Odsúdenie gruzínskeho aktivistu vyvolalo v Tbilisi protesty
Tisíce Gruzíncov zaplnili vo štvrtok večer ulice Tbilisi na protest proti verdiktu súdu, ktorý poslal 21-ročného aktivistu Mateho Devidzeho na 4,5 roka do väzenia za údajný útok na policajtov počas protivládnych protestov.
Podľa prokuratúry zranil troch príslušníkov, Devidze to však poprel a tvrdí, že sa demonštrácie zúčastnil pokojne. Verdikt odsúdila aj exprezidentka Salome Zurabišviliová, označila ho za „hanebný“.
Obhajoba spochybnila vierohodnosť výpovedí policajtov a samotný proces označila za politicky motivovaný. Protesty, ktoré prebiehajú už viac ako pol roka, tak opäť nabrali na sile – štvrtkové zhromaždenie označila agentúra AFP za najväčšie za posledné mesiace.
Demonštranti kritizujú postup vlády a varujú pred vznikom diktatúry. Gruzínska verejnosť je zároveň čoraz viac znepokojená útlakom opozície a odklonom krajiny od proeurópskeho smerovania.
(tasr, mja)