Počas minulého víkendu ohlásili ropné veľmoci na čele so Saudskou Arábiou opätovné zníženie produkcie ropy, tentokrát o vyše 1 milión barelov denne. Správa zalomcovala trhmi a ceny čiernej komodity vzrástli. Lídri západných krajín sa preto o kroku OPEC+ vyjadrujú kriticky. Pri pohľade na vývoj cien ropy je však zjavné, že čierne zlato nebolo v skutočnosti za posledný rok až tak drahé, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať.
Hodnota jedného barelu severomorskej ropy Brent minulý pondelok po otvorení trhov skokovo vzrástla z menej než 80 dolárov za barel, na vyše 85 dolárov. Na tejto úrovni sa prakticky udržali do týchto dní. Ceny rýchlo reagovali na rozhodnutie OPEC+, čo je organizácia zoskupujúca štáty, ktoré vyvážajú ropu. Tá v nedeľu rozhodla o znížení ťažby vzácnej suroviny o približne 1,16 milióna barelov denne. Moskva súbežne s tým oznámila rozhodnutie predĺžiť avizované zníženie ťažby o 0,5 milióna barelov denne. Pôvodne malo platiť do konca júna, po novom bude produkcia obmedzená až do konca roka.
Kritika západných lídrov na seba nenechala dlho čakať. Okrem toho, že sa obmedzenie ťažby pretavuje do rastu cien palív a spôsobuje inflačné tlaky, kazí to aj čísla zobrazujúce rast cenovej hladiny a znepokojuje centrálnych bankárov. Tým už kvôli zápasu s infláciou a zvyšovaniu úrokových sadzieb padli na hlavy prvé obete v podobe niektorých bánk. Okrem toho upozorňujú mnohí na to, že z rozhodnutia prosperuje aj sám Putin, keďže vďaka celosvetovo drahšej rope, budú môcť dvihnúť ceny aj ruskí dodávatelia a jemu pôjde do kasy viac peňazí na financovanie vojny. Z pohľadu Západu sa teda zdá kritika namieste.