Shell musí poslúchať. Holandský súd mu nariadil znížiť emisie o 45 percent

Klimaticky uvedomelá justícia slávi ďalší „úspech“. Pred mesiacom vyšiel zlomový rozsudok nemeckého ústavného súdu, ktorý spolkovej vláde v skratke povedané nariadil urýchliť znižovanie emisií skleníkových plynov tak, aby bola po roku 2030 veľká časť cesty k vysnenej uhlíkovej neutralite už zdolaná. To bola inštrukcia pre politikov. V Holandsku zašiel minulý týždeň jeden okresný súd ešte ďalej a inštruuje súkromný biznis, konkrétne ropnú spoločnosť Shell (Royal Dutch Shell, RDS), k povinnosti znížiť svoje emisie už do roku 2030 o 45 percent.

0000 Foto: archív autora

Je to úplne iný stupeň nátlaku proti používaniu fosílnych palív, než keď nazelenalé investičné fondy nútia banky, aby už neprefinancovávali ťažbu fosílnych zdrojov. Tu sa tak deje súdnym nariadením, teda štátnym donútením. A je to krikľavejší prípad vynucovania, než keď súkromné firmy prinúti znižovať emisie oxidu uhličitého ich vláda. Tá je aspoň demokraticky zvolená, voliči ju teoreticky môžu potrestať v ďalších voľbách. V tomto prípade vnucuje reguláciu súkromnému podniku skupina aktivistov, konkrétne holandská pobočka medzinárodnej nátlakovej organizácie Friends of Earth.

Argumenty, ktorými dal Okresný súd v Haagu žalujúcim aktivistom za pravdu, sú neskutočné: Shell musí rešpektovať ľudské práva (v tomto prípade zrejme právo tých, ktorí si predstavujú, že sa vinou emisií usmažia zaživa, ak sa nebudú neustále sužovať klimatickým žiaľom). Podľa sudkyne Larisy Alwinovej je Shell, anglicko-holandská korporácia so sídlom tamtiež, determinovaná tým, že holandská vláda pristúpila tak ako všetky členské štáty EÚ k Parížskej klimatickej dohode z roku 2015. A že veľká korporácia aj v prípade, že „jej“ vláda sa k svojmu záväzku nepriznáva, má svoju „zodpovednosť nezávislú“ na vláde.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.