Na začiatku júna Európska komisia oznámila, že začína podnikať právne kroky proti členskej krajine EÚ. Na tom by nebolo nič zvláštne, nie je to prvýkrát, čo sa Brusel pokúša potrestať nejakého svojho člena. Prekvapivé je, proti komu EK konanie začala, nejde totiž o jedného z večných "skrachovancov" – Maďarsko alebo Poľsko, ale o zakladateľskú a vodcovskú krajinu EÚ – Nemecko.
Napriek tomu je Brusel rozhodnutý ísť po Nemcoch tvrdo, bojí sa, že ak tak neurobí, mohlo by to ohroziť samotné právne základy Únie. Na bizarnosti tomu dodáva, že Berlín zrejme nemôže požiadavky Eurokomisie splniť.
Spor sa začal v máji minulého roka. Nemecký ústavný súd v Karlsruhe vyniesol prelomový rozsudok, že nakupovanie dlhopisov Európskou centrálnou bankou (ECB) v roku 2015 mohlo byť nelegálne. Predseda súdu Andreas Voßkuhle vyhlásil, že je jasné, že ECB na to nemala mandát. ECB má zákaz podľa Maastrichtskej zmluvy kupovať dlhopisy priamo od vlády, preto ich začala kupovať nepriamo cez súkromníkov. ECB dostala tri mesiace na podanie dostatočného vysvetlenia nemeckej vláde a parlamentu, že nákupy boli primerané, inak súd hrozil, že Spolkovej banke zakáže podieľať sa na európskom nakupovaní dlhopisov. Nakoniec Spolková banka vyjednala odovzdanie dokumentov, na ktorých bola politika ECB založená, Nemcom a Berlínu následne ohlásil, že je so zdôvodnením spokojný. Tým bola táto kríza zažehnaná.