MARTIN – Gymnázium Viliama Paulinyho-Tótha zviditeľňujú nielen výborné výsledky študentov a kvalitná práca pedagógov, ale aj to, že ako jediná škola na Slovensku má vo svojom areáli astronomickú pozorovateľňu.
Astronomickú pozorovateľňu M. R. Štefánika otvorili v roku 1998. Bol pri tom aj v súčasnosti 85-ročný jej správca Ivan Šabo, ktorý na škole ako vyštudovaný pedagóg so zameraním na fyziku a astronómiu pôsobí od roku 1964 (momentálne je zamestnancom školy na čiastočný úväzok).
„Najvyššiu jednorazovú návštevnosť sme mali práve v roku 1998 počas zatmenia slnka. Vtedy ľudia stáli od vstupných dverí na prízemí až po horné štvrté poschodie. Odhadujem, že počas trvania zatmenia navštívilo naše priestory asi 350 záujemcov. Ročne k nám zavíta približne 3000 návštevníkov z celého Slovenska, ale aj z Česka, Poľska a Maďarska. Väčšinou sú to školy (materské, základné a stredné), ale záujem majú aj menšie skupinky (rodiny s deťmi) či jednotlivci,“ hovorí pre Žilinský Štandard Ivan Šabo, ktorý má odborné vedomosti a obrovské skúsenosti.
Táto vysoká návštevnosť je aj preto, že Ivan Šabo spolu s kolegom Jozefom Beňuškom (najlepší európsky učiteľ fyziky za rok 2017) ponúkajú nielen študentom martinského gymnázia, ale aj návštevníkom iných škôl a verejnosti pútavý výklad fyzikálnych javov a nekonvenčný prístup pri „cestovaní“ vesmírom. Kto chce pozorovateľňu navštíviť, musí sa objednať a dohodnúť si termín. Vstupné sa neplatí, je to na dobrovoľnej báze.
„Aktuálne je večerné pozorovanie až o 22. h (v zime o 17. h), ale iba vtedy, ak sa niekto prihlási a dohodneme sa. Návštevníci môžu pomocou ďalekohľadov vidieť krásu vesmíru. Napríklad v tomto období pekne svieti Venuša. Keď sa na ňu pozrieme bližšie, zistíme, že aktuálne má tvar D, čiže vidíme len jej polovicu, pričom o mesiac neskôr to bude len štvrtina. Zaujímavosťou je, že čím menej z nej uvidíme, tým bude svietiť jasnejšie,“ dopĺňa pre Žilinský Štandard I. Šabo, ktorý ako pokročilý dôchodca naďalej pracuje – nie pre peniaze, ale preto, že ho to baví a napĺňa.
Tento aplikovaný astronóm zažil svoj najväčší zážitok v súvislosti s pozorovateľnou (v jej priestoroch je aj vyhľadávané Centrum popularizácie fyziky so širokou ponukou experimentov pre žiakov ZŠ a SŠ) počas zatmenia slnka, keď tento objekt v areáli martinského gymnázia praskal vo švíkoch, čo ho šokovalo, ba priam fascinovalo. Ako tvrdí, už nemá sny, tie necháva mladším, ale predsa len, netúži po tom spozorovať UFO s mimozemštanmi?
„Toho sa už nedožijem, ale verím, že mimozemšťania existujú. Možno sú už aj medzi nami. Nie je mysliteľné, aby sme boli v celom vesmíre iba my. Môj názor je taký, že musia byť stovky obývateľných planét,“ dodáva pre Žilinský Štandard Ivan Šabo.