Prehľad trhov: Kto sú víťazi a porazení amerických volieb
Výsledky volieb ešte nie sú definitívne potvrdené. Trhy však majú jasno – na nič nečakajú, formálne potvrdenie nepotrebujú. Zachovali sa presne podľa očakávania, teda podľa scenára „Trump trade“.
Hlavní víťazi
Rástli predovšetkým kryptomeny. Bitcoin prekonal historické maximum a teraz stojí vyše 74 890 dolárov. Najznámejšia kryptomena si za jediný deň pripísala viac ako 7,8 percenta. Ešte výraznejší rast zaznamenali kryptomeny solana a dogecoin, ktorý je spojený s osobnosťou Elona Muska. Musk zrejme neľutuje svoje verejné angažmán na strane Donalda Trumpa.

Pre neho to nebolo ľahké, pretože riskoval, a zároveň šiel proti prúdu – väčšina miliardárov z technologických firiem podporovala Kamalu Harrisovú. Práve toto odcudzenie od robotníckej triedy môže byť dôvodom neúspechu demokratov. Demokratka Nikki Budzinská z Illinois označila za príčinu neúspechu demokratov práve ich odtrhnutie od pracujúcej triedy.
Sociálna priepasť medzi úspešnými podnikateľmi zo Silicon Valley a ľuďmi pracujúcimi v podradných zamestnaniach či sociálne vylúčenými je značná. Podpora Trumpovi sa Muskovi vyplatila aj z hľadiska jeho osobného bohatstva. Akcie Tesly včera posilnili o 16 percent, pričom cena jednej akcie presiahla 288 dolárov.

Zmiešanú reakciu vykázali akcie spoločnosti Trump Media & Technology. Akcie po otvorení trhov zaznamenali silný rast, keď sa cena vyšplhala až na 45 dolárov za kus, ale následne začala oslabovať. Napriek tomu si akcie Trumpovej firmy pripísali solídny zisk 4,4 percenta. Bude zaujímavé sledovať, ako si tieto akcie povedú v priebehu Trumpovho mandátu.

Víťazné sektory
Ako som už uviedol v predchádzajúcich prehľadoch trhov pred voľbami, reakciu trhov bude určovať predovšetkým sila mandátu nového amerického prezidenta. Donald Trump vyhral na celej čiare a dosiahol jasný výsledok v počte voliteľov, ako aj v počte hlasov.
Republikáni navyše získali väčšinu v Senáte. Presné zloženie Snemovne reprezentantov v čase písania tohto článku ešte nebolo známe. Keďže Trump už nemôže v nasledujúcich voľbách kandidovať, bude sa zameriavať na to, akým spôsobom sa zapíše do histórie. Vďaka skúsenostiam z predchádzajúceho mandátu nemusí opakovať chyby, ktoré urobil skôr, a má tiež väčšiu voľnosť pri svojich rozhodnutiach, pretože mu už nejde iba o osobnú popularitu.
Vo svojom bezprostrednom prejave po voľbách Trump sľúbil, že jeho hlavným cieľom bude naplnenie programu, čo je u neho medzi politikmi skôr výnimočné. Hlavným pilierom jeho programu je obnova ekonomickej prosperity USA, ktorá by mala zasiahnuť všetky vrstvy spoločnosti. Prekvapivo uviedol, že chce, aby Amerika splatila všetky svoje dlhy, čo je ambiciózny cieľ. Bude zaujímavé sledovať, ako chce túto „herkulovskú“ úlohu dosiahnuť, vzhľadom na to, že americký dlh dosahuje astronomické rozmery. Trump bude musieť výrazne šetriť, pričom to nesmie ohroziť hospodársky rast.

Podľa očakávaní rástli predovšetkým dva sektory – ropný a bankový. Americké banky obvykle po zvolení nového prezidenta rastú. Banky ako JP Morgan alebo Goldman Sachs si pripísali viac ako 10 percent za jediný deň. Tento rast je ľahko vysvetliteľný: ak sa bude dariť americkej ekonomike, banky budú mať priaznivé podmienky.
Trump vlial optimizmus do žíl bankového sektora, pretože sa teraz scenár recesie javí ako málo pravdepodobný. Tento názor podporil renomovaný ekonóm Mohamed El-Erian, ktorý verí, že by americká ekonomika pod Trumpovým vedením mohla opäť silne rásť. Jediným rizikom, na ktoré upozorňuje hlavný ekonóm poisťovne Allianz, je zvýšené riziko návratu inflácie.
Porazené finančné aktíva
Svet nie je čiernobiely, a to platí aj pre finančné trhy. Nie všetky aktíva môžu rásť súčasne. Prvým porazeným boli čínske akcie – hongkonský index Hang Seng zareagoval na víťazstvo Donalda Trumpa poklesom o viac ako 2,23 percenta.
Hlavnou témou Trumpovej zahraničnej politiky bude ekonomický boj proti Číne. Hneď po nástupe do úradu možno očakávať zavedenie vysokých ciel na čínsky tovar. Otázkou zostáva, ako na to Čína zareaguje, pretože sa obvykle vyhýba otvorenej konfrontácii. Môžeme byť svedkami zložitej geopolitickej hry, ktorá by však mohla skončiť pozitívne – novou obchodnou dohodou.

Európske akcie reagovali menej pozitívne ako americké, ale o niečo lepšie ako čínske. Európske indexy ovplyvnili obavy analytikov a novinárov, že Trump nebude mať o Európu prílišný záujem. Lopta bude teda na strane Európy, ktorá musí Trumpovi ponúknuť ekonomicky výhodné partnerstvo.

Cena zlata reagovala na Trumpovo víťazstvo tiež negatívne. V prejave dal nový prezident jasne najavo, že chce čo najskôr ukončiť vojnové konflikty. Cena zlata sa obchoduje s bezpečnostnou prémiou, takže Trumpov potenciálny príklon k mierovému riešeniu konfliktov na Ukrajine a Blízkom východe by mohol viesť k poklesu ceny zlata.

Najzaujímavejšou reakciou však prešli výnosy amerických dlhopisov – tie vzrástli a dosiahli nové mesačné maximum na úrovni 4,439 percenta. Tento rast spôsobilo očakávanie, že Trumpov mandát bude znova proinflačný. Domnievam sa však, že táto špekulácia nie je opodstatnená.
Ak Trump prejaví snahu riešiť štátny dlh a zároveň bude tlačiť na to, aby Fed podporoval ekonomiku nižšími sadzbami, výnosy dlhopisov by v blízkej budúcnosti mohli opäť klesnúť. K zníženiu výnosov by mohla prispieť aj jeho mierová agenda. Pre investorov tak vzniká zaujímavá príležitosť na nákup amerických dlhopisov, pretože pri poklese aktuálnych výnosov porastie cena starších dlhopisov.
Záver: Čo očakávať od Fedu
Novembrové zasadnutie Fedu bolo kvôli americkým voľbám posunuté o deň. Rozhodnutie o úrokových sadzbách sa tak dozvieme až vo štvrtok, namiesto tradičnej stredy. Väčšina analytikov očakáva zníženie sadzieb o 25 bázických bodov.
Predpoklad výraznejšieho zníženia, ktoré by bolo potrebné v prípade nepokojnej povolebnej situácie alebo hrozby občianskych nepokojov, je teraz skôr zažehnaný. Trhy rastú, a tak Fed nemusí tlmiť žiadnu paniku.
Naopak, ozývajú sa hlasy z JP Morgan, že Jerome Powell a celý FOMC by mohli ponechať sadzby bez zmeny. Dôvodom môže byť istá zdržanlivosť a vyčkávanie na prvé kroky Donalda Trumpa v úrade – ak by totiž boli jeho opatrenia silne proinflačné, mal by Fed priestor na reakciu neskôr.