Pápež František: Je čas, aby mala každá žena potrebnú podporu a zdroje, aby priviedla svoje dieťa na svet v láske

pápež František Pápež na generálnej audiencii. Foto: AP/TASR

Pápež prehovoril k Svetovému stretnutiu rodín v Ríme, kde boli aj Slováci. Jeden z nich je povzbudený vyhľadávať a sprevádzať páry, ktoré nežijú v manželstve. Pápežova akadémia sa vyjadrila aj k rozhodnutiu Najvyššieho súdu v USA, ktorý zrušil prelomové rozhodnutie v prípade Roe verzus Wade z roku 1973, ktoré zakotvovalo právo na umelé ukončenie nenarodeného života.

„Cirkev je s vami, či ešte lepšie, cirkev je vo vás!“ povzbudil pápež František účastníkov Svetového stretnutia rodín v Ríme. Katolícky líder ocenil silné svedectvá prítomných párov. Poďakoval aj rodine Pietra a Eriky, ktorá u seba prijala Ukrajinky Irynu a Sofiu. Slovanské utečenky podľa pontifika dali „hlas toľkým ľuďom, ktorých životy zničila vojna na Ukrajine“:

„Vidíme vo vás tváre a príbehy mnohých mužov a žien, ktorí museli utiecť zo svojej vlasti. Ďakujeme vám, lebo ste nestratili dôveru v Prozreteľnosť a videli ste, ako Boh koná vo váš prospech aj prostredníctvom konkrétnych ľudí, s ktorými ste sa stretli: pohostinné rodiny, lekári, ktorí vám pomohli, a toľkí ľudia s dobrým srdcom. Pre vojnu ste čelili ľudskému cynizmu a brutalite, ale stretli ste sa aj s osobami s veľkou ľudskosťou. To najhoršie i najlepšie z človeka. Je dôležité pre všetkých, aby sme nepriľnuli na to najhoršie, ale aby sme si vážili to najlepšie, toľko dobra, ktorého je schopná každá ľudská bytosť, a z toho vychádzajme.“

Podujatie, ktoré sa konalo prevažne vo Vatikáne a sčasti v niektorých rímskych farnostiach, malo i delegáciu zo Slovenska: košický eparcha arcibiskup Cyril Vasiľ, rímskokatolícky kňaz Róbert Neupauer a manželia Juckovci, Kucharčíkovci a Matejovskí. Gréckokatolícky kňaz Jozef Matejovský prišiel s manželkou a „s veľkým očakávaním“. Pre Štandard povedal, že ho oslovilo svedectvo manželského páru, ktorý svoje deti pokrstil, no sám ešte neprijal sviatosť manželstva. Muž a žena hovorili, že vo svojej netypickej situácii mali problém nájsť si spoločenstvo, čo je pre slovenského kňaza výzva:

„Pôsobím na veľkom sídlisku v Košiciach, mám rodinu a deti a aj ja ako farár mám urobiť krok a aktívne vyhľadať takýchto ľudí, kráčať s nimi, počúvať ich. Toto je synodalita.“

Jozef Matejovský priznal, že ho preto čaká viac práce, no „nato som tu, preto som sa stal kňazom, aby som sprevádzal ľudí i vlastné deti“.

Gréckokatolícky kňaz Jozef Matejovský vo Vatikáne. Foto: Bohumil Petrík

Vatikán sa vyjadril k rozhodnutiu Najvyššieho súdu v USA o potrate

V súvise s prevratným rozhodnutím Najvyššieho súdu v USA o potrate prinášame vyjadrenie Pápežskej akadémie pre život:

„Je čas na liečenie rán a nápravu sociálnych rozdielov, je to čas na rozumnú úvahu a občiansky dialóg a na to, aby sme sa spojili a vybudovali spoločnosť a ekonomiku, ktorá podporuje manželstvá a rodiny, a kde má každá žena podporu a zdroje, ktoré potrebuje, aby priviedla svoje dieťa na tento svet v láske.“

Čo dnes robím pre ukrajinský ľud?

Rímsky biskup sa Ukrajine a vojne venoval taktiež v iných prejavoch. Po nedeľnej modlitbe Anjel Pána sa s veriacimi na Námestí svätého Petra podelil o otázku:

„Čo dnes robím pre ukrajinský ľud? Modlím sa? Robím niečo? Snažím sa porozumieť?… Nech si každý odpovie vo svojom srdci.“

Na „milovanú a sužovanú Ukrajinu“ si argentínsky pontifik Jorge Bergoglio spomenul takisto na audiencii s účastníkmi valného zhromaždenia takzvaného ROACO (Združenie diel na pomoc východným cirkvám):

„Tam sa vrátila dráma Kaina a Ábela, rozpútalo sa násilie, ktoré ničí život, Luciferovo diabolské násilie, na ktoré sme my veriaci povolaní reagovať silou modlitby, konkrétnou pomocou dobročinnej lásky, všetkými kresťanskými prostriedkami, aby zbrane prenechali miesto vyjednávaniu.“

Pápež účastníkom zhromaždenia poďakoval, že na Ukrajinu a do susedných krajín, ktoré prijali utečencov, priniesli lásku cirkvi a pápeža. „Vo viere vieme, že výšiny ľudskej pýchy a modloslužby sa ponížia a údolia bezútešnosti a sĺz sa naplnia,“ doplnil s túžbou, aby sa naplnilo „Izaiášovo proroctvo pokoja“.

Pápež pamätal na zavraždených jezuitov v Mexiku

František na generálnej audiencii vzal do papamobilu ukrajinské deti a vyzval, aby sme nezabúdali na Ukrajinu: “Nestrácajme z pamäti utrpenie toho mučeníckeho národa.“ Pripomenul si tiež vraždu svojich dvoch jezuitských spolubratov a laika v Mexiku. Vyjadril „bolesť a zdesenie“:

„Koľko vrážd v Mexiku! V láske a modlitbe som nablízku katolíckej komunite, ktorú táto tragédia zasiahla. Ešte raz opakujem, že násilie nerieši problémy, no zvyšuje zbytočné utrpenie.“


Ďalšie články