Pád burzy FTX – Čo sa stalo a aké ponaučenie sme si z toho zobrali

Štandard Intelligence
Burza FTX. Zdroj: Profimedia

Pád burzy FTX – Čo sa stalo a aké ponaučenie sme si z toho zobrali

Burza FTX. Zdroj: Profimedia

V piatok 11. novembra burza FTX vyhlásila bankrot. Pre jednu z najväčších kryptobúrz podľa objemu obchodov a spoločnosť, ktorej hodnota bola začiatkom tohto roka odhadnutá na 32 miliárd dolárov, to znamenalo ohromujúci zvrat. Rovnako šokujúci bol aj obrat v šťastí zakladateľa Sama Bankmana-Frieda (SBF), ktorého čisté imanie bolo podľa odhadu spoločnosti Bloomberg úplne vymazané – odhaduje sa, že v priebehu jedného týždňa prišiel o majetok v hodnote 16 miliárd dolárov. SBF bol jednou z najväčších postáv kryptopriemyslu, uctievaný bol expertmi na kryptomeny aj mainstreamovými médiami ako geniálny obchodník/podnikateľ a najbohatší človek vo veku pod 30 rokov.

Jeden muž, dve ríše. Alebo bola vlastne jedna?

SBF bol zakladateľom spoločnosti Alameda Research (založenej v roku 2017), ktorá sa zaoberá obchodovaním s kryptomenami, a globálnej krypto burzy FTX (založenej v roku 2019). SBF pôsobil ako generálny riaditeľ oboch spoločností až do októbra 2021, keď uvoľnil miesto pre Caroline Ellisonovú a Sama Trabucca, aby prevzali úlohy spolupredsedov spoločnosti Alameda a on sa tak mohol plne sústrediť na burzu FTX. Trabucco následne v auguste 2022 odstúpil z funkcie spolupredsedu, pričom si ponechal poradenskú funkciu.

Štandard pro

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Štandard na mesiac

iba 7,99€— každý mesiac

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Štandard na rok

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]