Unikátny kultúrny objekt dom deduška Večerníčka v obci Nová Sedlica pri Snine sa rozvíja. Jeho exteriér v posledných dňoch doplnila nevšedná lávka cez priľahlý potok.
Ľudový dom, ktorý verejnosť pozná skôr ako Domček deduška Večerníčka, od konca roka 2020 obdivujú domáci i zahraniční turisti. Táto národná kultúrna pamiatka (NKP) sa nachádza v blízkosti obecného úradu pri potoku.
V uplynulých dňoch pri domčeku pribudla nová lávka. Má ísť o súčasť projektu „Environmentálna výchova v Novej Sedlici“. Navrhla ju spoločnosť Absurd Studio a stála 213-tisíc eur.
Dotáciu na jej financovanie poskytlo ministerstvo životného prostredia z plánu obnovy ešte v roku 2022.
Na nové premostenie sa po jeho osadení zniesla vlna kritiky. Ľudia hodnotia, že moderný vzhľad nekorešponduje s vizuálom tradičného ľudového domu. Niektorí tvrdia, že vyzerá ako ropovod, pochybujú tiež o tom, že má uvádzanú hodnotu.
Lávka má byť iba prvou časťou moderného projektu, ktorý budú postupne budovať v exteriéri národnej kultúrnej pamiatky. Jeho súčasťou má byť napríklad aj zriadenie multifunkčnej miestnosti v obci za 350-tisíc eur, náučný chodník za 120-tisíc eur či drevený labyrint za 90-tisíc eur.
V zmluve projektu sa píše aj o zamestnaní sedemnástich ľudí. Spolu s projektovými dokumentáciami, režijnými a prevádzkovými nákladmi má ísť o celkovú preinvestovanú sumu 1,7 milióna eur.
Cieľom zámeru je prostredníctvom moderných interaktívnych prvkov vzbudiť záujem širokej verejnosti o environmentálnu tematiku, prírodu, udržateľnosť a ekologickú rovnováhu.
Zámer ľudia na sociálnej sieti vášnivo komentujú. Nerozumejú jeho využiteľnosti pre obec a zdôrazňujú jeho predraženú cenu.
„Je toto projekt, ktorý potrebuje malá dedina v hladovej doline, v ktorej polovica ľudí živorí a druhá polovica uteká do sveta? Žije sa v Novej Sedlici tak dobre, že vedenie obce môže státisíce eur, ktoré dostane od štátu, doslova vyhodiť von oknom?“ pýtajú sa ľudia vo facebookovej skupine Dianie v Snine, ktorá na bizarnú lávku upozornila.
Starosta obce Nová Sedlica Vasiľ Dinič uviedol, že ide o projekt na podporu cestovného ruchu v obci. Práve na tento účel bola zverejnená výzva z ministerstva životného prostredia, do ktorej sa spolu s poslancami v minulosti prihlásili s vlastným projektom.
„Projekt okrem novovybudovaných prvkov a objektov zahŕňal aj zamestnanosť. Zamestná mi šestnásť ľudí. Účel projektu bol iba tento. Keby mi povedali, že môžem tie peniaze použiť aj na infraštruktúru, bolo by to skvelé. To však nebolo možné. Keby som do toho nešiel, nemáme nič,“ vraví pre Štandard.
Podľa jeho slov má nová lávka normálne ohlasy, obyvateľom obce vraj kontroverzný vzhľad neprekáža. „Musí byť všetko tradičné? Robila to renomovaná firma, ktorá vzišla zo súťaže. Tak isto cena bola riadne vysúťažená. Je to šestnásť ton váhy železa, len betónové pätky stáli 15-tisíc eur. Ďalej sme platili žeriav, ktorý ju osadil, ten stál 30-tisíc eur. Bolo potrebné tiež pozvárať plechy, ešte teraz to nie je úplne dokončené,“ vymenúva starosta.
Dodáva, že rozumie, že si ľudia predstavovali skôr drevenú lávku. „Ale u nás je päť-šesť mesiacov sneh, už teraz napadal. Drevo nemá životnosť. Dohodli sme sa, že sa pôjde do železa, architekt popustil uzdu fantázii, ja aj poslanci sme sa stotožnili s jeho návrhom. Domček do toho zapadne,“ dodáva presvedčene.
Autorom návrhu celého environmentálno-náučného projektu je architektonické štúdio Absurd studio z Bratislavy.
„Ide o jednu časť z troch, má svoju filozofickú koncepciu a konštrukčné dôvody. Museli sme brať do úvahy aj podmienky správcu rieky kvôli záplavám a statické požiadavky. Mysleli sme na to, aby sa tam nemuseli robiť zložité stavebné konštrukcie,“ argumentuje autor Igor Kulifaj.
Lávka má byť vstupnou bránou do rozprávkovej krajiny, ktorá tam zatiaľ ešte nie je, ale pribudne.
„Naplno si uvedomujeme kontext a lokalitu návrhu. Či už z hľadiska prírodného alebo kultúrneho. Celý areál bude fungovať jednotne a to ako rozprávková krajina, ktorá pracuje s koncepciou ‚starých‘ rozprávok z relácie Večerníčka. Tieto vizuály majú charakteristickú farebnosť,“ vysvetľuje pre Štandard Kulifaj.
Je mu vraj jasné, že niektorí ľudia by si tam vedeli predstaviť skôr drevenú dedinku, no podľa jeho názoru sa veci dajú robiť aj modernejšie.
„Geometria prvkov v celom areáli pracuje s kontextom doby spomínaných rozprávok. V čase ich vysielania boli exteriérové priestory – ihriská ovplyvnené režimom a dobou. Sú doplnené o ľudskejšie detaily a farebnosť s environmentálnym presahom témy,“ približuje architekt s dôvetkom, že je rád, že návrh vyvolal diskusiu.
Hovorkyňa Prešovského samosprávneho kraja Daša Jeleňová informovala, že v súvislosti s projektom z Novej Sedlice ich nik nekontaktoval.
„O projekte nemáme žiadne informácie. Zámer ani samotnú realizáciu s nami neprerokovali. Žiadnu vedomosť o projekte nemá ani Krajská organizácia cestovného ruchu, rovnako aj členská organizácia OOCR Horný Zemplín, ktorej je obec Nová Sedlica členom,“ upresnila.
Súčasné vedenie rezortu životného prostredia sme požiadali o vyjadrenie, či bude tento zámer alebo jeho realizáciu nejakým spôsobom preverovať. Do uzávierky sme nedostali odpoveď.
Dom ľudový v Novej Sedlici vyhlásili za národnú kultúrnu pamiatku v roku 1987. Od svojho vzniku plnil obytnú a hospodársku funkciu. Pre nevysporiadané vlastnícke vzťahy hrozilo, že zanikne. Iniciátorom záchrany objektu bol starosta obce Vasiľ Dinič, ktorému sa podarilo zahájiť dedičské konanie začiatkom roka 2018.
Koncom toho istého roka odkúpila domček verejnoprávna televízia, ktorá začala s rekonštrukciou domčeka aj vďaka dotačnému programu Ministerstva kultúry SR „Obnovme si svoj dom“.
Obnovu domčeka realizovali tradičnými materiálmi a postupmi, na práce dohliadali pamiatkari. Jedinečnosť objektu spočíva hlavne v slamenej streche. Ide totiž o posledný takýto objekt na území Prešovského samosprávneho kraja, ktorý sa nachádza mimo skanzenu.