Lieky po exspirácii sú drahé. Na ich likvidáciu siahame hlboko do vrecka štátneho rozpočtu

Keď lekáreň odmietla ľuďom nadbytočné lieky vziať späť, nechávali ich pred zariadením. Kritická situácia s likvidáciou liekového odpadu je už však zažehnaná. A my si opäť za liečivá zaplatíme dvakrát - pri kúpe a pri zneškodnení.

lieky Nespotrebované lieky sú kategorizované ako nebezpečný odpad. Na ich likvidáciu majú povolenie len niektoré spaľovne a zariadenia. Foto: archív DETOX

Inými slovami, za nespotrebované lieky platíme dvakrát. Prvý raz pri ich zadovážení z lekární, pričom sumu si hradíme sami, alebo nám ju uhradí zdravotná poisťovňa, a druhý raz pri likvidácii lieku. Peniaze na zneškodnenie liečiv idú zo štátneho rozpočtu, čiže aj z peňaženiek nás všetkých.  

„Čerpanie finančných prostriedkov na tejto položke výrazne zaťažuje rozpočet štátneho ústavu,” informuje Štandard hovorkyňa Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) Lucia Balážiková. Zo štatistík, ktoré nám zaslala, vyplýva, že za rok 2022 bola štátna kasa chudobnejšia o 410 021 eur.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.