Ešte k Duginovej. Kam sa dostaneme, ak schválime zabitie každého, kto podporuje vojnu

Alexander Dugin na pohrebe svojej dcéry Darie.. Foto: TASR/AP Rozlúèka so zabitou dcérou ideológa Krem¾a

Ešte k Duginovej. Kam sa dostaneme, ak schválime zabitie každého, kto podporuje vojnu

Daria Duginová bola novinárka, ktorá jednoznačne podporovala inváziu na Ukrajinu. Za to ju možno právom kritizovať. Otázka stojí tak, či si za to zaslúžila smrť.

Alexander Dugin na pohrebe svojej dcéry Darie.. Foto: TASR/AP

Vražda a nenávisť sú spojené, učí nás Biblia. „Kto nenávidí svojho brata, je vrah,“ píše v liste apoštol Ján. Vo vojne je aj veľa vraždenia, aj veľa nenávisti. Tej ešte viac ako vraždenia. Ale z apoštolových slov plynie, že každá nenávisť je už vraždením prinajmenšom v srdci. 

V dňoch po zavraždení Darie Duginovej rezonovali výroky politikov, ktorí sa nechali počuť, že im Duginovej nie je ľúto. Česká ministerka obrany Jana Černochová povedala, že potlačuje prirodzenú reakciu na tragickú smrť a hovorí: “A nie je mi ľúto ani dcéry, ani trúchliaceho otca. Je mi ľúto tisícov ľudí zavraždených v dôsledku ich propagandy a odpornej ideológie.“

Na Slovensku podobne reagoval predseda parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa. Označil Duginovú za „surovú ruskú nacistku, ktorá pokladala Ukrajincov za podľudí a volala po ich vyvraždení“. Potom prirovnal Duginovú k Hitlerovi, Stalinovi a Pol Potovi.

Trochu iného názoru bol pápež František, ktorý označil Duginovú za nevinnú obeť. A tým si vyslúžil kritiku ukrajinského veľvyslanca vo Vatikáne Andrija Juraša. Ten nepovažuje Duginovú za nevinnú. Hovorí: „Nemôžem hovoriť v rovnakých kategóriách o útočníkovi a o obeti, o násilníkovi a o znásilnenej. Ako je možné spomenúť jedného z ideológov ruského imperializmu, ako by to bola nevinná obeť?“

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva. Texty označené kategóriou PRO ponúkajú mozaiku domácich a svetových autorov z rešpektovaných svetových médií, veľký bilančný piatkový komentár a ďalšie texty renomovaných odborníkov.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Štandard PRO na mesiac
iba 19,90€— každý mesiac
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom
Štandard PRO na rok
iba 199,00€— každý rok
  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.
Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]

Ďalšie články od Vladimír Palko
Ďalšie články