôže dovoliť financovať kampaň sám. Firmy, ktoré podporujú jednotlivých kandidátov, to nerobia z čistej lásky.

Do toho treba pripočítať rôzne lobistické, finančné a investičné skupiny, ktoré špekulujú o výsledku volieb. Áno, finančné trhy sú do istej miery špekulatívne a nie sú založené na objektívnej realite a spravodlivosti. Na konci burzového dňa však majú víťazi na účtoch reálne peniaze a porazení straty.

Existuje nespočetne veľa príležitostí, ako na amerických prezidentských voľbách zarobiť. Človek si môže staviť v stávkovej kancelárii na jedného z kandidátov alebo zvoliť sofistikovanejší prístup a nakúpiť akcie či dlhopisy. V tomto prípade totiž existuje veľká šanca na výhru, nech už do Bieleho domu zasadne ktokoľvek. Ako je to možné?

Najhorší a najlepší možný scenár

Nič na svete nie je bez rizika. Rovnako aj špekulácia o víťazovi amerických prezidentských volieb prináša jedno veľké riziko – že po 5. novembri nebude známe meno prezidenta. To môže nastať, ak jedna zo strán neuzná svoju prehru. Môže nasledovať prepočítavanie hlasov alebo dokonca odmietnutie výsledkov volieb pre údajný masívny volebný podvod.

Môžeme sa dočkať opakovania scenára z Kapitolu, ktoré by tentoraz mohlo prerásť do lavíny protestov a protiakcií a uvrhnúť USA do dlhodobých občianskych nepokojov. Tento scenár by mal veľmi negatívny dosah na americké finančné trhy – akcie by padali a výnosy na amerických štátnych dlhopisoch by prudko rástli. Tento scenár si nikto neželá.

História však ukazuje, že väčšinou americké trhy po voľbách nového prezidenta rastú, a to bez ohľadu na jeho stranícku príslušnosť. Trhy často vnímajú nového prezidenta ako nový impulz a šancu na zmenu, ktorá síce časom vyprchá, ale americké voľby môžu trhy podporiť smerom k tradičnej vianočnej rely. O to pôjde aj tento rok.

Najlepší scenár pre trhy nie je priamo viazaný na konkrétneho kandidáta, ale skôr na silu jeho mandátu. Čím väčší bude rozdiel v počte hlasov medzi kandidátmi, tým lepšie pre trhy. Navyše výrazný rozdiel v počte hlasov naznačuje, že prezidentovej strane sa podarí uspieť aj vo voľbách do Snemovne reprezentantov a Senátu. Vďaka tomu bude prezidentov mandát silný a umožní mu presadzovať body jeho programu, čo je pre trhy kľúčové. Tie totiž milujú istotu a predvídateľnosť, ktorú môže priniesť iba prezident opierajúci sa o obe komory Kongresu.

Ako špekulovať o víťazstve Kamaly Harrisovej?

Špekulácia o výhre Kamaly Harrisovej má dve úskalia. Prvým je, že od začiatku októbra jej prieskumy verejnej mienky pripisujú menšie šance na víťazstvo ako Donaldovi Trumpovi. Jej predvolebná kampaň nie je dostatočne silná, chýba jej výrazný príbeh a postupne sa ukazuje jej priemernosť.

Zdravotný stav Joea Bidena nebol v posledných dvoch rokoch dobrý, a preto by bolo prirodzené, keby bola viceprezidentka Harrisová viac viditeľná. To sa však nedeje – Kamala Harrisová zostáva skôr neviditeľná. Jej osobnosť je charakteristická svojou plastickosťou.

Druhým bodom je jej pokračovanie v štýle politiky ľudí, ktorí stáli v tieni Joea Bidena. Harrisová tak v podstate neponúka nič nové, skôr pokračovanie súčasného smeru. Finančné trhy budú naďalej žiť svojím životom, v ktorom budú hlavnými témami umelá inteligencia a úrokové sadzby.

Často sa poukazuje na to, že z Harrisovej zvolenia by mohlo ťažiť odvetvie zelenej energie. Je to možné, ale vzhľadom na astronomické zadlženie nie je isté, či si USA môžu naďalej dovoliť vysoké dotácie. Istú nápoveď ponúka zoznam najväčších sponzorov demokratickej kandidátky. Medzi prvými sú spoločnosti ako Google, Microsoft, Brown & Brown, Johnson & Johnson, Apple a Oracle.

Ako špekulovať o víťazstve Donalda Trumpa?

Prípadné zvolenie Donalda Trumpa ponúka špekulantom rôzne možnosti, ako na tejto voľbe zarobiť. Prvou možnosťou je nákup kryptomien. Trump sa profiluje ako podporovateľ kryptosveta a dokonca na tom má aj osobný záujem – spolu so svojimi dvomi synmi spustil niekoľko dní pred voľbami platformu pre decentralizované financovanie s názvom World Liberty Financial.

Medzi jeho predvolebné sľuby patrí dohliadať na činnosť Komisie pre cenné papiere, ktorej úlohou je čo najviac deregulovať trh s kryptomenami. Ak sa šéf komisie bude proti tejto stratégii stavať, Trump je pripravený ho odvolať. Zároveň chce klásť dôraz na vytváranie strategických štátnych rezerv v kryptomenách a spraviť z USA veľmoc v oblasti ťažby kryptomien.

Jedinou chybičkou krásy tejto špekulácie je fakt, že bitcoin rastie už od minulého týždňa, takže po Trumpovom zvolení možno žiadny výrazný pohyb nenastane, keďže jeho zvolenie sa už dnes odráža na cene.

Druhou možnosťou je investícia do ropných a zbrojárskych spoločností. Ak Trump zasadne do Oválnej pracovne Bieleho domu, ropné spoločnosti sa nebudú musieť obávať ekologických opatrení, ktoré by obmedzovali ich činnosť. Trump plánuje tento sektor podporovať, pretože nízka cena benzínu je dôležitá najmä pre jeho voličov z nižších príjmových vrstiev.

Počas svojho predchádzajúceho funkčného obdobia Trump nerozpútal žiadnu vojnu, čo je medzi americkými prezidentmi naozaj unikátne. To však neznamená, že americké zbrojárske spoločnosti budú počas jeho vlády trpieť. Trump sa riadi heslom, že tí, ktorí chcú mier, musia veľa zbrojiť.

Amerika dopláca na obranu svojich spojencov v NATO, ktorí podľa neho budú musieť za americkú ochranu platiť zvýšením svojich výdavkov na obranu – inými slovami, členské štáty budú musieť s americkými zbrojárskymi firmami uzatvárať viac kontraktov.

Kto vyrieši štátny dlh?

Nech voľby dopadnú akokoľvek, kľúčovou otázkou bude, ako sa nový prezident postaví k americkému štátnemu dlhu. Bidenova administratíva si zaistila, že v súčasnosti neexistuje žiadny dlhový strop. Stanovenie nového limitu bude hlavnou úlohou, ktorú bude musieť nový prezident riešiť hneď v januári 2025.

Obaja kandidáti sa tejto téme počas kampane vyhýbali – dôvod je jednoduchý. Hovoriť o škrtoch a úsporných opatreniach nie je atraktívna téma pre voľby. Ozdravná kúra amerických financií bude bolestivá.

Elon Musk ju vníma ako jedinú možnú cestu, pričom výhodou je, že škrty možno vykonať prakticky v akejkoľvek oblasti. Nevýhodou však bude odpor tých, ktorí sú na štátnych financiách závislí. Ten, kto sa odhodlá na takéto škrty, sa podľa Muska vystaví nielen verejnej kritike, ale možno aj osobnému nebezpečenstvu.