Izrael schválil súdnu reformu, opozícia varuje pred autoritárstvom
Izraelský parlament schválil zákon o reforme súdnictva, ktorý mení zloženie komisie pre výber sudcov v prospech politických predstaviteľov. Za návrh hlasovalo 67 poslancov.
Nové zloženie výboru posilňuje vplyv vlády a oslabuje postavenie sudcov. Opozícia reformu odmieta a chce sa obrátiť na najvyšší súd. Podľa kritikov ide o krok k autoritárstvu premiéra Benjamina Netanjahua, čo vyvolalo rozsiahle protesty v Tel Avive a v Jeruzaleme.
Minister spravodlivosti Jariv Levin tvrdí, že cieľom je „obnovenie rovnováhy“ medzi mocami. Reforma zintenzívnila spor medzi vládou a súdnou mocou, napríklad v prípade odvolania generálnej prokurátorky.
Zmeny v systéme výberu sudcov vyvolávajú obavy o nezávislosť justície a ďalší vývoj izraelskej demokracie.
(tasr, lup)