Hīkoi vo Wellingtone: O čo vlastne (komu) ide?

V ostatnom čase sa Wellington stal epicentrom protestov, ktoré vyvolal návrh zákona o princípoch Zmluvy z Waitangi.

profimedia-0936046371 Členovia komunity Maoriov, pochodujú na deväťdňovom protestnom zhromaždení, na ktorom kritizujú vládu za jej politiku, ktorá má vplyv na pôvodné maorské obyvateľstvo. Wellington 19. novembra 2024. Foto: Sanka Vidanagama / AFP / Profimedia

Tento protest je označovaný termínom hīkoi, čo v maorčine znamená protestný pochod, nadväzujúci na podobné pochody z nedávnej minulosti. Protestujúci vyjadrujú obavy, že prijatím predmetného návrhu zákona, ktorý má za cieľ zakotviť princípy Zmluvy z Waitangi do právneho rámca Nového Zélandu, by sa výrazne obmedzila jej doteraz pomerne voľná interpretácia. Toto by mohlo, podľa názoru protestujúcich, v konečnom dôsledku viesť k obmedzeniu práv pôvodných obyvateľov ako aj k celkovej zmene charakteru novozélandskej spoločnosti. Toľko na úvod.

Pokúsme sa dať celú záležitosť do súčasného politického kontextu na Novom Zélande. David Seymour, líder strany ACT, ktorá je súčasťou vládnej koalície, je navrhovateľom tohto návrhu zákona. Strana ACT (Association of Consumers and Taxpayers) je neoliberálna politická strana, ktorá presadzuje politiku voľného trhu, minimálne vládne zásahy a individuálne slobody. Seymourov zákon o princípoch Zmluvy z Waitangi sa snaží kodifikovať princípy Zmluvy do právneho rámca Nového Zélandu.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.