Fínska politička Päivi Räsänenová, ktorú mnohí vnímajú ako ikonu boja za slobodu prejavu v krajine, sa opäť dostala do parlamentu. Stalo sa tak niekoľko dní potom, čo si pripomenula výročie svojho víťazstva na súde.
Vo víkendových parlamentných voľbách získala dôveru približne 7 000 občanov, čo je o niekoľko stoviek viac ako v roku 2019. Zvolená bola za Kresťanských demokratov. Predpokladá sa, že bude súčasťou pravicovej vládnej koalície.
Pôvodne lekárka a manželka luteránskeho pastora je od roku 1995 poslankyňou parlamentu v Helsinkách. Bola ministerkou vnútra i predsedníčkou kresťanských demokratov. Je otvorene pro-life a kresťanka. Pred niekoľkými rokmi ju obžalovali za takzvaný hate speech (nenávistný prejav). Päivi Räsänenová totiž na Twitteri zdieľala biblický citát od svätého Pavla (Rim 1, 24-27) a v roku 2004 uverejnila brožúrku Ako muža a ženu ich stvoril – homosexuálne vzťahy spochybňujú kresťanský koncept ľudskosti, kde vychádza z knihy Genezis a obhajuje manželstvo ako nerozlučný zväzok medzi mužom a ženou. Za tieto činy a vyjadrenia jej hrozilo niekoľko rokov za mrežami.
Súd v Helsinkách zamietol koncom marca 2022 všetky obvinenia proti nej aj biskupovi Juhanovi Pohjolovi, ktorý taktiež sedel na lavici obžalovaných. Sudcovia uznali, že hoci niektorí môžu namietať voči Räsänenovej vyhláseniam, „musí existovať významný spoločenský dôvod na zasahovanie do slobody prejavu a na jej obmedzovanie“. V tomto prípade dospeli k záveru, že uvedené odôvodnenie neexistuje.
„Počas celého tohto procesu bolo najviac znepokojujúce falošné svedectvo prokuratúry o mojich výpovediach. Obhajovať vlastné názory by bolo jednoduchšie, ako sa brániť výkladom, ktoré nezodpovedajú pravde, výkladom, ktoré sú dokonca v rozpore s mojím presvedčením.“
Keďže obžaloba sa odvolala, proces pokračuje a ďalšie pojednávanie bude v auguste tohto roku.
Vo Fínsku sú stovky či tisíce vyhlásení podobných tým mojim
„Ak by som bola odsúdená, bolo by to veľmi ťažké, pretože vo Fínsku sú stovky či tisíce vyhlásení a spisov podobných tým mojim, ktoré kresťania povedali alebo napísali,“ zamyslela sa v týchto dňoch novozvolená Räsänenová.
„Fínsko má najnižší počet policajtov na obyvateľa v Európe. Napriek tomu štát využil obrovské zdroje na stíhanie Räsänenovej za jej pokojný prejav. Počas toho neboli schopní vyšetrovať a stíhať skutočné zločiny,“ napísali obhajcovia z aliancie ADF International.
Poslankyňa parlamentu v severskej krajine však vidí aj pozitívnu stránku:
„Modlím sa, aby som počas procesu v auguste a všetkých týchto mediálnych udalostí mala aj možnosť povedať evanjeliovú dobrú zvesť a aké je riešenie problému: cez vieru v Ježiša.“
Ako dodala, je vďačná, že už mala veľa príležitostí svedčiť o Kristovi pred známymi ľuďmi v médiách, na policajnej stanici a v súdnej sieni.
V roku 2021 ju podporili slovenskí evanjelickí biskupi aj katolícky biskup Jozef Haľko, ktorým exministerka verejne poďakovala.
Podľa niektorých komentátorov však zneužila slobodu slova a stavia sa do pozície obete za údajné urážky homosexuálov. Obávajú sa, že jej vyhlásenia povedú k diskriminácii skupiny LGBT.
Räsänenová cez videohovor na bratislavskej konferencii v roku 2021 povedala, že „liberálna LGBT ideológia zabrala veľký priestor vo fínskej spoločnosti“. Je často založená na nepravde, lebo spochybňuje počet pohlaví, ktoré existujú, myslí si lekárka a politička.
Fínske voľby cez víkend vyhrala pravicová Strana národnej koalície a tesne za nimi skončila nacionalistická Strana Fínov. Na treťom mieste boli doterajší vládni sociálni demokrati. Kresťanskí demokrati si tak ako v minulých voľbách udržali päť kresiel v parlamente vrátane Räsänenovej. Pravicové strany majú tesnú väčšinu a niektorí pozorovatelia predpovedajú neľahké rokovania o vláde.