Prihlásiť sa

Ikona sionizmu a symbol Izraela. V čom je hlbší politický význam príbehu Masady

IMG_6762 Pohľad na Masadu zo západu krátko pred úsvitom. Foto: Marian Kuna

Masada je ruina starobylej židovskej pevnosti, zasadená do drsnej krásy Judskej púšte. Strhujúci príbeh jej posledných obrancov z nej urobil ikonu sionizmu a symbol moderného židovského štátu. Spoznajte tento príbeh, objavte čaro Masady za úsvitu a zamyslite sa nad hlbším politickým významom jej príbehu.

V tomto texte sa budem venovať otázkam: Kedy, ako a prečo sa Masada stala mocným symbolom židovského národa a jeho zápasu o slobodu a nezávislosť? Súčasne som presvedčený o tom, že význam príbehu Masady presahuje tému židovskej identity a legitimity štátu Izrael. Tento príbeh má totiž aj hlbší politický význam. Najprv však stručne priblížim pevnosť Masada ako jedinečné architektonické dielo umiestnené do očarujúceho prírodného prostredia.

Národný park Masada zo severozápadnej strany. Ešte aj dnes je dobre viditeľná dvetisíc rokov dômyselná rímska dobývacia rampa (vpravo dole), ktorá bola vybudovaná z miestnej horniny a vystužená kmeňmi stromov. Zdroj: Pixabay

Masada ako architektonický klenot


Ďakujeme, že čítate Štandard.

Získajte limitovaný bezplatný prístup k článkom vďaka vytvoreniu bezplatného účtu alebo sa prihláste a pokračujte v čítaní.

alebo

Neobmedzený prístup v rámci celého Štandardu. Možnosti predplatného

Pokračovaním súhlasíte s aktualizovanými Podmienkami k ochrane súkromia a Všeobecnými obchodnými podmienkami