Nedeľná politická diskusia O 5 minút 12 okrem konštruktívnych riešení a argumentov diskutujúcich priliala olej do ohňa kultúrnych a ideologických pnutí slovenskej politiky a spoločnosti.
Jednou z tém nedeľnej politickej diskusie RTVS O 5 minút 12 boli možnosti menšinovej koalície vládnuť s podporou opozičných strán a s tým súvisiaca otázka predčasných volieb, ktoré sú stále častejšie skloňované v médiách, ale aj v samotnom parlamente. Viacerí poslanci na čele s Tomášom Tarabom (Život NS) sú presvedčení, že ide o jediné možné a zmysluplné východisko z aktuálnej vládnej a koaličnej krízy.
V súvislosti s podporou menšinovej koalície sa spája najmä strana SaS, ktorá by bola ochotná v prípade odvolania ministra financií Igora Matoviča opätovne rokovať o podpísaní koaličnej zmluvy a následnom návrate do koalície. To potvrdil aj jeden z hostí diskusie György Gyimesi (OĽaNO), podľa ktorého slov sú jeho kolegovia aktívni smerom k SaS, pokiaľ ide o získavanie podpory pre koaličné návrhy zákonov. Spomedzi opozičných poslancov sa v súvislosti s podporou koalície nahlas skloňujú aj poslanci okolo predsedu strany Život NS Tomáša Tarabu, ktorí získali svoj poslanecký mandát na kandidátke Kotlebovej strany ĽSNS, čo spôsobilo ich spájanie s fašizmom.
Exministerka spravodlivosti Mária Kolíková (SaS) sa v diskusii nepriamo vyjadrila, že podpora koaličných zákonov zo strany SaS je podmienená odvolaním Igora Matoviča. Ideologickú príchuť dala svojim slovám označením niektorých konzervatívnych poslancov Národnej rady Slovenskej republiky fašistami: „Ak nebude odvolaný Matovič a Taraba a spol. nebudú hlasovať za jeho odvolanie, tak tu rozprávať o tom, že vláda vládne s niekym iným, a nie s fašistami, nedá sa za nejaké odôvodnenie skryť. Ospravedlnenie je pekné, keby ho Igor Matovič urobil, ale osobne sa domnievam, že to je v tomto momente už veľmi málo.“
Na otázku moderátora, prečo SaS nezahlasuje za predčasné voľby, ako to žiada Taraba, ktorý by podporil odvolanie Igora Matoviča, Kolíková odpovedala, že jej strana neodchádzala z vlády s myšlienkou na predčasné voľby. Vidí aj iné riešenia danej krízy: „My sme neodchádzali z vlády s tým, že majú byť predčasné voľby.“ Ďalej sa vyjadrila kriticky voči spôsobu vládnutia ministra financií, ktorý je podľa jej slov, ktoré odzneli aj v rozprave v parlamentnom pléne, škodlivý pre demokraciu.
V odpovedi na zdvojenú otázku moderátora diskusie, či je v takejto situácii udržateľná stabilita a či by predsa len neboli riešením predčasné voľby, opätovne označila Tarabu a Kuffovcov ako fašistov: „Momentálne je stabilita udržateľná na troch fašistoch. Proste tak to je.“
V rámci diskusie sa voči Kolíkovej obvineniam Tarabu a Kuffovcov z fašizmu ohradil Gyimesi, ktorý s Tarabom aktuálne predkladá novelu zákona o štátnych symboloch. Gyimesi sa vyjadril, že liberáli slovo fašisti zdevalvovali: „Ako môžete povedať na Kuffovcov a Tarabu, že sú fašisti? To je typické vaše liberálne. Každý, kto nie je liberál a progresívec, je fašista a extrémista. Tak ako zdevalvovali liberáli slovo fašista, tak sa to nepodarilo ešte nikomu.“
Bez reakcie nenechal Kolíkovej vyjadrenia ani dotknutý Taraba, ktorý v statuse na sociálnej sieti poslankyni SaS pohrozil žalobou: „Kolíkovú po dnešných slovách o fašistoch budem žalovať dovtedy, kým neskončí s holým zadkom.“
Ak zo strany Tarabu a Kuffovcov skutočne dôjde k trestnému oznámeniu za nevhodné vyjadrenia, nepôjde v slovenskom verejnom priestore o prvý prípad hroziaceho súdneho sporu pre obvinenie z fašizmu. V roku 2016 podal za obdobné označenie trestné oznámenie na publicistu Michala Havrana Richard Sulík (SaS). Ten napokon trestné oznámenie stiahol.