Utečenci, vitajte. Za svoj komentár o teroristickom útoku vo Viedni prišiel riaditeľ gymnázia o miesto

Policajná hliadka v centre Viedne po teroristickom útoku z 2. novembra. Foto: TASR/AP

Teroristický útok v rakúskej metropole Viedeň, pri ktorom prisťahovalec pôvodom zo Severného Macedónska a sympatizant Islamského štátu zabil štyroch ľudí a sedemnástich zranil, vrátane jednej Slovenky, má zvláštnu dohru.

S okamžitou platnosťou po ňom totiž prišiel vďaka rozhodnutiu biskupa o svoje miesto Josef Mayer, riaditeľ cirkevného gymnázia spadajúceho pod diecézu v Eisenstadte. Dôvodom bolo to, že v pondelok na svojom facebookovom účte krátko po streľbe ironicky uviedol krátku poznámku: „Teror vo Viedni. Utečenci, vitajte!“

Podľa rakúskej rozhlasovej a televíznej stanice ORF bol príspevok medzičasom odstránený a o prípade riaditeľa, ktorého správanie je vraj neprípustné, boli informovaní učitelia aj rodičia žiakov, ktorí školu navštevujú.

„Riaditeľ školy uverejnil veľmi nešťastný príspevok, kde dal vražedné útoky vo Viedni do priameho vzťahu s utečencami. To znamená, že bola prekročená červená čiara,“ okomentoval rozhodnutie biskupa Dominik Oriesching, vedúci biskupského sekretariátu Eisenstadtskej diecézy, s tým, že by tak nemal robiť ako pedagóg a už vôbec nie riaditeľ školy, ešte k tomu cirkevnej.

Pobúrenie

ORF ozrejmuje, že riaditeľove správanie pobúrilo napríklad aj ľavicovú mládež v krajine. Podľa Lejly Visnicovej, predsedníčky Socialistickej mládeže (SJ), by mali školy učiť „tolerancii a rešpektu“, nie, naopak, „nenávisti a štvaniu“.

Kritický bol aj Jakub Roth z Komunistickej mládeže Rakúska (KJÖ). „Ako vidíte, nielen pravicoví extrémisti, ale ani stredná trieda sa nevyhýba tomu, že z atentátu vo Viedni vytĺka politické drobné,“ napísal.

Katolícke gymnázium Wolfgarten je považované za elitné gymnázium v ​​Eisenstadte. Mayer na ňom pôsobil obrovskú časť svojho profesijného života – až 35 rokov. Od roku 1985 bol učiteľom, v roku 2000 prevzal funkciu riaditeľa školy.

Ďalšie články od Peter Števkov
Ďalšie články
„Veci sa menia a napravujú.“ Pri mobilizácii Rusov nebuďme ako Putin, ktorý uveril vlastnej propagande, varuje analytik

„Veci sa menia a napravujú.“ Pri mobilizácii Rusov nebuďme ako Putin, ktorý uveril vlastnej propagande, varuje analytik

Po tom, čo šéf Kremľa Vladimir Putin spustil čiastočnú mobilizáciu, objavili sa na internete vtipné videá s opitými odvedencami, ale aj správy o nedostatočnom výcviku mužov. Zaznievali slová ako fiasko či fraška. Český bezpečnostný expert Jan Ludvík však varuje, aby sme neboli ako Putin, ktorý uveril vlastnej propagande.