Ikona sionizmu a symbol Izraela. V čom je hlbší politický význam príbehu Masady

Pohľad na Masadu zo západu krátko pred úsvitom. Foto: Marian Kuna

Masada je ruina starobylej židovskej pevnosti, zasadená do drsnej krásy Judskej púšte. Strhujúci príbeh jej posledných obrancov z nej urobil ikonu sionizmu a symbol moderného židovského štátu. Spoznajte tento príbeh, objavte čaro Masady za úsvitu a zamyslite sa nad hlbším politickým významom jej príbehu.

V tomto texte sa budem venovať otázkam: Kedy, ako a prečo sa Masada stala mocným symbolom židovského národa a jeho zápasu o slobodu a nezávislosť? Súčasne som presvedčený o tom, že význam príbehu Masady presahuje tému židovskej identity a legitimity štátu Izrael. Tento príbeh má totiž aj hlbší politický význam. Najprv však stručne priblížim pevnosť Masada ako jedinečné architektonické dielo umiestnené do očarujúceho prírodného prostredia.

Národný park Masada zo severozápadnej strany. Ešte aj dnes je dobre viditeľná dvetisíc rokov dômyselná rímska dobývacia rampa (vpravo dole), ktorá bola vybudovaná z miestnej horniny a vystužená kmeňmi stromov. Zdroj: Pixabay

Masada ako architektonický klenot

Marian Kuna

Ak ste predplatiteľom, prihláste sa tu.

Pokračujte v čítaní pomocou jednej z týchto možností:

Štandard na mesiac

iba 7,99€— každý mesiac

  • odomknuté okamžite
  • platba kartou a prevodom

Štandard na rok

iba 89,00€— každý rok

  • odomknuté okamžite
  • platba prevodom

Svet je od 24. februára v pohybe, z ktorého sa rodí nový svetový poriadok. Štandard ponúka svojim čitateľom pohľad za penu dní, hlbšie analýzy a texty, ktoré pomáhajú pochopiť a vysvetliť kontext toho, čo sa deje vo svete politiky, ekonomiky či náboženstva.

Ak ste si predplatili Štandard do 31. augusta 2022 v akejkoľvek forme, cena predplatného sa pre vás celých nasledujúcich 12 mesiacov nezmení.

Ak máte problém, kontaktujte nás na [email protected]