Samozvaný pápežov vyslanec a líder menšinovej odnože pravoslávnych Rusov: Šírim jeho mierový plán v Rusku

Aký je pápežov plán mieru na Ukrajine? Stala sa Svätá stolica obeťou informačnej vojny? Prečo pápež počúva prominentného pravoslávneho Rusa s kontaktmi v Kremli?

Pápež František počas prejavu na stretnutí s obeťami náslia z východného Konga, v apoštolskej nunciatúre v Kinshase 1. februára 2023. Foto: TASR/AP Pápež František počas prejavu v Afrike. Foto: TASR/AP

„Potvrdzujem vám mierový projekt, ktorý mi pápež zveril, aby som ho rozšíril medzi ruským ľudom. Pozostáva z piatich bodov a na konci má, samozrejme, podpis pápeža, s ktorým mám dlhotrvajúci vzťah. Spája nás priateľstvo. Pre mňa je ako duchovný otec, aj keď som pravoslávny kresťan,“ povedal v súvise s vojnou na Ukrajine predseda Svetového zväzu starovercov Leonid Sevastianov

Pripomeňme, že staroverstvo, alebo tiež staroobradníctvo, je odnož ruského pravoslávia, ktorá sa od oficiálnej ruskej pravoslávnej cirkvi oddelila už v 17. storočí. Dôvodom boli reformy patriarchu Nikona v rokoch 1653 až 1667, ktoré mali zjednotiť ruskú bohoslužobnú prax s gréckou. Napríklad to znamenalo, že veriaci mali mať pri prežehnávaní spojené tri prsty namiesto dvoch. Veľká časť Rusov však tento krok považovala za neprijateľný zásah do náboženských tradícií. V súčasnosti sa počet starovercov odhaduje medzi 1 až 10 miliónmi veriacich. Väčšina z nich žije v Rusku a ďalších štátoch bývalého Sovietskeho zväzu.


Dočítajte tento článok zadarmo vytvorením účtu alebo sa prihláste.

Kliknite na tlačidlo Poslať email a obdržíte odkaz na registráciu. Tým súhlasíte s obchodnými podmienkamiochranou súkromia.