Možno ste ten obrázok od evolučného biológa Colina Wrighta tiež videli - tri postavičky stoja na pravoľavej osi. Jedna úplne napravo (konzervatívec), druhá úplne naľavo (liberál) a tretia ľahko naľavo od stredu.
Liberál začne uháňať ešte viac doľava, a ako sa os predlžuje, stredoľavá postavička sa vzďaľuje liberálovi a naopak približuje sa ku konzervatívcovi. Nakoniec skončí na pravom strede a liberál, teraz woke progresivista, mu nadáva do rasistov. Tento vtip mal zjednodušene vysvetľovať, ako sa z bývalých liberálov stali podporovatelia pravice.
Progresivisti toto zjednodušenie vždy kritizovali a zosmiešňovali ho. Tvrdili, že u ich bývalých súputníkov sa len prejavili najrôznejšie predsudky vo chvíli, keď prestali byť stredom sveta. Analýza amerických volieb od Financial Times však pravdivosť kresleného vtipu v podstate potvrdzuje.
Hlavnými dôvodmi, prečo vyhral Trump, sú inflácia a migrácia. Kultúrne vojny však určite zohrali svoju rolu. Z prieskumov vyplýva, že jeden z najpôsobivejších volebných klipov bol ten útočiaci na Kamalu Harrisovú, na jej politiku ohľadom transgenderu. V ňom Trumpov tím tvrdil, že zatiaľ čo Harrisová bojuje za nich (they), on bude bojovať za vás (you).
Vtip bol v tom, že zámeno they je tiež označenie pre nebinárne osoby. Trump tým dal jasne najavo, na ktorej strane stojí v kultúrnych vojnách. Nezabudol pripomenúť, že Harrisová v roku 2019 v akomsi dotazníku vyplnila, že podporuje zmeny pohlavia pre zadržiavaných migrantov zadarmo.
Trumpovo víťazstvo bolo relatívne tesné. Stačilo, aby v siedmich kľúčových štátoch dohromady inak volilo asi 200-tisíc ľudí… a dnes sa do Bieleho domu teší Harrisová. Znechutenie kultúrnymi vojnami tak mohlo pár tisíc kľúčových voličov prihrať. A je jasné, že sú to demokrati, ktorí sa vzdialili priemernému voličovi.