UFO s mimozemšťanmi zatiaľ nevideli, ale čo nie je, môže byť

MARTIN – Gymnázium Viliama Paulinyho-Tótha zviditeľňujú nielen výborné výsledky študentov a kvalitná práca pedagógov, ale aj to, že ako jediná škola na Slovensku má vo svojom areáli astronomickú pozorovateľňu.

Astronomická pozorovateľňa M. R. Štefánika v areáli Gymnázia Viliama Paulinyho-Totha v Martine. Foto: Ľubomír Chochula

Astronomickú pozorovateľňu M. R. Štefánika otvorili v roku 1998. Bol pri tom aj v súčasnosti 85-ročný jej správca Ivan Šabo, ktorý na škole ako vyštudovaný pedagóg so zameraním na fyziku a astronómiu pôsobí od roku 1964 (momentálne je zamestnancom školy na čiastočný úväzok).

https://zilina.standard.sk/368972/metropole-turca-hrozi-pad-co-sa-deje

„Najvyššiu jednorazovú návštevnosť sme mali práve v roku 1998 počas zatmenia slnka. Vtedy ľudia stáli od vstupných dverí na prízemí až po horné štvrté poschodie. Odhadujem, že počas trvania zatmenia navštívilo naše priestory asi 350 záujemcov. Ročne k nám zavíta približne 3000 návštevníkov z celého Slovenska, ale aj z Česka, Poľska a Maďarska. Väčšinou sú to školy (materské, základné a stredné), ale záujem majú aj menšie skupinky (rodiny s deťmi) či jednotlivci,“ hovorí pre Žilinský Štandard Ivan Šabo, ktorý má odborné vedomosti a obrovské skúsenosti.

https://zilina.standard.sk/368872/lanovka-na-martinky-je-ako-columbova-zena-vsetci-o-nej-hovoria-ale-nikto-ju-nevidi

Táto vysoká návštevnosť je aj preto, že Ivan Šabo spolu s kolegom Jozefom Beňuškom (najlepší európsky učiteľ fyziky za rok 2017) ponúkajú nielen študentom martinského gymnázia, ale aj návštevníkom iných škôl a verejnosti pútavý výklad fyzikálnych javov a nekonvenčný prístup pri „cestovaní“ vesmírom. Kto chce pozorovateľňu navštíviť, musí sa objednať a dohodnúť si termín. Vstupné sa neplatí, je to na dobrovoľnej báze.

„Aktuálne je večerné pozorovanie až o 22. h (v zime o 17. h), ale iba vtedy, ak sa niekto prihlási a dohodneme sa. Návštevníci môžu pomocou ďalekohľadov vidieť krásu vesmíru. Napríklad v tomto období pekne svieti Venuša. Keď sa na ňu pozrieme bližšie, zistíme, že aktuálne má tvar D, čiže vidíme len jej polovicu, pričom o mesiac neskôr to bude len štvrtina. Zaujímavosťou je, že čím menej z nej uvidíme, tým bude svietiť jasnejšie,“ dopĺňa pre Žilinský Štandard I. Šabo, ktorý ako pokročilý dôchodca naďalej pracuje – nie pre peniaze, ale preto, že ho to baví a napĺňa.

Tento aplikovaný astronóm zažil svoj najväčší zážitok v súvislosti s pozorovateľnou (v jej priestoroch je aj vyhľadávané Centrum popularizácie fyziky so širokou ponukou experimentov pre žiakov ZŠ a SŠ) počas zatmenia slnka, keď tento objekt v areáli martinského gymnázia praskal vo švíkoch, čo ho šokovalo, ba priam fascinovalo. Ako tvrdí, už nemá sny, tie necháva mladším, ale predsa len, netúži po tom spozorovať UFO s mimozemštanmi?

„Toho sa už nedožijem, ale verím, že mimozemšťania existujú. Možno sú už aj medzi nami. Nie je mysliteľné, aby sme boli v celom vesmíre iba my. Môj názor je taký, že musia byť stovky obývateľných planét,“ dodáva pre Žilinský Štandard Ivan Šabo.


Okrem nezávideniahodného stavu verejných financií, ku ktorému sa Slovensko dopracovalo za posledné roky, sa vynárajú aj ďalšie nedostatky spojené primárne s predchádzajúcim vedením krajiny. Konštatuje to súčasná šéfka rezortu hospodárstva Denisa Saková na margo výsledkov…
Prejsť na článok