Kde skončili milióny dolárov? Amazon dočasne vyčiarkol Black Lives Matter zo svojej charitatívnej platformy

Obria korporácia Amazon zo svojej charitatívnej platformy dočasne vyškrtla hnutie Black Lives Matter. Aktivisti totiž nevedia preukázať, kde a ako končia desiatky miliónov dolárov, ktoré dostali do daru.

demonštranti zásah policajti zrážky protestné zhromaždenie Austin Demonštranti sa zhromažďujú počas protestu proti policajnej brutalite pred sídlom policajného oddelenia v Austine, v americkom štáte Texas 4. júna 2020. Foto: TASR/AP

O americkej rasovej organizácii Black Lives Matter (BLM) v poslednom období počuť čoraz menej. Posledné správy, ktoré sa v médiách sporadicky vynárajú, však jej priaznivcov dozaista nepotešia.

Jednou z nich je aj informácia, podľa ktorej nadáciu tohto hnutia nazvanú Black Lives Matter Global Network Foundation dočasne vyškrtli z charitatívnej platformy spoločnosti Amazon – AmazonSmile. Stopku na neurčito dostala preto, že nezverejnila, kde skončili desiatky miliónov dolárov, ktoré dostala takmer pred dvomi rokmi.

„Štáty majú pravidlá pre neziskové organizácie a organizácie zúčastňujúce sa na AmazonSmile musia tieto pravidlá spĺňať,“ uviedol hovorca zastupujúci charitu. Peniaze zozbierané pre hnutie sa pozdržia dovtedy, dokým nepríde k náprave stavu. O kauze referuje denník New York Post.

Kalifornia im dala ultimátum

Nadácia BLM sa nedávno dostala do konfliktu aj s niekoľkými americkými štátmi po tom, čo neprezradila, kto ju má pod kontrolou a kde končia aktíva organizácie odhadované na zhruba 60 miliónov dolárov. Aj preto jej niekoľko štátov zrušilo možnosť prijímať dary.

Obzvlášť veľké problémy má kontroverzná aktivistická skupina v Kalifornii, kde sídli. Tamojšie ministerstvo spravodlivosti jej začiatkom februára dalo 60 dní na podanie príslušných finančných dokumentov. Ak tak neurobí, jej popredné predstaviteľky budú osobne znášať všetky pokuty a poplatky.

Aktivisti mlčia

Štandard vlani informoval, že spoluzakladateľka hnutia Patrisse Cullorsová si kúpila už štvrtú nehnuteľnosť. Za veľký dom v belošskej štvrti Topanga Canyon v Los Angeles zaplatila 1,4 milióna dolárov (1,17 milióna eur).

Black Lives Matter Global Network Foundation na e-maily ani telefonáty amerických novinárov z New York Post nereaguje.

Pripomeňme, že BLM založili v roku 2013 tri americké černošské aktivistky: Patrisse Cullorsová, Alicia Garzaová a Opal Tometiová. Cullorsová tvrdí o sebe a o Alicii Garzaovej, že sú vyškolenými marxistkami. Navyše prízvukuje, že okrem Marxa uznáva aj Vladimíra Iľjiča Lenina a Mao Ce-tunga.

Dva uhly pohľadu

Organizácia sa hlási k boju proti údajnému inštitucionálnemu rasizmu a útlaku černochov zo strany belošskej populácie. Svoju činnosť vystupňovala od násilnej smrti Afroameričana Georgea Floyda v Minneapolise v roku 2020.

Kritici obviňujú BLM z opačnej formy rasizmu, zavádzania novodobej cenzúry a prenasledovania, fyzického násilia či spôsobovania obrovských materiálnych škôd, ktorého dôsledky lámu rekordy v histórii poisťovníctva.


Vyplácanie penzií, ktoré boli známe aj ako vianočný bonus, sa začne 2. decembra. Prvýkrát pôjde o podstatne vyššiu sumu, než na akú boli poberatelia zvyknutí.
Prejsť na článok
Na Mestskú políciu v Komárne sa valí škandál, ktorý odštartovali slová jej bývalého člena pred mestskými poslancami. Ten hovorí o rodinkárstve, netransparentnom odmeňovaní a navyše aj o sexuálnom obťažovaní. Podľa slov primátora sa však v…
Prejsť na článok
Niektorí hendikepovaní sa mi ozvú priamo s myšlienkou, že už nevládzu a chcú si vziať život, opisuje psychologička Erika Mezzeyová. Volať vtedy políciu nemá zmysel, oveľa dôležitejšia je komunikácia s daným človekom a úprimný záujem…
Prejsť na článok