Varuje pred občianskou vojnou a moslimskou diktatúrou vo Francúzsku. Nie, nehovoríme o Zemmourovi

Oceňovaný arabský spisovateľ s doktorátom z ekonómie, bývalý alžírsky vládny úradník, ostrý kritik islamizmu. Boualem Sansal tvrdí, že Francúzsko nedokáže reagovať na radikálny islam a hrozí mu občianska vojna, po ktorej príde náboženská diktatúra. V tomto názore vo Francúzsku nie je osamotený.

Sansal Alžírsky spisovateľ Boualem Sansal. Foto: flickr.com / ActuaLitté

Téma možnej občianskej vojny spôsobenej radikálnym islamom a krízou identity opäť rezonuje vo francúzskej verejnej debate. Tentoraz skazu neprorokujú vojaci ani neoficiálny prezidentský kandidát a publicista Éric Zemmour, ale alžírsky spisovateľ Boualem Sansal.

Poskytol rozhovor pre denník Le Figaro v predvečer výročia teroristických útokov z 13. novembra 2015, pri ktorých extrémisti zabili v Paríži celkovo 130 ľudí a zranili 350 ďalších. Útočníci a strojcovia útoku momentálne vypovedajú v historickom súdnom procese. Spisovateľ Francúzsku vyčíta, že namiesto pietnych spomienok by malo konať a islamizmus nekompromisne potláčať.

„To, čo sa stalo 13. novembra, je neuveriteľne násilný vojnový zločin, na ktorý francúzsky prezident [vtedy François Hollande, pozn. red.] reagoval slzami a nariekaním. Tým ponížil svoj národ, políciu, armádu a sám sa odpísal,“ vyhlásil Boualem Sansal.

Podobne považuje za nedostatočnú pietnu spomienku na vraždu učiteľa Samuela Patyho. Mesiac dozadu uplynul rok od jeho smrti. Postupne sa ukázalo, že k nej viedla vlna slovných útokov a agresivity v online prostredí. Študentka, ktorá obvinila učiteľa Patyho zo zosmiešňovania proroka Mohameda počas vyučovania, sa priznala, že klamala a udalosť v skutočnosti vôbec nevidela.

„Potrebujeme pietne spomienky, ale ak po nich nenasledujú rozhodné činy, je to znamenie zbabelosti a nekompetentnosti moci,“ namietal spisovateľ.

Hrozba islamskej diktatúry

Sansal zašiel ešte ďalej, keď povedal, že Francúzsko podľa neho pred islamom kapitulovalo a má pred ním väčší rešpekt ako sami moslimovia.

„Francúzsko prišlo o akúkoľvek schopnosť uvažovať, zaujať postoj alebo reagovať na islam. Len ho znáša a pripravuje sa v tom pokračovať. Moslimovia, napriek tomu, že ich vierouka a komunita obmedzuje, majú k svojmu náboženstvu otvorenejší vzťah: majú ho veľmi radi, ale dokážu o ňom diskutovať a za prešľapy ho aj kritizovať. […] Francúzsko sa neuveriteľne podvolilo a ponížilo v duchu woke ideológie, hoci to od neho nikto nežiadal.“

Čo očakáva do budúcnosti? Obáva sa občianskej vojny, ktorá sa podľa Zemmoura vzhľadom na sériu teroristických útokov už začala. Na načasovaní sa so Sansalom nezhodnú, smutný cieľ však vidia podobný – libanonský scenár. Zemmour tento stav očakáva v roku 2050.

„Najpravdepodobnejší scenár je občianska vojna, ktorá povedie k stavu, aký vidíme v Libanone alebo Alžírsku, kde je kombinácia vojenskej a islamskej,“ vyhlásil Sansal.

Podobné obavy pred pol rokom vyjadrilo tisíc vojakov vrátane 20 generálov vo výslužbe v liste prezidentovi Emmanuelovi Macronovi. Navrhovali, aby proti neprispôsobivým obyvateľom francúzskych predmestí zasiahla armáda. Hoci štát proti nim zakročil a vinil ich z politizácie armády, viac ako polovica Francúzov nespokojných vojakov v prieskume podporila.

https://standard.sk/67504/prieskum-az-58-percent-francuzov-podporuje-generalov-ktori-navrhuju-prebratie-moci/

Kto je Boualem Sansal

Narodil sa v roku 1949 a vyštudoval techniku, potom si spravil doktorát z ekonómie. Bol vysoko postaveným úradníkom na alžírskom ministerstve priemyslu. V päťdesiatke, v roku 1999, začal písať a vydal svoje prvé dielo Le Serment des Barbares (Prísaha barbarov). Odvtedy z jeho pera vyšla viac ako desiatka románov, poviedok a esejí. Za dielo Rue Darwin (Darwinova ulica) dostal prestížnu francúzsku literárnu cenu za arabský román, ale finančnú odmenu nakoniec nedostal. Na nátlak arabských porotcov, pretože predtým navštívil spisovateľský festival v Izraeli.

Sansal hlása, že ľudstvu najviac škodia štyri veci: peniaze, náboženstvo, reťazce rýchleho občerstvenia a počítačové hry. Je ateista a najviac mu prekáža islam, pretože spája náboženstvo a politiku.

Názorovo si je blízky so Zemmourom, ktorý je pôvodom berberský žid s koreňmi v Alžírsku. Pravidelne sa vyjadruje a poskytuje rozhovory pre francúzske aj severoafrické médiá. Okrem iného je členom poroty filmového festivalu Berlinale.


Na najkontroverznejší zákon, ktorý je súčasťou konsolidačného balíčka, sa pozreli európski centrálni bankári. Udialo sa tak po jeho schválení, pritom podľa pravidiel mal kabinet počkať na stanovisko ECB.
Prejsť na článok
Obyvateľa mestskej časti Barca pobúrili informácie, ktoré sa objavili v súvislosti s pobytom predsedu Košického samosprávneho kraja v Kolumbii. Spozornel najmä kvôli nezrovnalostiam v projekte, ktorému tam Trnka robil masívnu kampaň.
Prejsť na článok