Tak blízko do neba, tak blízko k vojne. V čom je krása a význam Chrámovej hory

Foto: Profimedia.sk

Chrámova hora je zrejme najposvätnejšie a najspornejšie miesto na zemi. Skalný dóm so zlatou kupolou je neodmysliteľným symbolom panorámy Jeruzalema. Dnes jej dominuje mešita, ktorá je jedným z najposvätnejších miest na Zemi. Je najposvätnejším miestom judaizmu a tretím najposvätnejším miestom sunnitského islamu. Veľký význam má aj pre kresťanstvo.

Je to, paradoxne, téma, kde sa môžu zhodnúť sekulárni aj nábožensky založení ľudia, jedni aj druhí len nechápavo krútia hlavou, ako môže byť také posvätné miesto zdrojom toľkých konfliktov. Prečo rozdeľuje, ak by mohlo spájať?

Vysvetlenie nie je také zložité, ako by sa mohlo zdať. Stačí porozumieť dejinám a náboženstvu. Keďže som pred pár dňami navštívil toto krásne miesto, kládol si tieto otázky, pokúsim sa priblížiť, prečo je Chrámová hora súčasne taká posvätná a taká sporná. Prečo je tu tak blízko k nebu, a tak blízko k vojne.

To prvé som sám zažil, to druhé je stále nebezpečne blízko. V roku 2000, po návšteve Ariela Šarona, tu napríklad začala druhá palestínska intifáda, ale pomerne bežné sú aj útoky na židovských návštevníkov, ktorých musí chrániť izraelská polícia. Poklona a provokácia tu naozaj stoja vedľa seba.

V súčasnosti Chrámovej hore dominujú moslimovia (Waqf), pričom prístup na horu je pre nemoslimov (najmä židov a kresťanov) časovo i funkčne obmedzený. Zatiaľ čo moslimovia majú na horu relatívne neobmedzený vstup cez viacero prístupových brán, nemoslimovia majú prístup na posvätnú plošinu len vo vyhradené dni (od nedele do štvrtka) a časy (presne špecifikované, tri hodiny doobeda a jedna hodina poobede). Súčasne pre nich platí zákaz priniesť si na miesto náboženské predmety či modliť sa na ňom.

Nemoslimovia navyše nemôžu vstupovať do dvoch mešít či múzea islamského umenia umiestnených na hore. Tieto reštrikcie však predstavujú výrazné zlepšenie situácie oproti stavu medzi rokmi 1948 a 1967 (teda do tzv. šesťdňovej vojny, po ktorej Izrael prevzal kontrolu nad Chrámovou horou). Do roku 1967 totiž mali nemoslimovia na Chrámovú horu úplný zákaz vstupu. Toto miesto sa určite oplatí navštíviť – či už pre jeho mimoriadny historický či hlboký duchovný význam.

Viac ako inde však platí, že toto turisticky krásne a nábožensky tajomné miesto sa oplatí trochu poznať. Návštevu potom vnímame inak.

(viac…)
Marian Kuna

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Štandard na mesiac

iba 7,99€— každý mesiac

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Štandard na rok

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]