Prebieha spoločné námorné cvičenie Ruska, Číny a Iránu
Ruské a čínske vojenské lode vplávali do iránskych vôd, kde sa majú zúčastniť na spoločných námorných manévroch s Iránom, ktorých hlavná fáza sa začne v utorok pri meste Čáhbahár.
Irán do cvičení nasadzuje desať lodí svojich námorných síl i Revolučných gárd, zatiaľ čo Rusko dva torpédoborce a zásobovaciu loď. Čína sa podľa vyhlásenia iránskej armády na manévroch zúčastňuje s torpédoborcom a zásobovacím plavidlom.
Na cvičeniach sú prítomní aj vojenskí pozorovatelia z Azerbajdžanu, Južnej Afriky, Ománu, Kazachstanu, Pakistanu, Kataru, Iraku, Spojených arabských emirátov a Srí Lanky.
Podľa čínskeho ministerstva obrany majú manévre zahŕňať aj výcvik boja proti námorným cieľom a spoločné záchranné operácie. Cieľom spoločných námorných cvičení je posilniť dôveru medzi ozbrojenými silami zúčastnených krajín.
Vody medzi Iránom a Ománom majú strategický význam pre svetový námorný obchod, pričom Hormuzský prieliv predstavuje podstatnú trasu pre vývoz ropy.
(tasr, juh)