Ulicu Dr. Jozefa Tisu vo Varíne budú musieť zrejme premenovať. Poslanci posunuli novelu zákona do druhého čítania

Obce by mohli byť po novom povinné zmeniť neprípustný názov ulice alebo iného verejného priestranstva. Vyplýva to z novely zákona o obecnom zriadení, ktorú v utorok posunulo plénum do druhého čítania.

Ulicu Dr. Jozefa Tisu vo Varíne. Foto: TASR/Miroslava Mlynárová Ulicu Dr. Jozefa Tisu vo Varíne. Foto: TASR/Miroslava Mlynárová

Predložil ju poslanec parlamentu Tomáš Valášek (v súčasnosti už člen Progresívneho Slovenska). Tvrdí, že návrhom reaguje na novelizáciu, ktorá s účinnosťou od 1. decembra 2020 upravila nové pravidlá pre označovanie ulíc a iných verejných priestranstiev.

Návrh legislatívy podporila väčšina poslancov OĽaNO, hlasovali zaň aj poslanci SaS. Klub Sme rodina a Smer-SD sa zdržali, bývalí Valáškovi kolegovia Miroslav Kollár, Miriam Šuteková, Jana Žitňanská a Juraj Šeliga boli za.

Valášek chce návrhom dosiahnuť možnosť zmeniť existujúci názov ulice alebo iného verejného priestranstva, pokiaľ je tento názov neprípustný, napríklad vzhľadom na to, že sú pomenované po exponentoch zločineckých režimov. Zdôraznil, že pri súčasnej právnej úprave nemajú obce povinnosť zmeniť neprípustný názov ulice alebo iného verejného priestranstva, pokiaľ k jeho určeniu došlo pred 1. decembrom 2020. Zákon by sa tak mal dotknúť aj názvu Ulice Dr. Jozefa Tisu vo Varíne.

 „Naša snaha napraviť dieru v legislatíve a zaviesť povinnosť premenovať ulice vojnových zločincov padla na úrodnú pôdu. Náš podpredseda a poslanec Tomáš Valášek dokázal v prvom čítaní presvedčiť dostatočný počet poslancov a poslankýň, že je dôležité vyslať spoločnosti jasný a dôležitý signál,“ uviedol Michal Šimečka, predseda Progresívneho Slovenska, v ktorom Valášek pôsobí. Pripomenul prípad Varína, kde nesie ulica názov po prezidentovi vojnovej Slovenskej republiky Jozefovi Tisovi. Šimečka upozornil, že názvy verejných priestranstiev a ulíc v prípade schválenia v druhom a treťom čítaní by už nemuseli niesť kontroverzné mená a uctievať predstaviteľov autoritárskych režimov.

Referendum o premenovaní tejto ulice, ktoré sa konalo 29. októbra v rámci regionálnych a komunálnych volieb, bolo neplatné, pretože do hlasovania sa zapojilo 47,13 percenta oprávnených voličov. Potrebná bola nadpolovičná väčšina.

Podnet na uskutočnenie referenda podalo desať poslancov obecného zastupiteľstva. Na referendovú otázku „Súhlasíte s premenovaním ulice Dr. Jozefa Tisu?“ mohli obyvatelia Varína na hlasovacom lístku odpovedať áno alebo nie. Za premenovanie ulice hlasovalo 360 obyvateľov a proti premenovaniu hlasovalo 1 053 obyvateľov z celkového počtu 3 036 oprávnených voličov. Hranicu 50 percent prekročila účasť iba v jednom z troch volebných okrskov.

Prokurátor Generálnej prokuratúry (GP) SR podal v septembri žalobu na žilinský krajský súd pre názov Ulice Dr. Jozefa Tisu v obci Varín. Urobil tak po tom, ako obecné zastupiteľstvo nevyhovelo protestu prokurátora, ktorý navrhol zrušiť alebo zmeniť názov ulice pomenovanej po prezidentovi vojnovej Slovenskej republiky. Krajský súd v Žiline o žalobe zatiaľ nerozhodol.

(tasr)
    


Ďalšie články