Eurokomisia navrhne balík na podporu Ukrajiny

Európska komisia (EK) počas najbližšieho týždňa navrhne balík finančnej podpory pre Ukrajinu na rok 2023, oznámila predsedníčka EK Ursula von der Leyenová na sociálnej sieti.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leynová počas tlačovej konferencie 11. júna 2022 v Kyjeve. Foto: TASR/AP

Von der Leyenová v nedeľu telefonovala s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Hlavnou témou rozhovoru bolo zabezpečenie finančnej pomoci pre Ukrajinu na najbližšie mesiace, uviedla EK vo vyhlásení.      

Von der Leyenová podľa svojich slov tento týždeň navrhne finančný balík EÚ v celkovej výške až 18 miliárd eur, ktorý výrazne pomôže pokryť finančné požiadavky Ukrajiny na rok 2023. Predsedníčka EK a Zelenskyj sa zhodli, že je dôležité zabezpečiť predvídateľné a pravidelné financovanie nevyhnutných funkcií krajiny.      

Táto podpora vo forme dlhodobých pôžičiek s výhodnými podmienkami má podľa EK takisto pomôcť financovať ukrajinské reformy a pomôcť tejto krajine na ceste k členstvu v EÚ. Von der Leyenová opätovne uviedla, že EÚ mieni Ukrajinu podporovať dlhodobo.      

So Zelenským hovorili aj o podpore Organizácie Spojených národov (OSN) v jej úsilí dosiahnuť s Ruskom dohodu o iniciatíve na vývoz obilia cez Čierne more a venovali sa aj plánom na rozšírenie programu EU-Ukraine Solidarity Lanes. Ten sa od začiatku vojny na Ukrajine využíva na vývoz ukrajinského poľnohospodárskeho i nepoľnohospodárskeho tovaru, píše EK.      

Ukrajinský prezident a predsedníčka EK hovorili aj o posilnení sankcií, negatívnej úlohe Iránu, ktorý podporuje agresiu Ruska, a možných reakciách, dodáva EK.

(tasr)

Ďalšie články