Nigéria sa stáva poľom zabíjania kresťanov. Združenie vyzýva duchovných i veriacich, aby sa bránili

V roku 2022 zaznamenali v Nigérii 145 útokov na katolíckych kňazov. Až 39 z nich sa skončilo zabitím duchovného a 30 uniesli. Navyše za ostatných dvanásť rokov zabili islamskí radikáli v africkej krajine približne 43-tisíc kresťanov. Dnes neubehne takmer týždeň bez správ o prepadoch, rabovaní či zabíjaní týkajúcom sa kresťanskej komunity v Nigérii.

Wilfred Chikpa Anagbe. Foto: ACN Wilfred Chikpa Anagbe. Foto: ACN

Medzinárodná spoločnosť pre občianske slobody a právny štát uviedla aj ďalšie alarmujúce fakty. Za spomínaných 12 rokov (2009 až 2021) vysídlili na severe Nigérie približne 10 miliónov ľudí, zabili aj 29-tisíc moslimov a zaniklo 2-tisíc kresťanských škôl. Moslimovia to podľa správy urobili ako trest pre ich spojenie s kresťanmi, ktorých džihádisti považujú za „neveriacich“.

Správa poukázala tiež na to, že keď džihádisti unášajú moslimov spolu s kresťanmi, no moslimov vo väčšine prípadov prepúšťajú na rozdiel od kresťanov, ktorí sa „s najväčšou pravdepodobnosťou nevrátia živí“.

Nigérijský biskup Wilfred Anagbe pri svojej návšteve Slovenska v októbri 2022 zdôraznil, že násilie sa deje aj kvôli nedostatočnej ochrane zo strany bezpečnostných zložiek, ktoré na miesta činu chodia neskoro a zásadne nič nevyšetria. Kľúčom k zastaveniu prenasledovania pre vieru v Nigérii je funkčný štát, ktorý vie ochrániť svojich občanov.

Alarmujúce príklady

V nedeľu 15. januára 2023 okolo tretej hodiny ráno podozriví teroristi pri opätovnom útoku vtrhli do farskej rezidencie otca Isaaca Achiho z katolíckeho Kostola svätého Petra a Pavla v Kafin-Koro v diecéze Minna a Paikoro vo federálnom štáte Niger.

Vrahovia podpálili faru pátra Achiho a upálili ho. Strieľali a odzadu zranili aj pátra Collinsa, Achiho kolegu, keď sa pokúšal z domu utiecť.

Hovorca polície v štáte Niger Wasiu Abiodun uviedol, že teroristi podpálil a zrovnali farskú budovu so zemou po tom, čo sa im nepodarilo dostať do kňazovho sídla.

V ten istý deň podozriví fundamentalisti na motocykloch prepadli kostol Nový život pre všetkých v oblasti Kankara v štáte Katsina a uniesli zhruba 25 veriacich. Z tej istej oblasti Kankara bolo 11. decembra 2020 unesených viac ako 300 žiakov zo strednej školy.

Výhovorky na klimatické zmeny

Tieto udalosti sú alarmujúce a ukazujú na prenasledovanie miliónov obyvateľov Nigérie pre ich vieru. Hoci mnohí západní predstavitelia poukazujú na to, že ide o násilie v dôsledku klimatickej zmeny, nemajú odpoveď, prečo vraždia kresťanských veriacich v ich chrámoch i prečo zabíjajú obvykle tých moslimov, ktorí spolupracujú s kresťanskými komunitami. Klimatické zmeny sa v Nigérii dejú v podobe rozširovania púšte, ale nimi sa nedá vysvetliť celé násilie a už vôbec nie jeho zameranie na kresťanov.

Kresťanské združenie Nigérie vo svojej reakcii na tento alarmujúci vývoj vyjadrilo znepokojenie nad množstvom útokov na kresťanských duchovných v krajine, pričom Nigériu označilo za „pole zabíjania“ a vyzvalo svojich členov, aby sa v prípade budúcich útokov bránili.

„Neustále zabíjanie, ako aj únosy kresťanských duchovných v Nigérii sú alarmujúce. Toto treba zastaviť za každú cenu. Nigéria sa stáva poľom zabíjania, kde sú kresťanskí duchovní a jej členovia zabíjaní ako kurčatá,“ uviedla doslovne organizácia.

Vždy, keď čítame o takýchto udalostiach, treba mať na mysli článok 18 Všeobecnej deklarácie ľudských práv: „Každý má právo na slobodu myslenia, svedomia a náboženstva; toto právo zahrňuje v sebe aj voľnosť zmeniť svoje náboženstvo alebo vieru, ako aj slobodu prejavovať svoje náboženstvo alebo vieru sám alebo spoločne s inými, či už verejne, alebo súkromne, vyučovaním, vykonávaním náboženských úkonov, bohoslužbou a zachovávaním obradov.“

Mnohé autority čoraz častejšie považujú aj aktivity nigérijskej vlády v náboženských záležitostiach za ďalšiu príčinu náboženských nepokojov a sú presvedčení, že ten, kto vedie mnohonárodnostnú a nábožensky rôznorodú Nigériu, nesmie byť náboženský extrémista alebo etnický nacionalista.

Napriek tomu, že nigérijská vláda a časť medzinárodného spoločenstva popiera, že v Nigérii prebieha vojna proti kresťanom, mnohí sa domnievajú, že fakty hovoria jasnou rečou. Treba tiež pripomenúť, že zabíjaní sú aj moslimovia, aj keď počty a masívnosť násilia voči nim sú výrazne nižšie.

Onedlho (25. februára) budú v Nigérii prezidentské voľby a súčasná hlava štátu sa už o znovuzvolenie nemôže uchádzať. V krajine je potrebná obnova aktívnej účasti bezpečnostných síl pri zaručení bezpečnosti obyvateľov. Iba tak môže vláda opäť získať dôveru obyvateľstva a zastaviť špirálu násilia, ktorá sa šíri čoraz viac už aj zo severu krajiny na jej juh.


Vyplácanie penzií, ktoré boli známe aj ako vianočný bonus, sa začne 2. decembra. Prvýkrát pôjde o podstatne vyššiu sumu, než na akú boli poberatelia zvyknutí.
Prejsť na článok
Na Mestskú políciu v Komárne sa valí škandál, ktorý odštartovali slová jej bývalého člena pred mestskými poslancami. Ten hovorí o rodinkárstve, netransparentnom odmeňovaní a navyše aj o sexuálnom obťažovaní. Podľa slov primátora sa však v…
Prejsť na článok
Niektorí hendikepovaní sa mi ozvú priamo s myšlienkou, že už nevládzu a chcú si vziať život, opisuje psychologička Erika Mezzeyová. Volať vtedy políciu nemá zmysel, oveľa dôležitejšia je komunikácia s daným človekom a úprimný záujem…
Prejsť na článok