Lengvarský: Zatiaľ pandemické opatrenia stačia, sprísnené vieme prijať expresne

Momentálne pandemické opatrenia sú postačujúce, ale vieme ich rýchlo sprísniť, ak to bude potrebné. Tvrdí to minister zdravotníctva hovoriac, že má podporu premiéra. Nevylúčil regionálne lockdowny a povinné očkovanie pre určité skupiny obyvateľov. Ak by mu neprešla reforma zdravotníctva, funkcie by sa nevzdal.

Výzva zdravotníkov z nemocníc verejnosti na podporu oèkovania proti ochoreniu COVID-19 FOTO TASR - Pavel Neubauer

„Opatrenia, ktoré máme dnes, sú dostačujúce. Ak sa situácia zhorší, prísnejšie opatrenia budú expresne prijaté. Ak sa vývoj zhorší, bude prijatý lokálny lockdown pre čierne a zrejme aj bordové okresy,“ vyhlásil v relácii TA3 V politike minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO).

Hoci zatiaľ si návrh konzília odborníkov na regionálne obmedzenie pohybu nezískal podporu vo vláde, minister tvrdí, že pri možnom sprísňovaní opatrení mu sľúbil podporu premiér Eduard Heger.

Konzílium odborníkov uviedlo, že ak sa epidemická situácia v krátkom čase nezlepší, o neprijatých návrhoch protipandemických opatrení sa bude znovu diskutovať. Prijatie väčšiny navrhovaných opatrení vníma konzílium pozitívne. Oceňuje aj návrh legislatívnych úprav, ktoré posilnia vykonateľnosť a vymožiteľnosť platných opatrení.

Sprísnené opatrenia by mali byť schválené na utorkovej (16. 11.) vláde.

Povinné očkovanie nevylúčil

„Dnes sú otvorené školy, beží ekonomika, áno, máme len 50 percent populácie zaočkovanej, a to je celý náš problém,“ vyhlásil minister.

Znepokojuje ho počet hospitalizovaných s ochorením COVID-19, ktorý sa blíži k 3-tisíc. To považuje za kritickú hranicu.

Na otázku o povinnom očkovaní odpovedal vyhýbavo, ale priznal, že si to vie predstaviť, napríklad pri vojakoch. „Je zložitejšie to aplikovať na konkrétne skupiny ako na vekové skupiny.“ Je proti opätovnému otváraniu mobilných testovacích miest, chce sa zamerať na očkovanie.

Reforma zdravotníctva

Vo štvrtok parlament posunul reformu zdravotníctva do druhého čítania, napriek hlasným výhradám predsedu hnutia Sme rodina Borisa Kollára a bez hlasov jeho poslancov. Kollár naďalej podmieňuje podporu reformy zapracovaním pripomienok a požiadaviek regiónov a nemocníc do legislatívneho návrhu.

Lengvarský vyhlásil, že ak by neprešla reforma zdravotníctva, funkcie sa nevzdá: „Hľadal by som ďalšie riešenia.“ Odmieta tvrdenia Borisa Kollára o rušení nemocníc.


Na najkontroverznejší zákon, ktorý je súčasťou konsolidačného balíčka, sa pozreli európski centrálni bankári. Udialo sa tak po jeho schválení, pritom podľa pravidiel mal kabinet počkať na stanovisko ECB.
Prejsť na článok
Obyvateľa mestskej časti Barca pobúrili informácie, ktoré sa objavili v súvislosti s pobytom predsedu Košického samosprávneho kraja v Kolumbii. Spozornel najmä kvôli nezrovnalostiam v projekte, ktorému tam Trnka robil masívnu kampaň.
Prejsť na článok