Obria korporácia Amazon zo svojej charitatívnej platformy dočasne vyškrtla hnutie Black Lives Matter. Aktivisti totiž nevedia preukázať, kde a ako končia desiatky miliónov dolárov, ktoré dostali do daru.
O americkej rasovej organizácii Black Lives Matter (BLM) v poslednom období počuť čoraz menej. Posledné správy, ktoré sa v médiách sporadicky vynárajú, však jej priaznivcov dozaista nepotešia.
Jednou z nich je aj informácia, podľa ktorej nadáciu tohto hnutia nazvanú Black Lives Matter Global Network Foundation dočasne vyškrtli z charitatívnej platformy spoločnosti Amazon – AmazonSmile. Stopku na neurčito dostala preto, že nezverejnila, kde skončili desiatky miliónov dolárov, ktoré dostala takmer pred dvomi rokmi.
„Štáty majú pravidlá pre neziskové organizácie a organizácie zúčastňujúce sa na AmazonSmile musia tieto pravidlá spĺňať,“ uviedol hovorca zastupujúci charitu. Peniaze zozbierané pre hnutie sa pozdržia dovtedy, dokým nepríde k náprave stavu. O kauze referuje denník New York Post.
Kalifornia im dala ultimátum
Nadácia BLM sa nedávno dostala do konfliktu aj s niekoľkými americkými štátmi po tom, čo neprezradila, kto ju má pod kontrolou a kde končia aktíva organizácie odhadované na zhruba 60 miliónov dolárov. Aj preto jej niekoľko štátov zrušilo možnosť prijímať dary.
Obzvlášť veľké problémy má kontroverzná aktivistická skupina v Kalifornii, kde sídli. Tamojšie ministerstvo spravodlivosti jej začiatkom februára dalo 60 dní na podanie príslušných finančných dokumentov. Ak tak neurobí, jej popredné predstaviteľky budú osobne znášať všetky pokuty a poplatky.
Aktivisti mlčia
Štandard vlani informoval, že spoluzakladateľka hnutia Patrisse Cullorsová si kúpila už štvrtú nehnuteľnosť. Za veľký dom v belošskej štvrti Topanga Canyon v Los Angeles zaplatila 1,4 milióna dolárov (1,17 milióna eur).
Black Lives Matter Global Network Foundation na e-maily ani telefonáty amerických novinárov z New York Post nereaguje.
Pripomeňme, že BLM založili v roku 2013 tri americké černošské aktivistky: Patrisse Cullorsová, Alicia Garzaová a Opal Tometiová. Cullorsová tvrdí o sebe a o Alicii Garzaovej, že sú vyškolenými marxistkami. Navyše prízvukuje, že okrem Marxa uznáva aj Vladimíra Iľjiča Lenina a Mao Ce-tunga.
Dva uhly pohľadu
Organizácia sa hlási k boju proti údajnému inštitucionálnemu rasizmu a útlaku černochov zo strany belošskej populácie. Svoju činnosť vystupňovala od násilnej smrti Afroameričana Georgea Floyda v Minneapolise v roku 2020.
Kritici obviňujú BLM z opačnej formy rasizmu, zavádzania novodobej cenzúry a prenasledovania, fyzického násilia či spôsobovania obrovských materiálnych škôd, ktorého dôsledky lámu rekordy v histórii poisťovníctva.